SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE


Rok szkolny 2020/2021

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021
wszystkim Rodzicom, Przyjaciołom Szkoły oraz Pracownikom
składam najserdeczniejsze podziękowania 
za całoroczną współpracę 
i życzę, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom życzę zdrowych, bezpiecznych i słonecznych wakacji,
interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, 
uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrektor SP w Waleńczowie
Dorota Pawelak

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
W dniu 25.06.2021 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021, która była poprzedzona mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym. Po części artystycznej uczniowie klasy VII pożegnali klasę VIII. Siódmoklasiści wręczyli starszym kolegom symboliczne upominki. Pani Dyrektor wygłosiła kilka słów podsumowujących i pożegnalnych dla kończących szkołę. Następnie wręczono listy gratulacyjne i świadectwa z wyróżnieniem. Po końcowych spotkaniach klas z wychowawcami, wszyscy udali się na dwumiesięczny wypoczynek.

Dzień Przyjaciela
        W czerwcu obchodzony jest dzień przyjaciela, dlatego Samorząd Uczniowski postanowił uczcić ten dzień poprzez zorganizowanie uczniowskiej foto budki. Zabawa polegała na zrobieniu zdjęć w różnych, atrakcyjnych i zabawnych nakryciach głowy wszystkim chętnym przyjaciołom z wszystkich klas naszej szkoły. 
     Wszyscy uczniowie przygotowali również wspólne drzewo przyjaźni, które zostało uformowane z wyciętych z kolorowego papieru obrysów dłoni uczniów. Drzewo przyjaźni zostało przypięte na gazetkę SU.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"...
Zakończenie roku szkolnego tuż, tuż. Przez ostatnie miesiące mało widzieliśmy się na żywo, dlatego ostatnie wspólne dni chcemy wykorzystać jak najlepiej i nadal się integrujemy. Dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę po najbliższej okolicy, podziwiając jej piękno, w myśl powiedzenia "Cudze chwalicie, swego nie znacie"...

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ”

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”, który jest współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
W ramach programu w kl. V-VIII zostały zrealizowane m.in. projekty:
- Jakie są polskie nawyki żywieniowe na tle innych krajów? (edukacyjny)
- Rozkodowujemy etykiety i jesteśmy świadomymi konsumentami (edukacyjny)
- Kręcimy film na temat „Co robisz codziennie dla zdrowia” (medialny)
Podczas zajęć uczniowie realizowali zagadnienia dotyczące:
- nawyków zdrowego odżywiania, zbilansowanej diety,
- zasad aktywnego stylu życia,
- odpowiedzialności za własne wybory,
- znaczenia profilaktyki.

Sukcesy naszych uczniów
Nasi uczniowie to prawdziwi geniusze! Wygrywają lub są finalistami wielu konkursów o zasięgu powiatowym czy regionalnym. Rozwijając swoje talenty, pasje i zainteresowania, godnie reprezentują naszą szkołę, a „przy okazji” zapełniają gazetkę kolejnymi dyplomami.
Maja Majek
I miejsce w Powiatowym Konkursie Literacko – Plastycznym „W poszukiwaniu zimy”
I miejsce w I Regionalnym konkursie na „Kartkę Wielkanocną 3D”
Wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym „DZIECI W UTWORACH MARII KONOPNICKIEJ”
Kamil Bednarski
Wyróżnienie w I Regionalnym konkursie na „ Kartkę Wielkanocną 3D”
Lena Zając
I miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Bezpieczna droga.”
Liliana Bielecka
I miejsce w Gminnym Konkursie „ Wesoła Nutka”.
Bartosz Matyśkiewicz
I miejsce w Gminnym Konkursie „ Wesoła Nutka”.
Karol Wach
I miejsce w Gminnym Konkursie „ Wesoła Nutka”.
Agata Nicpoń
Wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym „DZIECI W UTWORACH MARII KONOPNICKIEJ”

„Bieg po zdrowie”
     „Bieg po zdrowie” to Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny dla szkół podstawowych Zadaniami programu objęto klasę czwartą. Jego celem było przekazywanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie odpowiednich umiejętności i postaw związanych z tym obszarem.
          Działania podjęto w ramach zajęć z wychowawcą i zebrania z rodzicami. Lekcje prowadzone były online na platformie Zoom, ale miały charakter ćwiczeń praktycznych oraz dyskusji.
W trakcie godziny wychowawczej, po krótkiej pogadance, dzieci uzupełniały materiały, wykazując się wiedzą na temat składu dymu nikotynowego, szkodliwości palenia, kosztów nałogu.
        Kolejne zajęcia poświęcona były dyskusji na temat podstawowych informacji o działaniu nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach. Następnie uczniowie uzupełniali kolorowanki, wspólnie liczyli koszty związane z paleniem, tworzyli komiksy, uczyli się zachowań asertywnych. Na zakończenie programu, wśród uczniów przeprowadzono ankietę ewaluacyjną.

Zgrana klasa
            Jak ważna jest atmosfera i wzajemne relacje w zespole, przekonaliśmy się po powrocie do szkoły. Postanowiliśmy działać!
            Nauka języka polskiego połączona z zabawą, zacieśnianie więzi klasowych, dobra współpraca, a wszystko to na zajęciach „Frazeologiczne kalambury” w klasie 4 i 6. 

Uczę się, bawię i pomagam
        Pogadanek na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nigdy nie za dużo, zwłaszcza, jeśli połączymy to z ćwiczeniami i ciekawymi zajęciami sportowymi. Uczniowie klas 4-6 zostali kolejny raz przeszkoleni przez szkolną higienistkę na temat zachowana się w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Po części teoretycznej odbyły się ćwiczenia praktyczne, aby dzięki nabytym umiejętnościom, potrafili zadbać o siebie w czasie zagrożenia i podjąć działania ratujące zdrowie i życie poszkodowanych. 
      W dalszej części dnia odbyły się zajęcia sportowe na wesoło, podczas których dzieci rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: bieg z przeszkodami, kozłowanie piłki pomiędzy pachołkami, przeciąganie liny i skakanie w workach. Wszystkie te działania miały na celu zintegrować uczniów, ponownie zacieśnić więzy między dziećmi, przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy i zdrowej rywalizacji sportowej.

O bezpieczeństwie i innych „ważnych sprawach”...
czyli pogadanka z Policją
          Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie, dlatego ogromnie ważne dla nas jest poczucie bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole i edukacja w zakresie bezpieczeństwa. W związku z tym uczniowie mieli okazję spotkać się z naszym dzielnicowym mł. asp. Mariuszem Tałajem.
       Policjant poruszył tematykę bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, omówił korzyści wynikające z noszenia odblasków oraz wytłumaczył jak należy zachować się, gdy zaczepia nas obca osoba. Zadbał również o to, by dzieci wiedziały jak zachowywać bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku.
Na wszystkich uczniach nasz gość zrobił duże wrażenie a najbardziej aktywne były młodsze dzieci, które miały mnóstwo pytań - niekoniecznie związanych z tematyką zajęć - np. pytania dotyczące pracy w policji. Kto wie, może wśród nich jest przyszły policjant lub policjantka.

PrzyGotujmy Lepszy Świat!
     Uczniowie klas młodszych w roku szkolnym 2020/2021 brali udział w programie edukacyjnym „Przygotujmy lepszy świat”.
         Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu w prowadzone zajęcia, uczniom udało się zmienić na lepsze zwyczaje żywieniowe, aby teraz i w przyszłości odżywiały się w sposób zdrowy dla siebie i dobry dla planety.
Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji programu!!!

#SzczepimySię

ÓSMOKLASIŚCI NA WYCIECZCE WE WROCŁAWIU
       
W czerwcu uczniowie klasy VIII w ramach Dobrych Praktyk wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Integrując się po zdalnym nauczaniu zwiedzili Halę Stulecia, Centrum Nauki o wodzie Hydropolis, odwiedzili również Ogród Botaniczny. 

Czy powrót do szkoły po nauczaniu zdalnym
musi być trudny i nudny?

Zobaczcie nasze warsztaty kulinarne „zdrowe surówki”, podczas których:
☑️wspólnie wykonywaliśmy zadania,
☑️pamiętaliśmy o zasadach zdrowego odżywiania i ekologii, ale przede wszystkim była to
 ☑️świetna zabawa oraz INTEGRACJA!!!

Dzień Dziecka w Przybynowie
        1 czerwca 2021 r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III brali udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie. W trakcie wyjazdu dzieci aktywnie spędzały czas w skansenie Wsi Jurajskiej, mini zoo oraz na warsztatach edukacyjnych.
     Niewątpliwym atutem gospodarstwa jest różnorodność, sielski klimat, a także możliwość poznania walorów dawnego, wiejskiego życia. Dzieci spotkały się również z mieszkańcami mini zoo: lamami, wielbłądem, alpakami, kozami i osiołkami. Podczas warsztatów w „Mydlarnia i Dzieciarnia by Agroskałka” uczniowie zapoznali się z historią powstania mydła i wykonali własną świecę zapachową.
         Jedną z atrakcji wycieczki był słodki poczęstunek oraz wata cukrowa, co bardzo ucieszyło dzieci.

Program edukacyjny Akademia Lubella

Jaki jest przepis na zdrowy styl życia? Jakie produkty wprowadzić do swojej codziennej diety? Jak jeść smacznie i wartościowo? W jaki sposób ograniczyć marnowanie żywności?
Odpowiedzi na takie pytania poznali uczestnicy programu Akademia Lubella – uczniowie klas VI –VIII.
Celem programu jest edukacja młodzieży na temat potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie oraz uświadomienie, jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu.
Na zajęciach uczniowie poznali zasady komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem żywności.
Warto zdobytą wiedzę zastosować w praktyce i zadbać o swoje zdrowie już dziś! 

Dziękuję Ci Kochana Mamo za to, że mnie bardzo kochasz.
Twój uśmiech otwarłaś dla mnie, zamknęłaś w sercu każdy smutek.
Dziś moje serce mówi: dziękuję Mamo za Twa miłość.
Ona pozostanie jak światło na całe moje życie
❤💐❤
Przedszkolaki dla swoich kochanych MAM❤





Ósmoklasisto!
Publikacja dla Ciebie

Małymi krokami wracamy do normalności!
Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne klasy.
- Od 4 maja do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I - III.
- Od 17 maja uczniowie kl. IV – VIII przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym.
- Od 31 maja wszyscy uczniowie uczą się stacjonarnie.


Mistrz Kaligrafii
W dniu 30 kwietnia 2021r. odbył się Powiatowy Konkurs Kaligraficzny „Mistrz Kaligrafii”, organizowany przez Szkołę Podstawową w Iwanowicach Dużych. Uczestnicy konkursu ręcznie przepisywali przygotowany przez organizatora fragment tekstu. 
W kategorii klas II-III wyróżnienie otrzymał uczeń naszej szkoły Bartosz Związek. Bardzo się cieszymy, gratulujemy osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów. 

XIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego
„English for everyone”

         W dniu 25.03.2021 w Szkole Podstawowej w Złochowicach odbył się XIII gminny konkurs z języka angielskiego pt. „English for everyone”. Konkurs odbył się online ze względu na panującą pandemię COVID19 i związane z tym ograniczenia. Konkurs sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu w języku angielskim oraz znajomość słownictwa zawartego w tekście konkursowym. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych, Szkoła Podstawowa w Opatowie, Szkoła Podstawowa w Waleńczowie, Szkoła Podstawowa w Wilkowiecku, Szkoła Podstawowa w Złochowicach. Szkołę w Waleńczowie reprezentowali uczniowie klasy VII – Filip Bielecki i Krzysztof Matyśkiewicz, którzy zajęli miejsce na podium. Krzysztof uzyskał największą ilość punktów i zajął pierwsze miejsce w konkursie, Filip zdobył drugie miejsce ex aequo z uczniem reprezentującym Szkołę Podstawową w Opatowie. 

Gratulujemy.

Życzymy naszym strażakom
aby ten piękny dzień, był źródłem siły w życiu codziennym,
a także przyniósł spełnienie oczekiwań i planów, tak osobistych, jak i zawodowych.
Drodzy Druhowie kierujemy do Was słowa uznania za Waszą ciężką pracę.
Nie bacząc na własne bezpieczeństwo w dzień i w nocy ratujecie ludzkie życie i mienie.
To dzięki Wam lokalna społeczność może spać spokojnie.
Jesteście przykładem, jak w dzisiejszych czasach można i należy godnie sprawować swoje obowiązki.
- przedszkolaki Oddziału Przedszkolnego w Waleńczowie 


Zdalna wycieczka 
do warszawskiego planetarium
 
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli
w wyjątkowej lekcji astronomii. 
Naukowcy z CNK zaangażowali uczniów
i zainteresowali rozgwieżdżonym niebem. Wirtualna wizyta w planetarium Centrum Nauki Kopernik bardzo uatrakcyjniła zdalną naukę w tym trudnym dla nas czasie.
W przyszłości z pewnością wybierzemy się do planetarium, by lepiej poznać gwiazdy.

„Czytam i grafikę projektuję”


„Czytam i grafikę projektuję” to nazwa realizowanego obecnie w naszej szkole projektu skierowanego do uczniów klas IV – VIII, łączącego edukację czytelniczą z lekcjami informatyki. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród starszych uczniów, którzy nadal uczą się zdalnie. Czas pandemii, trudniejszy dostęp do biblioteki nie sprzyja rozwojowi kultury czytelniczej. Stąd pomysł połączenia aktywności informatycznych dzieci z krzewieniem nawyków czytelniczych, które pielęgnowane w czasach szkolnych mają szansę przetrwać w dorosłym życiu. 
Głównym zadaniem realizowanego projektu jest wykonanie przez uczniów grafiki komputerowej zachęcającej rówieśników do czytania książek. W swoich pracach wykorzystywać będą własnoręcznie zrobione zdjęcia, stosować poznane na lekcjach informatyki różne programy graficzne, w tym aplikację Toonytool i platformę Padlet. Ponadto w trakcie lekcji informatyki i zajęć czytelniczych poznają zawód bibliotekarza i grafika komputerowego. Wszystkie zaprojektowane i umieszczone na platformie Padlet grafiki wezmą udział w konkursie na najlepszy projekt graficzny. Przewidziane są nagrody, po jednej dla każdej klas.
Wszystkie uczniowskie projekty graficzne znajdują się pod adresem: https://tiny.pl/rkzw1


„Kubusiowi Przyjaciele Natury” i nasze przedszkolaki
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli i klas I-III poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcanie ich do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju, które brały udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii i dowiedziały się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu.

Świętujemy
Dzień Kobiet w naszym przedszkolu to również dzień kokardki.

Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

W styczniu 2021 r. odbył się Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Opatowie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy zajęli w nim czołowe miejsca w swoich kategoriach:

            II miejsce w kat. I- Liliana Bielecka
            I miejsce w kat. II- Bartosz Matyśkiewicz
            I miejsce w kat.IV- Karol Wach

Jeśli chcesz wysłuchać utworu naszego reprezentanta - wystarczy kliknąć w jego nazwisko.

Spacerek
Korzystamy z pięknej pogody i bezpiecznie wyruszamy na spacerek szukać oznak wiosny.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
Nasze kochane kotki w przedszkolu.

Walentynki 2021


Karnawał w naszej szkole
Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych, szalonych zimowych balów i zabaw. To czas świętowania, zabawy i wielkiego ucztowania. Karnawał jest ściśle związany z tańcami, więc nie mogło ich zabraknąć również u nas. W naszej szkole mogliśmy posmakować karnawałowej zabawy.

Konferencja Asów Internetu
Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie edukacyjnym o cyberbezpieczeństwie - Asy Internetu. Opiekunami projektu z ramienia szkoły są nauczyciele informatyki i pedagog szkolny. 
W lutym uczestniczymy w zdalnych konferencjach:
• ROZSĄDEK, czyli udostępniaj z głową;
• UWAŻNOŚĆ – nie daj się nabrać!
• SIŁA – chroń swoje sekrety;
• ŻYCZLIWOŚĆ, bo… życzliwość jest fajna;
• ODWAGA, czyli rozmawiaj o wątpliwościach.
Podczas konferencji podkreślamy pozytywne strony Internetu i pokazujemy potencjał, który jest w sieci i nowych technologiach. Uczniowie i uczennice czują moc zmieniania Internetu w coraz lepsze i bezpieczniejsze miejsce. 

Akcja informacyjno – edukacyjna pt. „Wirusoochrona”

Oddział przedszkolny i uczniowie klas młodszych naszej szkoły biorą udział w akcji informacyjno – edukacyjnej „Wirusoochrona” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Katowicach.
Celem akcji jest promowanie zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów, zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, a także zwrócenie uwagi na pozytywną rolę szczepień ochronnych.
Na przeprowadzonej lekcji higieny pt. „Wirusoochrona” uczniowie mieli okazję uświadomić sobie jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia są:
- częste i dokładne mycie rąk,
- prawidłowe odżywianie,
- aktywność fizyczna,
- noszenie ubrań dostosowanych do warunków pogodowych,
- zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego.
Podczas zajęć dzieci miały okazję wykorzystać materiały dostarczone przez organizatora akcji, na których zostały wyjaśnione podstawowe zasady higieny.

Dla zainteresowanych tematem podajemy dwa główne hashtagi towarzyszące akcji:
#lekcjaHIGIENY
#wirusoochrona.
29 Finał 
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          31 stycznia 2021 uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w zbiórce pieniężnej w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tematem 29 finału akcji był „Finał z głową. Laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy”.




"Dzieci Uczą Rodziców” 
– „Magiczny czas"


17 grudnia 2020r. odbyła się druga lekcja w ramach akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” – „Magiczny czas”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy II i III.
Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi. W tym czasie jesteśmy bardziej wrażliwi na krzywdę i nieszczęścia innych ludzi, nie tylko tych najbliższych. Chcemy pomagać i dzielić się z potrzebującymi.
W czasie zajęć dzieci poznały świąteczne tradycje, dowiedziały się czym jest pomaganie, dowiedziały się jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi, dowiedziały się czym jest „magia Świąt Bożego Narodzenia”.

„Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, 
ale i najwyższe piękno” 
Uczniowie klasy III na kole matematycznym wykorzystując figury geometryczne
wykonali przepiękną pracę świąteczną- matematyczną choinkę.

Razem na Święta

    Nasza szkoła kolejny raz włączyła się do udziału w akcji Ministra Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, której celem jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych oraz wskazywanie młodzieży wzorców postępowania. Uświadomienie, jak ważne jest kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę, dostrzeganie potrzeb i problemów innych.
Ze względu na stan epidemii akcja miała nieco inny charakter. Działania były realizowane w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. 
W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele podjęli m.in. następujące działania:
- własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne oraz kartki z życzeniami zostały przekazane osobom z najbliższego otoczenia, 
- dzieci upiekły i ozdobiły pierniczki bożonarodzeniowe,
- pomagały osobom starszym w swoich rodzinach w przedświątecznych zakupach i porządkach.
Szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości. Zachęcamy do podobnych działań nie tylko z okazji świąt, bo każdego dnia jest ktoś, kto potrzebuje naszej, nawet drobnej, pomocy.

Fotorelacje z działań w ramach programu znajdują się pod linkami:
kl. 2           kl. 3              kl. 4              kl. 5             kl. 6

„Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią.”
Kreatywność to wymyślanie i dobra zabawa. Tak właśnie na zajęciach kreatywnych powstały piękne prace wykonane przez uczniów klasy II.

Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy przedszkolaków
 z Panią Kasią - instruktorem szkoły tańca MK DANCE

Dzieci Uczą Rodziców - podziękowania 
za udział w lekcji "Młody Patriota"

        Dzieci Uczą Rodziców to druga edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z innymi instytucjami edukacyjnymi. W akcji uczestniczą dzieci z klas II - III. Raz w miesiącu w klasach przeprowadzana jest lekcja w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez organizatorów akcji. Tematyka zajęć związana jest z edukacją społeczną, patriotyczną - historyczną, przyrodniczą.

Mikołajki w przedszkolu
           
              4 grudnia nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Od samego rana panowała radość i poruszenie. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane. W oczekiwaniu na upominki dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, cały czas nasłuchując dzwonków Świętego. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną Mikołaj zostawił wcześniej prezenty pod choinką. W tym dniu na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość z otrzymanych podarunków.

Narodowe Święto Niepodległości

           W tym roku przypada 102. rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Uczniowie klasy VI przypomnieli ważne momenty z naszej historii, od pierwszego rozbioru, poprzez powstania, aż do zakończenia I wojny światowej, która przyniosła upragnioną wolność. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych, które dla nas- Polaków są szczególnie ważne. 
Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale nie wolno nam zapominać o przeszłości i czasach, kiedy całe pokolenia przelewały krew za wolność. Pielęgnujmy polskie tradycje i miłość do ojczyzny.

#SzkołaDoHymnu

          W tym roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada, o godz. 11.11. Ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną hymn na żywo odśpiewały dzieci, które były tego dnia w szkole, czyli przedszkolaki. Pozostali uczniowie, którzy uczą się na odległość, połączyli się za pomocą komunikatorów i zaśpiewali hymn w formie online.

Przedszkolaki śpiewają hymn - kliknij i zobacz


„Szkoła pamięta”

„Szkoła pamięta” to kontynuacja inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.
W tym roku ze względu na pandemię i przejście na naukę zdalną działania w ramach tej akcji przybrały inny charakter. W naszej szkole wśród uczniów klas IV-VIII został przeprowadzony konkurs na plakat pt. „Miejsca pamięci narodowej w najbliższej okolicy”. Za udział w tym wydarzeniu szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom.

Wirtualna wizyta e-Laboratoriów
       W październiku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w e-Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie klasy VII i VIII dowiedzieli się jak bezpiecznie odróżniać kwasy od innych substancji i znaleźć je naokoło siebie, np. w domu. Próbowaliśmy również otrzymać kwas w wersji laboratoryjnej i domowej. Na następnych warsztatach zajęliśmy się głównie chemicznymi zasadami i dowiedzieliśmy się czym są . Spróbowaliśmy poszukać ich w naszym otoczeniu i określić ich właściwości.
          Uczniowie klasy IV, V i VI budowali obwody elektryczne. Wiele emocji dostarczała wszystkim zespołom kolejna zapalająca się dioda.
           Wirtualna wizyta e-Laboratoriów odbyła się w ramach wspólnego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik - Nauka dla Ciebie. Odbywała się w formie dialogu i interakcji uczestników z prowadzącymi zajęcia naukowcami.

Akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach”
         
         Na początku października 2020 Szkoła Podstawowa w Waleńczowie wzięła udział w akcji charytatywnej „Święty Mikołaj na Kresach”. Akcja organizowana jest corocznie przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie i objęta jest honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. 
W naszej szkole akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariatu.
           W tym roku zbieraliśmy słodycze, które zostaną przekazane dzieciom z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
       
         2 października obchodziliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, mająca na celu propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Nasi uczniowie zgodnie z tradycją aktywnie uczestniczyli w tym święcie matematycznym.
Każdy uczeń od klasy IV do VIII rozwiązywał test ze znajomości tabliczki. Uczniowie ze znajomością mnożenia i dzielenia poradzili sobie bardzo dobrze za co zostali nagrodzeni oceną z matematyki.

            Poprzez wspólną zabawę mogliśmy połączyć się z ludźmi na całym świecie. Propagowanie nauki tabliczki mnożenia przyczynia się do zwrócenia uwagi na potrzebę zdobywania wiadomości i umiejętności matematycznych. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. 

Dzień Krawata
           30 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Chłopaka, w tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował, by ten dzień był Dniem Krawata. W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w krawatach, by uświetnić w ten sposób święto obchodzone przez męską część naszej szkoły. Każdy uczeń, który był ubrany w krawat był zwolniony z kartkówek, klasówek i odpytywania, dodatkowo drzwi sal lekcyjnych przyozdobione były plakatami z wizerunkiem krawata. Szkoła w tym dniu wyglądała trochę inaczej niż zwykle.
              Wszystkim naszym chłopakom życzymy sukcesów, wielu radości i uśmiechów.

Obchody Europejskiego Dnia Języków

26 września jest Europejskim Dniem Języków, ustanowionym przez Radę Europy w 2001 roku. Jego celem jest upowszechnianie nauki wszystkich języków. W szkołach ten dzień jest corocznie obchodzony w wyjątkowy sposób. W tym roku we wszystkich klasach naszej szkoły na lekcjach języka angielskiego lub niemieckiego były przeprowadzone zajęcia, których celem było poszerzenie wiedzy uczniów na tematy języków oraz kultury w różnych krajach. Klasy młodsze obejrzały bajkę pt. „Wilk i siedem koźlątek”, która była w języku angielskim, następnie każdy uczeń stworzył pracę plastyczną powiązaną tematycznie z obejrzanym filmem. W klasach starszych nauczyciele przeprowadzili lekcje na temat różnych języków, uczniowie poznali powitania w różnych krajach Europy, odgadywali flagi krajów, były zagadki i quizy.

„Narodowe Czytanie 2020”

            W dniu 22 września dołączyliśmy do dziewiątej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2020. Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusz Słowackiego - utworu należącego do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. 
              W czasie interpretacji dzieła w Ogrodzie Saskim w Warszawie Prezydent podkreślił, że „Balladyna" jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Wskazał, że jest w niej wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą, bo Słowacki potrafił wytykać Polakom ich przywary, wspominając wszystko to, co kiedyś doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej. Stwierdził też, że literatura ta jest elementem naszej tożsamości, naszej polskiej kultury i polskiej duszy, a dramat Juliusza Słowackiego jest lekturą szkolną. 
          W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, zrezygnowaliśmy z zaproszenia do wspólnego czytania gości, fragmenty utworu czytały przebrane za bohaterów „Balladyny” uczennice klasy VI. 

Sprzątanie świata
W dniu 18 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątnie Świata”. W tym roku w Polsce akcja przebiega pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Akcja ma na celu zachęcać Polaków, inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do jego redukcji z życia codziennego, do prawidłowej, odpowiedniej segregacji. Nasi uczniowie, mając na uwadze czystość środowiska w swoim otoczeniu, wraz z opiekunami porządkowali boisko szkolne oraz przyległe ulice, czego efektem jest zebranie kilku worków śmieci. Aby jednak nasza akcja nie kojarzyła się uczniom z jednorazowym przedsięwzięciem w trakcie roku szkolnego będą realizowane działania oraz podejmowane zagadnienia rozwijające wrażliwość na problemy klimatyczne i ochrony środowiska. 

Podobnie jak w wielu placówkach na świecie również w naszym przedszkolu obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI 😊🔵🔴⚫⚪ 


Szanowni Rodzice i Opiekunowie
Drodzy Uczniowie

Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 
1 września o godz. 8.45 w Sali OSP w Walenczowie. 
Ze względów na zagrożenie epidemiczne, wszystkich obecnych prosimy o przestrzeganie
zasad bezpieczeństwa, zasłonięcie ust i nosa itp. 

Msza święta o godz. 8.00.


























































































































































Kliknij, aby edytować treść...


Świętujemy :)
Dzień Kobiet w naszym przedszkolu to również dzień kokardki. 
Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek
W styczniu 2021 r. odbył się Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Opatowie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy zajęli w nim czołowe miejsca w swoich kategoriach:
II miejsce w kat. I- Liliana Bielecka
I miejsce w kat. II- Bartosz Matyśkiewicz
I miejsce w kat. IV- Karol Wach
Widoklipy można zobaczyć po kliknięciu w nazwisko wykonawcy.
Kliknij, aby edytować treść...
Kliknij, aby edytować treść...