SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE




Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

    W piątek 27 czerwca o godz. 9.00 odbyło się uroczyste podsumowanie kończącego się roku szkolnego. Z murami naszej szkoły pożegnało się w tym roku pięcioro uczniów, są to:
  • Kamil Borecki
  • Mateusz Gęsicki
  • Katarzyna Grzyb
  • Karol Krysiak
  • Julia Kudła
Wszystkim absolwentom życzymy wielu sukcesów, a wszystkim uczniom  udanych i słonecznych wakacji. 



Bezpieczne wakacje

    Pod takim hasłem w dniu 25 czerwca odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego wypoczynku
podczas przerwy wakacyjnej przeprowadzona przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji
w Kłobucku. W trakcie spotkania funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo w czasie podróży, właściwe zachowanie w trakcie pobytu nad kąpieliskami i ostrożności przy zawieraniu nowych znajomości,
zwłaszcza w sieci internetowej.

OGŁOSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie
zaprasza rodziców  dzieci zgłoszonych do oddziału przedszkolnego i klasy I
na zebranie w dniu 23 czerwca 2014 roku o godzinie 16.00

Dyrektor szkoły



Wycieczka do Zakopanego

              W dniach 11 i 12 czerwca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Zakopanego organizowanej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Złochowicach. Zwiedzanie Tatr rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką liniową na Gubałówkę, spaceru i zjazdu wyciągiem krzesełkowym. Zachwyciły nas przepiękne widoki górskie, ciekawe opowieści przekazywane przez przewodnika tatrzańskiego, a także smak oscypków kupowanych od górali. Dodatkową atrakcją dnia była wizyta w Aqua Parku Zakopane, po prostu rewelacja. Oczywiście byliśmy również na Krupówkach, aby kupić pamiątki dla siebie i bliskich. W drugim dniu przewodnik oprowadził nas po Dolinie Kościeliskiej, opowiedział historię związaną z kapliczką zbójecką, innymi zabytkami, skałami i osobliwościami przyrody tatrzańskiej. Było to bardzo interesujące. Mogliśmy wykazać się swoimi umiejętnościami obserwowania przyrody a także kondycją fizyczną, bo trasa liczyła 11 km. Cały czas dopisywała nam piękna pogoda i fantastyczny nastrój. W Zakopanem obejrzeliśmy jeszcze inne ciekawe miejsca, zabytkowy kościół, skocznię, drewniane domy. Nasz przewodnik porównywał drogę po Tatrach do filmu, w którym cały czas coś się dzieje.
Był to przepiękny i bardzo interesujący „film”.

IX Gminny Konkurs Piosenki „ Wesoła nutka”

        10 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się już IX Gminny Konkurs Piosenki „ Wesoła nutka”. Wzięło w nim udział 15 uczestników ze szkół podstawowych z terenu Gminy Opatów. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w trzech kategoriach. Stwierdziła również, że uczestnicy zaprezentowali bardzo wysokie umiejętności wokalne. Nie bez sukcesów reprezentowali szkołę Filip Bielecki,
Alicja Gruca i Oliwia Bielecka zajmując czołowe miejsca. Organizacją konkursu zajęły się jak zawsze - Renata Kotowicz, Agnieszka Gruca oraz Lidia Olszewska.


Wycieczka do Rybnika
                12 czerwca 2014r. klasy 0-III były na wycieczce turystyczno – krajoznawczej w Rybniku. Dzieci zwiedziły dwa parki tematyczne, w których zobaczyły pradawne zwierzaki. Mogły przenieś się w czasy, gdy ziemią władały dinozaury. Ruchome zwierzęta, w tym groźny tyranozaur były dla dzieci ciekawą atrakcją. Podczas pobytu w parku dzieci przejechały się kolejką szynową, pływały min kajaczkami, polowały
na dinozaury, zwiedziły chatkę Baby Jagi, jaskinię smoka oraz korzystały z różnych placów zabaw. Dużą atrakcją dla dzieci była letnia wersja kuligu. Cały czas panowała miła atmosfera i wesoła zabawa.
Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki mógł sobie kupić pamiątki, które zapewne będą mu przypominać to miejsce. W drodze powrotnej odwiedziliśmy M’ Donalda. Zmęczeni, ale jakże zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.

FESTYN RODZINNY
W Szkole Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie 31 maja i 1 czerwca
2014 roku przy współpracy Rady Rodziców, Stowarzyszenia Maraton, Dyrektora i Grona Pedagogicznego odbył się Festyn Rodzinny. W trakcie dwudniowej imprezy przygotowano dla wszystkich gości szereg atrakcji, m.in. występy dzieci szkolnych dedykowane rodzicom, pokazy sztuk walk formacji „Wojownik”, występ zespołu
wokalno-instrumentalnego z Waleńczowa oraz pokaz tańca uczestników kursu prowadzonego przez szkołę MK
Dance. Największe atrakcje organizatorzy przygotowali dla dzieci z okazji ich święta. Najmłodsi uczestnicy festynu otrzymali balony, chętni mogli pomalować swoje buźki, skorzystać z przejażdżki motocyklem i pobawić się w wesołym miasteczku. Rodzice ze swoimi dziećmi miło spędzili ten wspólny czas. W trakcie wieczoru kabaretowego uczestników imprezy bawiła Ferajna Mariana Makuli z programem pt. „Podwieczorek w śląskich klimatach”. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę wszyscy bawili się przy muzyce zespołu „Wega”. Całą imprezę poprowadził redaktor Radia Katowice Zdzisław Makles Wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji festynu, a zwłaszcza sponsorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


                              „LEKCJA WOLNOŚCI”

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Lekcja Wolności”, upamiętniającej wydarzenia sprzed 25 lat. Jej celem jest przybliżenie uczniom wydarzeń - wyborów do parlamentu, przeprowadzonych dwadzieścia pięć lat temu 4 czerwca 1989 r. oraz poprzedzających je obrad Okrągłego Stołu, które dla obecnego pokolenia są już tylko historią. Dlatego chcemy, by uczniowie przeżyli emocje, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom, by porozmawiali o wyjątkowym 1989 roku ze swoimi rodzicami, dziadkami czy dalszą rodziną, by pozbierali świadectwa. Pozwoli to zrozumieć uczniom, jakie zmiany nastąpiły w ciągu tego ćwierćwiecza, jak trudna była droga dojścia do wolnej Polski i dlaczego warto tych wartości bronić. Na zakończenie akcji w dniu 4 czerwca, w klasach IV – VI na zajęciach historii i społeczeństwa zostaną przeprowadzone lekcje na ten temat, a zebrane przez uczniów materiały posłużą do zorganizowania wystawy i będą udostępnione na stronie internetowej szkoły. 



Święto Konstytucji 3 Maja

      W dniu 6 maja odbył się uroczysty apel z okazji upamiętnienia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej na świecie, tak postępowej, jak na ówczesne czasy, ustawy zasadniczej. Uczniowie przybliżyli rówieśnikom działalność Sejmu Czteroletniego, okoliczności uchwalenia dokumentu i postanowienia w nim zawarte. 


Gminny Konkurs Przyrodniczo-Matematyczny
         
          W dniu 29 kwietnia 2014r. już po raz trzeci w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczo-Matematyczny. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Przyroda do potęgi n ”. W konkursie
brało udział 7 uczniów klas IV-VI i miał on formę teleturnieju „ Jeden z dziesięciu”.
Celem konkursu było:
  • rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce,
  • kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody,
  • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i matematycznych oraz wspieranie uzdolnień uczniów
Na początku uczniowie zostali zapoznani z przebiegiem konkursu, a następnie odpowiadali na zadawane im pytania. Po dwóch etapach wyłoniono trzech zwycięzców, którymi zostali:
I miejsce: Dudek Dawid – uczeń kl. V SP Opatów
II miejsce: Trepka Oliwia – uczennica kl. V SP Wilkowiecko
III miejsce: Kulej Karolina – Uczennica kl. VI SP Wilkowiecko
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy drobne upominki oraz dyplomy uczestnictwa w konkursie. Po zakończeniu części teoretycznej uczniowie klasy III naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie przedstawiając krótką inscenizację bajki pt:
„O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
            Organizatorzy konkursu: M. Kalek i R. Wypych wszystkim opiekunom i uczestnikom serdecznie
dziękujemy, a zwycięzcom GRATULUJEMY! 


Gminny Konkurs Plastyczny

    W dniu 28 kwietnia 2014 r. w naszej szkole  odbył się III Gminny Konkurs Plastyczny „Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie!” pod patronatem Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kłobucku. W szranki stanęło 12 uczniów z kl. I – III z sześciu placówek. Celem konkursu było w szczególności ukazanie sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego z jakimi mogą spotkać się dzieci w codziennym życiu oraz utrwalenie znajomości numerów alarmowych.  Spośród wszystkich prac Komisja w składzie:
  • mł. kpt. mgr inż. Kamila Pudło
  • Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku mł. bryg. mgr Robert Ladra
  • Prezes OSP w Waleńczowie Piotr Szafer
wyłoniła zwycięzców konkursu. Oceniono prace kierując się kryteriami zgodności tematycznej, jakości
i estetyki prac. Komisja wzięła również pod uwagę indywidualność spojrzenia artystycznego w zakresie
bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wyniki klasyfikacji: I miejsce – Ksenia Lizurej SP Wilkowiecko, II miejsce – Aleksandra Kotowicz SP Waleńczów, III miejsce – Nikola Idasz SP Wilkowiecko.
Następnie uczestnicy konkursu i zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Opatów Jerzy Szyja, miejscowi radni Renata Konieczko, Dariusz Zając oraz wcześniej wymienieni przedstawiciele Straży Pożarnej, obejrzeli program artystyczny przygotowany przez gospodarzy i brali udział w scenkach utrwalających prawidłowe zachowanie się w przypadku zagrożenia. Podczas akademii laureatom i uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. W dalszej części uczniowie aktywnie brali udział w pogadance na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego przeprowadzonej przez mł. kpt. mgr inż. Kamilę Pudło. Konkurs zakończyły gminne ćwiczenia ratownictwa technicznego
i przedmedycznego z udziałem OSP z Waleńczowa i OSP ze Zwierzyńca Pierwszego.
Organizatorzy: Dorota Pawelak, Lidia Olszewska, Renata Kotowicz i Agnieszka Gruca dziękują
uczestnikom oraz ich opiekunom, zaproszonym gościom oraz Ochotniczym Strażom Pożarnym
z Waleńczowa i Zwierzyńca Pierwszego za udział i zapraszają na konkurs w przyszłym roku szkolnym. 


Rewia na Lodzie

          W dniu 23 kwietnia uczniowie klas I-V wyjechali do Opola, aby obejrzeć widowisko muzyczne
w wykonaniu jedynej w swoim rodzaju Moskiewskiej Rewii na Lodzie oparte na motywach baśni Charls’a Perraulta pt. „ Śpiąca królewna”. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie – Olgę Kondraszową. Niezwykłe wrażenia w widzach wywołała oryginalna choreografia pełna trudnych elementów jazdy figurowej na lodzie, bogata warstwa scenograficzna, zwłaszcza wspaniałe kostiumy oraz efekty pirotechniczne. 

Z okazji zbliżających się Świąt
Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech te Święta upłyną w atmosferze
radości i spokoju.
Wiosenny i świąteczny nastrój niech przepełni serca ciepłem, nadzieją i optymizmem,
a dobre zdrowie towarzyszy przez cały czas.


Dyrektor, nauczyciele i uczniowie
Szkoły Podstawowej w Waleńczowie



Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów „OPERON”

      W dniu 10 kwietnia 2014 roku uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM pt. „ Wielki kłopot”. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części: języka polskiego i matematyki. Każdy z testów trwał 45 minut. Arkusz zawierały zadania zamknięte
i otwarte. Integralnym elementem sprawdzianu był film terapeutyczny pt. „Bratek do dzieci”. Projekcja filmu była przed rozdaniem uczniom arkuszy z języka polskiego. Film pomógł ograniczyć stres i wyzwolić
odpowiednią koncentrację u dzieci. Na zakończenie sprawdzianu każdy uczeń klasy III otrzymał naklejkę z bratkiem, którą umieścił na arkuszu testu. Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty nie tylko podsumowuje trzyletni etap nauki dzieci, ale dzięki temu, że oswaja uczniów z formułą egzaminów,
będzie pomocny uczniom w dalszej edukacji. Głównym celem testu jest uczenie samodzielnego myślenia, które wpływa na optymalny rozwój intelektualny każdego dziecka. Test ukazuje zdolności
i zainteresowania ucznia, które warto dalej rozwijać. Sprawdzian ten daje informacje szkole, nauczycielom i rodzicom. 



Podsumowanie projektu edukacyjnego
„W świecie teatru”


        W dniu 4 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „ W świecie teatru”,
w ramach którego uczniowie klas III – VI poszerzali wiedzę na temat teatru, rodzajów sztuk i widowisk teatralnych; poznawali historię tej dziedziny sztuki; tworzyli gazetkę, słowniczek pojęć, afisz i maski
teatralne; mapę mentalną, prezentację; wzbogacali zasób słownictwa. Ponadto łączyli i poszerzali swoją wiedzę z takich przedmiotów jak: język polski, historia i społeczeństwo, plastyka, technika i informatyka. W tym dniu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności pokazując prezentację multimedialną nt.
historii teatru, przygotowali pokaz mody „Na Parnasie”, a najmłodsi uczestnicy projektu przedstawili jedną z adaptacji baśni braci Grimm pt.„ O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. 



Dzień Otwarty Szkoły

      W dniu 21 marca został zorganizowany po raz pierwszy Dzień Otwarty Szkoły. Naszymi gośćmi były przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunami. Goście najpierw obejrzeli występy przygotowane specjalnie na ten dzień przez ich starszych kolegów z przedszkola i szkoły, a potem zwiedzali sale
lekcyjne, oczywiście najdłużej zabawili w pomieszczeniach przedszkolnych. Dzień ten został połączony
z przywitaniem wiosny i jak co roku uczniowie najstarszej klasy przejęli władzę w szkole i prowadzili lekcje. Na koniec nagrodzono najciekawiej przebranych uczniów, po czym barwny korowód udał się na boisko, by symbolicznym spaleniem słomianej kukły pożegnać zimę.

          Przedstawienie kukiełkowe w Złochowicach        

          W ramach współpracy ze szkołami dnia 12 marca uczniowie klasy IV, pod kierunkiem Urszuli Kusek
i Małgorzaty Kalek, pojechali do Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach.
Zaprezentowali tam przedstawienie kukiełkowe pt. "Szewczyk Dratewka". W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Kubusiowego Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego oraz klasy I i VI.
Bardzo podobały im się występy. Chętnie odpowiadali na bajkowe zagadki. Owacjami i brawami podziękowali naszym aktorom. Występy uczniów chwaliła również obecna na przedstawieniu Pani dyrektor Anna Bulińska-Gądek. Uczniowie z naszej szkoły oraz szkoły ze Złochowic wymienili się własnoręcznie wykonanymi upominkami.
Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!



ZAPROSZENIE

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie
serdecznie zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami
na Dzień Otwarty Szkoły
w dniu 21 marca 2014r. w godz. od 9:00 do 10:00

W programie:
  • przedstawienie kukiełkowe pt. „Szewczyk Dratewka”,
  • pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów,
  • występ wokalny dzieci z przedszkola i szkoły,
  • zapoznanie z ofertą edukacyjną placówki,
  • zwiedzanie szkoły.


DZIEŃ KOBIET DAWNIEJ I DZIŚ

    Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klas IV – VI przygotowali paniom i koleżankom apel- niespodziankę, podczas którego przybliżyli historię Międzynarodowego Dnia Kobiet, zaprezentowali scenki i zaśpiewali
piosenki - oczywiście o płci pięknej. Aby przybliżyć historię Dnia Kobiet w Polsce, zaprezentowane zostały fragmenty Polskich Kronik Filmowych, a wszystkie panie i dziewczynki zostały obdarowane słodkim
upominkiem z symbolicznym wizerunkiem goździka.

Podsumowanie projektu edukacyjnego
"Jesteśmy silni wiedzą i mądrością pokoleń"

26 lutego odbyło sie podsumowanie projektu edukacyjnego "Jesteśmy silni wiedzą i mądrością pokoleń" połączone z pasowaniem na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość została podzielona na dwie części - w pierwszej odbyło się przedstawienie kukiełkowe oraz ślubowanie na czytelnika. W drugiej części uczniowie klas IV-VI zaprezentowali wymyślone przez siebie wiersze, piosenki oraz scenki promujące wiedzę z różnych przedmiotów jak i układy taneczne w ramach aktywności fizycznej. Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas I-III "Moja ulubiona lektura". Jego zwycięzcami zostali: Jakub Banaś, Jakub Słomian, Adrian Patrzykąt.
Największym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie kukiełkowe przygotowane pod kierunkiem Urszuli Kusek, Małgorzaty Kalek przez uczniów klasy IV z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych bajkowych postaci i rekwizytów. To pierwsza tego typu inicjatywa realizowana w naszej szkole.
Pani dyrektor Dorota Pawelak podkreśliła duże zaangażowanie całej społeczności szkolnej i środowiska lokalnego w realizację projektu. Doceniła nowatorską formę rozwijania zainteresowań uczniów.


            Bal karnawałowy

      „Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale” - i w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. We wtorek 25 lutego przepięknie przebrane przedszkolaki i uczniowie klas I-III z dumą prezentowali wymyślne stroje. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach.
Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Imprezę przygotowały
A. Gruca, R. Kotowicz, R. Wypych i L. Olszewska. 



Tangramowe łamigłówki

                13-ego lutego kilkoro uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klasy IV miało okazję
do wspólnej nauki w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Jesteśmy silni wiedzą i mądrością pokoleń”.
Na specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach poznali układankę logiczną  jaką  jest TANGRAM. Z jej tanów budowali zwierzątka, sylwetki ludzi, choinki, domy. Mieli również okazję do stworzenia własnych kompozycji. Na zakończenie naszego spotkania przedszkolaki zaproponowały swoim starszym koleżankom zabawę klockami, które poza miłymi wspomnieniami z dzieciństwa spełniają pewnego rodzaju funkcję terapeutyczną w życiu każdego dziecka: pozwala znacznie wyciszyć się, ćwiczyć swoją koncentrację oraz  skupić się na wykonywaniu jednej czynności.
                Po tak owocnej współpracy na uczniów czekała słodka niespodzianka.




Występ taneczny naszych uczniów
podczas 22 finału
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
w Kłobucku


„OKAZJA DZIŚ RZADKA
MAMY DZIEŃ BABCI I DZIADKA"

Jak co roku, w ostatnią sobotę przed feriami,
spotkaliśmy się z okazji tradycyjnej choinki noworocznej, aby nasi uczniowie
mogli pochwalić się licznymi talentami: recytatorskimi, wokalnymi, tanecznymi
i muzycznymi. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe,
ponieważ za kilka dni przypadało święto babć i dziadków, dlatego choinkowe
występy im właśnie były dedykowane. Wnukowie
słowami wierszy, treścią piosenek w tanecznym rytmie przesłali ukochanym babciom i dziadkom serdeczne
życzenia: życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego!


Jasełka

    Tradycyjne, coroczne jasełka odbyły się w naszej szkole 19 grudnia 2013 r., w trakcie których uczniowie przypomnieli misterium bożonarodzeniowe, przez co wprowadzili nas w magiczny nastrój świąt.
Na akademii gościliśmy przedstawicieli Urzędu Gminy w Opatowie, przyjaciół szkoły i rodziców. W tym dniu
odbyły się również wigilie klasowe, wszyscy złożyliśmy sobie serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.


Anielskie kolędowanie

          Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, okres ten łagodzi nastroje, raduje serca,
przysparza miłości, niesie nadzieję na coś lepszego, jest to czas wybaczania, dzielenia się radością
i wspólnym kolędowaniem. Radosną Nowinę Bożego Narodzenia w trakcie „Anielskiego kolędowania”
16 grudnia 2013r. ogłosiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III z naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców:A.Grucy, R. Kotowicz, R. Wypych i L. Olszewskiej. To był wspaniały dzień, ciepła świąteczna
atmosfera udzielała się już od rana. Dzieci prezentowały się wspaniale przebrane za śliczne
aniołki i figlarne diabełki. Wspaniała zabawa, wzruszające pastorałki i kolędy sprawiły, że wszyscy odczuli wielką radość w oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za wspaniałe kolędowanie i wręczyła im „Anielskie dyplomy”. Całej imprezie
towarzyszyła bardzo wesoła atmosfera. Dzieci oraz wychowawcy życzą rodzicom tradycyjnie „WESOŁYCH ŚWIĄT”.


                              Gwiazdka dla Afryki

    11 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klas IV-VI w ramach realizacji projektu edukacyjno-pomocowego „Gwiazdka dla Afryki”. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z sytuacją dzieci w krajach rozwijających. Po projekcji filmu o edukacji i opiece zdrowotnej w Sierra Leone mieli okazję porozmawiać o różnicach pomiędzy typowym dniem dziecka w Sierra Leone a dziecka w Polsce.  Nasi uczniowiezrozumieli, że najcenniejszym prezentem jaki jest potrzebny tym dzieciom to
szczepionka ratująca ich życie. Wykonali więc symboliczne świąteczne pudełka oraz zebrali kwotę
65,80 zł, którą przekazali na rzecz dzieci z Sierra Leone.
        Bardzo dziękuję moim uczniom za zaangażowanie podczas realizacji projektu
        Małgorzata Kalek
Warto pomagać!!!

Pasowanie przedszkolaków

        „Dzień to ważny jest szalenie – dziś składamy przyrzeczenie. Każdy chłopak i dziewczyna
wystrojeni jak marzenie”- tak mówiły przedszkolaki, gdy w mikołajki zostały
uroczyście pasowane na przedszkolaka. Dzieci do tego dnia przygotowywały się od początku roku szkolnego. Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców przedszkolaków, to wspólne przeżywanie radosnych chwil przedszkolnych. Dzieci przygotowały na tą wyjątkową okazję program artystyczny, podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne – tańczyły, śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Rodzice występy dzieci nagrodzili burzą
oklasków. Był to pierwszy w tym roku tak ważny debiut przedszkolaków przed wielką publicznością,
z którego wywiązały się znakomicie. Po części artystycznej nastąpiła ceremonia pasowania. Najpierw dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka, a następnie zostały pasowane przez Panią Dyrektor mgr Dorotę
Pawelak na dzielnych przedszkolaków. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom i kuferek wypełniony słodyczami.

Mikołajki

          6 grudnia, wszystkie dzieci w szkole czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Już od samego rana dzieci pytały, kiedy będzie Mikołaj. Na jego cześć każde dziecko w szkole włożyło na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę, by było bardzo Mikołajkowo. Dzieci nauczyły się wcześniej wierszy
i piosenek o Mikołaju, który pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie
z Mikołajem upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami
i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.



Warsztaty rękodzieła artystycznego

„ W Osikowej Dolinie
Czas inaczej płynie
Palcami wyplataczy opiera się dzielnie
Trendom, kierunkom i modom
Wszystkim wschodom i zachodom
Trwa rzemiosłem struganym rzetelnie"

„Osikowa Dolina” w Koziegłowach od zawsze była częścią Jury, niezwykłą i odmienną. Jej mieszkańcy od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna, z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę! Siłą męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie wyczarowywały piękne kwiaty, kapelusze, maty, zabawki i dekoracje. Obecnie ta XIX - wieczna tradycja jest kontynuowana - można podziwiać ekspozycję z wszystkimi wyrobami, nauczyć się je wytwarzać lub po prostu zakupić.
Z inicjatywy p. Jolanty Ociepki uczniowie klas III – VI w dniu 2 grudnia uczestniczyli w warsztatach
pt. „ Wytwórczość artystyczna z wiórków drzewa osikowego”, w ramach których poznawali właściwości drewna osikowego i uczyli się robić dekoracje bożonarodzeniowe: bombkę obiatę i aniołka. Samodzielnie wykonane ozdoby uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą.

Andrzejki

          W dniu 28 listopada odbyły się szkolne andrzejki, których organizatorem tradycyjnie była klasa VI. Najpierw bawili się uczniowie młodszych klas, a później młodzież klas IV– VI. W trakcie imprezy społeczność szkolna uczestniczyła w wielu konkursach i zabawach. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne, andrzejkowe wróżby, m.in.: ustawianie butów, serduszko, losowanie imion, „ciasteczkowa” przepowiednia czy lanie wosku. Każdy z zainteresowaniem przyglądał się dziwnym kształtom, próbując odczytać wróżbę na przyszłość. Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce.

„Poczytam Ci Babciu, poczytam Ci Dziadku…”

              W dniu 26 listopada uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem p. Urszuli Kusek i p. Małgorzaty Kalek przygotowali jesienne spotkanie z książką pt.: „Poczytam Ci Babciu, poczytam Ci Dziadku…”. Uczniowie zaprosili na nie swoje babcie, dziadków a także młodsze rodzeństwo. Podczas spotkania dzieci przedstawiły fragmenty utworów literackich znanych i czytanych już przed wieloma laty, grali i śpiewali stare dziecięce piosenki. Zaprezentwali także swoje talenty taneczne przedstawiając nowoczesną formę „Kopciuszka”. Wieczór wzbogaciło czytanie utworów „z czasów dzieciństwa” przez absolwentkę naszej szkoły p. Eugenię Bardzińską oraz babcię przedszkolaka – p. Dorotę Grzelińską. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały w prezencie zakładkę – myszkę. Wieczór upłynął w miłej atmosferze. Zaproszeni goście wspominali swoje dziecięce lata, ze wzruszeniem słuchali wystąpień swoich wnuków oraz refleksji p. dyrektor Doroty Pawelak. Nastrój wzbogacały jesienne dekoracje, palące się świece oraz zapach pysznych świeżych domowych ciasteczek. Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu oraz pomoc w jego przygotowaniu. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie inspiracją dla naszych gości do wspólnego czytania, śpiewania i spędzania czasu. 

          Dzień Warzyw i Owoców w szkole

    21 listopada w naszej szkole przy aktywnym udziale pani dyrektor Doroty Pawelak odbył się Dzień Warzyw i Owoców. Uczestniczyły w nim przedszkolaki, które zorganizowały sobie święto witaminki oraz uczniowie klas I-III z wychowawcami. Dzieci w ramach tego dnia miały okazję poznać różnego rodzaju owoce i warzywa, z których następnie przygotowały sałatki i surówki. Zapoznały się też z wartościami zdrowotnymi warzyw i owoców. Każda klasa przebrała się w stroje przypominające różne warzywa
i owoce. Dzień zakończył się wspólną degustacją. Było poprostu pysznie. Po takiej dawce witaminek wszystkie dzieci z pewnością będą zdrowe i pełne energii. Była to dla dzieci prawdziwa lekcja zdrowego odżywiania. 


Dzień Pluszowego Misia

            25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III w naszej szkole.
W poniedziałek każde dziecko z uśmiechem na twarzy przekraczało próg szkoły dzierżąc w rączce ulubionego pluszaka. Każdy z dumą opowiadał o swoim misiu, jak on ma na imię oraz jak długo już miś mu towarzyszy. Ten dzień był bardzo radosny i „misiowy” – zabawy z misiami odbywały się w rytm piosenek
o misiach, rysowano i kolorowano postacie misiów. 



Święto Odzyskania Niepodległości

    Kolejna – 95 rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości została upamiętniona uroczystym apelem, który odbył się w dniu 12 listopada. Uczniowie klasy VI przypomnieli fragmenty dziejów Rzeczpospolitej, od pierwszego rozbioru, poprzez powstania, aż do zakończenia I wojny światowej, która nam - Polakom zwróciła wolność i Ojczyznę . 

Dzień bajki

    Słowo „bajka” – zawsze związane jest z dziećmi, przez całe dzieciństwo dzieci – słuchają, opowiadają
i oglądają bajki. Dobrze dobrana bajka, uczy dzieci wrażliwości, potrafi pokazać jak odróżnić dobro od zła i rozwija doskonale dziecięcą wyobraźnię. Dlatego w naszym przedszkolu w czwartek 7 listopada, dzieci miały okazje wcielić się w swoją ulubioną postać z bajki. Przez cały dzień dzieci rozmawiały
o bajkach, rozwiązywały zadania związane z bohaterami z bajek, po prostu bawiły się „Bajkami”. Dzieci były szczęśliwe i zadowolone.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie tak pięknych przebrań dla swoich pociech.



„ANNO DOMINI 2013 r.
W poczet braci szkolnych przyjmujemy…”

      W dniu 30 października odbyło się uroczyste pasowanie czternastu pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Podczas akademii nasi najmłodsi zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne,
a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Jak co roku nie obyło się bez słodkich łakoci i uśmiechów, nawet podczas próby zjadania kwaśnej cytrynki.



„Jak ty komuś, tak on tobie”

24 października 2013r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III
byli w MOK w Kłobuku na przedstawieniu teatralnym pt: „Bajka o dzielnym Szewczyku”. Była to przepiękna opowieść o dzielnym chłopcu, który wędrując po świecie często spotykał potrzebujących i nigdy nie pozostawał wobec nich obojętny. Pomagał wszystkim napotkanym zwierzętom. Pewnego dnia przybył do
krainy, w której trwała rywalizacja o rękę księżniczki uwięzionej w wieży przez
złą czarownicę. Wielu odważnych próbowało uwolnić księżniczkę, jednak nikomu
się nie udało. Dopiero Dratewka postanowił zaryzykować, a z pomocą przyszli Ci,
którym on wcześniej pomagał. Wspólnie pokonali czarownice i wybawili z niewoli piękną królewnę.
    To bardzo piękna opowieść z pouczającym morałem. Zapewniamy, że czekamy dalej na kolejne wyjazdy. Zapewniamy, że dalej będziemy jeździć, poznawać i uczyć się od innych.


                          Dzień Edukacji Narodowej

          „Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku jest wykształcenie”

      Pod takim hasłem w dniu 14 października 2013r odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której brali udział m.in. zaproszeni goście – emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Uczniowie kl. IV – V przedstawili program artystyczny, w którym przybliżyli rzeczywistość szkolną wyśpiewując ją na melodię znanych światowych przebojów. Całe spotkanie dostarczyło uczestnikom, nie tylko okazji do uśmiechu, ale także do wzruszeń i wspomnień. Wszyscy pracownicy szkoły w podzięce
za trud swojej pracy otrzymali od uczniów podziękowania, życzenia, laurki oraz kwiaty, w zamian otrzymaliśmy serdeczny uśmiech naszych gości.

                                                                        Dzień Chłopaka

                  Po raz pierwszy dziewczyny z klas IV- VI postanowiły zrobić chłopcom niespodziankę
i z okazji ich święta przygotowały dla nich występ artystyczny. Kabaretowe przedstawienie rozbawiło wszystkich do łez, a zwieńczeniem całej niespodzianki były prezenty w postaci słodkich lizaków. 

Europejski Dzień Języków

                  W dniu 24 września z okazji „Europejskiego Dnia Języków” uczniowie klas I-VI przygotowali uroczysty apel prezentując swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, a nawet aktorskie w językach
obcych. W wesołych scenkach i skeczach zachęcali do nauki języków obcych, by w przyszłości sprawnie porozumiewać się - nie tylko z wielojęzyczną Europą, ale całym światem.


                            Dni Długoszowskie

          W tym roku podczas Dni Długoszowskich (22 września 2013r.) wystąpiły dzieci z naszej szkoły prezentując układy taneczne poznane na kursie tańca organizowanym przez naszą placówkę.

Sprzątanie Świata

          W dniu 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem: „Odkrywamy czystą Polskę”, koordynowana i organizowana była przez Fundację Nasza Ziemia
i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Główne cele akcji skupiają się wokół działań z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili najbardziej potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie
zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli
dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze
ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.
.

                                            Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                        10 września 2013 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie w tajnych wyborach głosowali na swoich przedstawicieli. Wybierali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
A oto skład nowego Samorządu:
Katarzyna Grzyb - przewodnicząca
Martyna Zając - zastępca
Marlena Olszewska - skarbnik
Opiekunem  została Małgorzata Kalek
Wszystkim wybranym gratulujemy!

                                        Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

        W dniu 2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014, którego dokonała Pani Dyrektor serdecznie witając uczniów, rodziców oraz przybyłych gości. Ten rok szkolny jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w szeregach pierwszoklasistów stanęli sześciolatkowie.
Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce!



Dożynki Gminne w Waleńczowie

    Dnia 25 sierpnia br. na terenie naszej szkoły odbyły się Dożynki Gminne 2013, których współorganizatorem była nasza placówka. Wzięli w nich udział przedstawiciele samorządu gminy, goście oraz mieszkańcy Gminy Opatów. Część oficjalną uroczystości rozpoczął barwny korowód, który ruszył sprzed Remizy OSP na plac szkoły. W podziękowaniu za tegoroczne plony, odprawiona została
polowa msza święta, celebrowana przez proboszcza – ks. Jerzego Majchrzaka. Po nabożeństwie oraz odegraniu „Roty” przez Orkiestrę Dętą ze Złochowic, oficjalnego otwarcia ceremonii dokonał Wójt Gminy Bogdan Sośniak , który po powitaniu gości, odebrał z rąk starostów: Justyny Słabej i Artura Olszewskiego, tradycyjny bochen chleba. W dalszej części uroczystości zgromadzeni podziwiali występy
uczniów, zespołów ludowych i muzycznych. Na zakończenie imprezy wystąpiła gwiazda polskiej estrady – Andrzej Rosiewicz.