SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE

Rok szkolny 2022/2023
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
        Za nami kolejny rok szkolny. Po długiej i wytężonej pracy nadeszły przez wszystkich wyczekiwane wakacje. Mury naszej szkoły opuściło dwanaścioro uczniów kl. VIII. Tegoroczną uroczystość zakończenia roku szkolnego swoją obecnością uświetnili: Pan Bogdan Sośniak - Wójt Gminy Opatów oraz Pan Kamil Sowa - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Waleńczowie. Gościliśmy także wielu rodziców, którzy z dumą oglądali swoje pociechy odbierające świadectwa oraz nagrody. Pani dyrektor przywitała wszystkich serdecznie po czym oddała głos uczniom kl. VII, którzy pięknie pożegnali swoich starszych kolegów.
     Po krótkiej humorystycznej scence przedstawili echo – fraszki opisujące charakter każdego ósmoklasisty. Następnie absolwenci pożegnali szkołę, prezentując zabawną scenkę. Złożyli także gorące podziękowania.
          Po otrzymaniu świadectw, nagród i dyplomów, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.


Udział naszych uczniów w pikniku w Dankowicach Drugich - imprezie podsumowującej program profilaktyczny "Włącz myślenie. Bezpieczna sieć!".
Nasza grupa brała udział w konkurie "Przegląd małych form teatralnych", gdzie zajęła I miejsce 
na szczeblu gminnym. Dziś uczniowie odebrali zasłużone nagrody. 
Gratulujemy i życzymy kolejnych kreatywnych pomysłów!

"Znamię! Znam je?"
      22 czerwca odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne w ramach Ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka ,,Znamię! Znam je?". Uczniowie klasy 6, 7 i 8 poznawali fakty i mity dotyczące czerniaka, uczyli się rozpoznawać niepokojące zmiany na skórze, sposoby samobadania skóry i postępowania w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Podczas pięknej letniej pogody pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania ze słońca: nie wystawiajmy się na działanie silnych promieni słonecznych w godzinach od 11:00 do 16:00, nośmy okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapkę z daszkiem, zasłaniajmy swoje ramiona. 
        Stosujmy kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB. Jeśli zauważymy zmianę na istniejących brodawkach lub pojawienie się nowych, udajmy się do lekarza dermatologa lub onkologa, aby sprawdzić czy zmiana jest groźna. Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na wyleczenie aż 90% przypadków. Wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych kąpieli słonecznych 🙂


#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszlosci
Drzewka szczęścia wykonane przez uczniów kl.5 z wykorzystaniem narzędzi zakupionych w ramach w/w projektu były doskonałym prezentem dla mamy lub taty z okazji ich świąt.

Przedszkolaki wzięły udział w II edycji akcji
„Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów”

Wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim
dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie
w konkursie „Szkolna aktywność fizyczna”
        Przedmiotem konkursu było nagranie filmu prezentującego szkolną aktywność fizyczną uczniów podejmowaną w trakcie lekcji lub w podczas przerwy oraz jej wpływ na funkcjonowanie uczniów. Organizatorzy konkursu to Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.
       Aktywność fizyczna (poza lekcjami wychowania fizycznego) połączona z rozrywką jest dobrym sposobem na relaks, chwilowe oderwanie się od szkolnej rzeczywistości, zarówno promuje ruch, integruje społeczność szkolną oraz pozwala uczniom wykazać się kreatywnością. Może też mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w szkole.

Dzień Rodziny w naszej szkole
„Dziś witaliśmy pięknie przybyłych gości na bardzo ważnej uroczystości.
Co to za święto wnet się dowiecie, bo najważniejsze jest na świecie.
Wszystko co dzisiaj zobaczyliście przygotowane było skrycie,
by się właściwie zaprezentować i dobrać najwłaściwsze słowa.
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty.”


Fotorelacja z wycieczki kl. 6 i 7 do Złotego Potoku. 
     Podziwialiśmy tereny Rezerwatu Przyrody Parkowe, m.in.: Grotę Niedzwiedzią, staw Amerykan oraz odwiedziliśmy Muzeum rodziny Krasińskich i Raczyńskich.

Wycieczka do Sali Zabaw Lemon
Dnia 15.06.2023 r. uczniowie klas 4 i 5 pojechali na wycieczkę do Sali Zabaw Lemon w Blachowni. Podczas pobytu mieli okazję do wspólnej zabawy na zjeżdżalniach, trampolinach i innych atrakcjach. Wszyscy świetnie się bawili i wspólnie uznali, że wyjazd był bardzo udany.

Sukces w XXIII Mistrzostwach Powiatu Kłobuckiego 
Szkolnego Związku Sportowego

We wtorek – 13 czerwca br. – w malowniczych Ostrowach nad Okszą, odbyły się indywidualne biegi przełajowe. Dziewczęta z naszej szkoły stanęły przed nie lada wyzwaniem. Trudna trasa wytyczona pomiędzy wszystkim, co może stanowić wyzwanie dla sportowca. Rywalizacja toczyła się po piaszczystym terenie, przez las wśród tłumu uczestników, z 9 szkół podstawowych.
Najlepiej spisała się uczennica kl. 7 Julia Mrowiec, która w klasyfikacji indywidualnej zajęła III miejsce! Drużynowo dziewczęta zajęły IV miejsce. Zaledwie jeden punkt dzielił je od 3 miejsca. Tym bardziej gratulujemy!!
Drużynę tworzyły: Julia Mrowiec, Julia Przymęcka, Kinga Pawelec, Nadia Luka. 


Światowy Dzień Dziecka
1 czerwca w świętowaliśmy Dzień Dziecka, z tej okazji w szkole zorganizowano mnóstwo atrakcji, które uprzyjemniły wszystkim milusińskim obchody ich święta. Były dmuchańce, pokazy strażackie, zawody sportowe z atrakcyjnymi nagrodami, zabawy z muzyką, malowanie twarzy, występy uczniów. Rodzice zapewnili wszystkim dzieciakom posiłek w postaci kiełbasek z grila. Wszyscy spędziliśmy ten dzień z uśmiechami na twarzach.

Wycieczka do Opola
5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i II uczestniczyli w wycieczce do Opola. Główną atrakcją było zwiedzanie ZOO. Z dużym zainteresowaniem dzieci obserwowały dzikie zwierzęta oraz podziwiały piękną przyrodę. Pogoda była piękna, więc mogliśmy spędzić trochę czasu na placu zabaw. Wycieczka jak stwierdzili jej uczestnicy była bardzo udana.


Wycieczka do Krakowa
2 czerwca uczniowie klasy ósmej zwiedzali stolicę Małopolski. Najważniejszymi punktem programu był Kopiec Kościuszki. Zwiedzili też muzeum przy kopcu a potem Wawel.

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe
w Waleńczowie

31.05.2023 r. nasza szkoła organizowała zawody sportowe. Uczniowie z terenu Gminy Opatów mieli okazję sprawdzić się w Gminnych Sztafetowych Biegach Przełajowych. Dla wielu z nich był to debiut sportowy, a konkurencja była duża, ponieważ zgłosiło się 5 szkół. Tym bardziej należy pogratulować im wyników, bowiem każdy z nich dołożył cegiełkę do sukcesu drużynowego.
Finalnie zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli 2 miejsce.
     Drużynę dziewcząt reprezentowały: 
          Julia Mrowiec, Julia Przymęcka, Kinga Pawelec, Nadia Luka, Agata Nicpoń i Oliwia Wośtak.
     Drużynę chłopców reprezentowali: 
          Franciszek Mrowiec, Szymon Nicpoń, Filip Zając, Bartosz Sowa, Mateusz Krok i Mateusz Ulatowski.
Wszystkim gratulujemy wyników!

MOVE Week
MOVE Week – Tydzień Ruchu to ogólnoeuropejska inicjatywa będąca integralną częścią kampanii NowWeMOVE, której celem jest zwiększenie liczby aktywnych fizycznie dzieci, młodzieży na całym świecie.
22 maja wystartowała dwunasta już edycja tego wydarzenia, w którym nasza placówka bierze aktywny udział!
Przedszkolaki, klasy młodsze oraz starsze doskonalili umiejętności taneczne z Krokietem i Lamą.
Ostatnie dni maja upłynęły pod hasłem Planu Aktywnych Przerw. Ćwiczenia międzylekcyjne zaproponowane to również taniec belgijski, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej i gry zespołowe. Było dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy.
#NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu @V4sport.
Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk" 




Konkurs „Szkolna aktywność fizyczna”

       Film prezentuje szkolną aktywność fizyczną uczniów podejmowaną w trakcie przerw międzylekcyjnych -"Aktywna przerwa". 
       Głównym celem ćwiczeń jest zaangażowanie i zaktywizowanie klas do wspólnej zabawy poprzez ruch. Ćwiczenia międzylekcyjne zaprezentowane, to m.in. taniec belgijski, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej oraz z przyborem.⚽️
„Przerwa śródlekcyjna” – film, którego celem jest wskazanie sposobu na krótki relaks uczniów podczas lekcji. Aktywność fizyczna połączona z rozrywką są idealnym rozwiązaniem! Zaproponowany przez nas sposób na przerwę śródlekcyjną zarówno promuje ruch, integruje uczniów oraz pozwala im się wykazać kreatywnością.

Programujemy mikrokontrolery
           Pomoce dydaktyczne Laboratorium Przyszłości to również mikrokontrolery Arduino. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie programowali obwody elektroniczne zawierające te podzespoły. Migająca dioda była efektem poprawności programu i dobrze zmontowanego obwodu. Dobrze działający program to uśmiech zadowolenia na twarzy każdego programisty.
     Na zajęciach wykorzystywane były również wyświetlacze, czujniki temperatury i światła. Konstruowaliśmy realnie działające modele techniczne zgodnie z podejściem STEAM.
#LaboratoriumPrzyszłości   #LaboratoriumPrzyszlosci

Elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

     15 maja 2023 r. w woj. śląskim rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja obywa się z wykorzystaniem platformy Vulcan, link do strony https://slaskie.edu.com.pl
     Na stronie dostępny jest film instruktażowy, który ułatwi kandydatom proces rejestracji wniosków oraz wskaże dalsze czynności z tym związane.

Informacje dla ósmoklasistów:
https://www.womczest.edu.pl/wybieram-szkole/

Informacje dodatkowe - na stronie:



W XIX GRAND PRIX KRZEPIC
 
w tenisie stołowym rozegranym 22 kwietnia 2023 r., w kategorii Młodziczki 2010 – 2011 – Julia Przymęcka, kl. 5 zajęła wysokie III miejsce.
W kategorii Żacy 2012 – 2013 Bartosz Matyśkiewicz z kl. 4 zajął IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy! 

Nasz kolejny sukces! 
 Uczniowie kl. VII i VIII zajęli I miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych - gminnych eliminacjach konkursu profilaktycznego pt. "Włącz myślenie - bezpieczni w sieci" koordynowanym przez Komendę Powiatową Policji w Kłobucku. Nasi aktorzy odegrali spektakl wg autorskiego scenariusza nauczycielek. Wykazali się wyjątkowym talentem i kreatywnością, warto dodać że muzyka i wykonanie piosenek to zasługa jednego z uczniów kl. VIII. Grupa zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Trzymamy kciuki! 

„Witaj maj, piękny maj,
u Polaków błogi raj!”
W dniu 4 maja 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież z klasy VII i VIII zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniała ważne dla Polski wydarzenia z 1791 roku, kiedy uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Dla uczczenia tego święta, uczniowie całej szkoły przyszli do szkoły w galowych strojach oraz z wielką uwagą i zainteresowaniem obejrzeli przygotowany program artystyczny.

„Wrażliwość na słowa”
27 kwietnia 2023r. odbyły się eliminacje powiatowe XXXIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Wrażliwość na słowa”. Komisja w składzie: Beata Górska – Cieślińska – instruktor grupy teatralnej Amok i Smok Magdalena Bogacz – inspektor Wydziału Kultury i Edukacji w Starostwie Powiatowym w Kłobucku Agata Ochota – Hutyra – aktorka Teatru Dramatycznego im. A. Mickiewicza w Częstochowie po wysłuchaniu 45 recytacji wyłoniła laureatów eliminacji powiatowych. Uczniowie naszej szkoły Franciszek Michałowski i Nikola Mrożek otrzymali wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych. 
Gratulujemy!!!


"Z biało - czerwoną 
w powiecie częstochowskim 2023"

W ramach projektu "Z biało - czerwoną w powiecie częstochowskim 2023" odbywają się konkursy dla dzieci i uczniów. Celem przedsięwzięcia jest m.in. wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, kształtowanie dumy narodowej z polskiej kultury, historii i tradycji, manifestowanie tożsamości państwowej poprzez eksponowanie symboli narodowych, w szczególności flagi i barw Rzeczpospolitej Polskiej. Nasza szkoła brała udział w Konkursie Plastycznym dla Przedszkolaków "Biało- czerwone inspiracje plastyczne z papieru niemalowane farbą" organizowanym przez Gminne Przedszkole w Dąbrowie Zielonej. 
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Alan Krok
Serdecznie gratulujemy.

"Błękitne niebo czy SMOG?"
Sukcesy naszych uczniów w konkursie ekologicznym "Błękitne niebo czy SMOG?".
W poszczególnych kategoriach uczniowie zajęli miejsca:
Nina Przymęcka - I miejsce
Alan Majek - I miejsce
Błażej Dygudaj - II miejsce
Maja Majek - I miejsce

KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

W dniu 19 kwietnia w Opatowie uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach: młodszej, którą reprezentowali uczniowie kl. V w składzie: Lena Zając, Julia Przymęcka, Patryk Jankowski i Natan Krok i starszej reprezentowaną przez uczniów kl. VII w składzie: Julia Mrowiec, Franciszek Mrowiec i Mateusz Ulatowski. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i jazdy na rowerze. Młodsza grupa wywalczyła drugie miejsce a ich starsi koledzy zostali laureatami i będą reprezentowali naszą gminę na eliminacjach powiatowych w Truskolasach. 
Gratulujemy!

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W poniedziałek 17 kwietnia odbyły się w Kłobucku eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Gminę Opatów reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Alan Majek i Bartosz Sowa. Po części pisemnej obaj chłopcy w swoich kategoriach zakwalifikowali się do etapu ustnego. Po ostatecznym zliczeniu punktów Bartosz Sowa zajął drugie miejsce. Obu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Eksperymenty to inaczej doświadczenia
        Jest to jeden ze sposób zdobywania przez nas wiedzy, poprzez obserwacje i samodzielne odkrywanie pewnych zasad. Uczniowie klasy VIII zaprezentowali samodzielne zaplanowane i przedstawione doświadczenia swym młodszym kolegom z klasy I i II. 
       Eksperymenty przyniosły niezłą dawkę radości i uśmiechu na twarzy dzieci, a przy tym otwarły przed nimi świat nauki. 

Eliminacje gminne XXXIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego
"Wrażliwość na słowa"
W dniu 5 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Opatowie odbyły się eliminacje gminne XXXIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Wrażliwość na słowa". Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie zdobywając czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
I miejsce - Franciszek Michałowski
I miejsce - Nikola Mrożek III miejsce - Julia Cybińska
Wyróżnienie - Emilian Kłudka, Julia Przymęcka, Jakub Kaczmarek. 
Gratulujemy i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych! 🥰




Uczennica naszej szkoły Izabela Szyjka 
została laureatką 
XV Gminnego Konkursu Języka Angielskiego "English for everyone".

Serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!
🙂

Sukcesy sportowe
Z radością informujemy, że uczennica kl. V – Julia Przymęcka zdobyła wysokie, II miejsce w Charytatywnym Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego pod hasłem „Pingpongowo na sportowo z Olivierem”.

      Otwarty Turniej Tenisa Stołowego
W sobotę 14 stycznia 2023 roku w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pajęcznie rozegrany został Otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie ponad 50 uczestników. Miło nam poinformować, że nasza uczennica z kl. V Julia Przymęcka zajęła I miejsce.
Wyniki dziewcząt kl. IV-VI
                                                                  1. Julia Przymęcka (Waleńczów)
                                                                  2. Natalia Łosik (Wapiennik)
                                                                  3. Roksana Grzesiak (Stanisławów)


Sukces w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Filmowym
Z radością informujemy, że uczniowie klasy ósmej: 
Bartosz Sowa, 
Filip Zając 
Szymon Nicpoń
 zdobyli III miejsce 
w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Filmowym.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
           2 kwietnia 2023r. okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie uczestniczyli w zajęciach psychoedukacyjnych z psychologiem szkolnym, pedagogiem i pedagogiem specjalnym. Celem spotkania było uświadomienie obecności w naszym społeczeństwie osób, które inaczej odbierają świat. Rozumiejąc, co czuje i jakie ma potrzeby osoba z autyzmem uczymy się tej prawdy, że chociaż każdy z nas jest podobny do innych ludzi, to jednak różnimy się od siebie. 
       Właśnie nasza wyjątkowość tkwi w różnicach w sposobach poznawania i odbierania rzeczywistości. Razem tworzymy całość, tak jak kolejne kawałki puzzli układają się w cały obrazek naszego społeczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Teatru
      Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada w dniu 27 marca, w naszej szkole zostały przygotowane dwie wystawy. Pierwsza, nawiązująca do kolebki teatru, czyli antycznej Grecji, złożona z masek wzorowanych na tych używanych przez starożytnych aktorów. Druga to projekty strojów z różnych epok. Maski i projekty ubrań to zbiór prac naszych uczniów z ostatnich kilku lat. 

"Zielono mi…”
         Wiosna zawitała także do naszej szkoły. Już od samego rana powiało świeżością. Wszystko to za sprawą kolorowych ubrań, jakie tego dnia włożyli na siebie uczniowie. Dominował kolor zielony, ale nie zabrakło także żółci i soczystej pomarańczy.
           Po muzycznej uczcie jaką zafundowali nam: Nina Przymęcka i Mateusz Ulatowski, nastąpiło ,,oddanie szkoły” w ręce uczniów, którzy świetnie przygotowali się do roli nauczycieli. Potem pożegnanie zimy, czyli spalenie Marzanny - wiosna w pełni. Zielono wszędzie, nawet w głowach.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
30 marca w naszej Szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, techniki pożarniczej, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Turniej został zorganizowany przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kłobucku, Urzędu Gminy w Opatowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatowie. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła przedstawicielka KP PSP st. kpt. mgr inż. Kamila Pudło, wyłoniło następujących zwycięzców tegorocznego turnieju:
            I grupa wiekowa, kl. I – IV 
                 1. Alan Majek – SP Waleńczów
                 2. Amelia Lizurej – SP Opatów
           II grupa wiekowa, kl. V – VIII 
                1. Bartosz Sowa – SP Waleńczów
                2. Julia Rogula – SP Złochowice
                3. Józef Krawczyk – SP Opatów
Zwycięzcom życzymy powodzenia w następnym etapie turnieju!

#straznicylasow
Prace naszych dzieci (Niny Przymęckiej, Alana Kroka, Szymona Mrożka), biorące udział w akcji Cała Polska Maluje Laurkę dla Strażników Lasów

W marcu również wykorzystywaliśmy urządzenia i przybory zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Jednym z tych urządzeń była maszyna do szycia, która została użyta do wykonania woreczków sensorycznych. Uczniowie najpierw zostali zapoznani z budową i zasadami obsługi maszyny, poznali podstawowe ściegi, a także zasady bezpieczeństwa, które należy zachować podczas jej używania. Pierwsze próbki szycia nie były łatwe, ale dzieci nie poddawały się i chętnie zgłębiały tajniki „krawieckiego fachu” . Niedługo święta, więc przy użyciu klejów na gorąco przygotowujemy ozdoby wielkanocne.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

WARSZTATY WIELKANOCNE W NASZEJ SZKOLE
 W dniu 24 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez p. Angelikę Przymęcką, podczas których wszyscy uczniowie podzieleni na grupy uczyli się wykonywać palmy wielkanocne. Z gałązek wierzby, papierowych kwiatów oraz wstążek powstały piękne palmy - symbol nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Wiosna, ach to Ty🌱🌸🌷
Przedszkolaki z naszej Gromadki w bajkowych nastrojach witają wiosnę🌺⚘🍀
Dzień Kobiet
          Tegoroczne Święto Kobiet obchodziliśmy pod hasłem ,,Dzień Babeczki". Sprawczyniami tego zamieszania były uczennice z klasy ósmej, które upiekły pyszne babeczki, ciasta i ciasteczka.
Wyroby cukiernicze zostały sprzedane w ciągu kilu minut, a dochód ze sprzedaży przekazano na szczytny cel - pomoc w leczeniu Oliviera Dłubały.
            Nie zabrakło także programu artystycznego. Chłopcy w roli modelek, Franek z gitarą, tańczące dziewczyny i humorystyczna scenka pt. ,,Typowa kobieta" - śpiew, muzyka i śmiech.
Było słodko i wesoło. Wszystkim Paniom, tym mniejszym i tym większym, życzymy pogody ducha i uśmiechu.

Sukcesy sportowe
       W miniony piątek, tj. 3 marca 2023 roku, uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w Charytatywnym Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego pod hasłem „Pingpongowo na sportowo z Olivierem”.
     Uczestnicy zmierzyli się z wieloma zawodnikami ze szkół podstawowych z terenu powiatu kłobuckiego. Uczennica kl. V - Julia Przemęcka wywalczyła wysokie, II miejsce. Tuż za podium stanęła Amelia Krok, która zajęła IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

Modele chemiczne
Aby lepiej zrozumieć i zilustrować poznawanie nowych zagadnień na lekcjach chemii, uczniowie klasy VIII wykonali modele budowy związków chemicznych – alkanów. Zostały one zaprezentowane całej społeczności szkolnej. Na szczególną uwagę zasługuje duża pomysłowość i kreatywność uczniów. 
BRAWO UCZNIOWIE KLASY VIII

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
W lutym i marcu pedejmowaliśmy inicjatywy edukacyjne na rzecz DBI. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Warsztaty językowe z wolontariuszem z Zimbabwe
        Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w nietypowych zajęciach, zorganizowanych w ramach programu ,,Euroweek’’. Lekcja w języku angielskim, prowadzona przez wolontariusza z Zimbabwe, była niezwykle ciekawa i doprawiona szczyptą humoru. Wszyscy wyśmienicie się bawili, jednocześnie wzbogacając wiedzę o Afryce, a przede wszystkim o Zimbabwe. Uczniowie poznali symbole narodowe, kulturę i ciekawostki dotyczące tego kraju. Nie zabrakło aktywizujących metod – zabaw, wizualizacji, które sprawiły, że udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Nauka i zabawa w obcym języku to ciekawe doświadczenie, które na zawsze pozostanie w pamięci dzieci. Ósmoklasiści spisali się na medal.

Góra Grosza
Nasza szkoła wzięła udział w XXII edycji akcji Góra Grosza. Wszystkie klasy rywalizowały zbierając pieniądze na rzecz dzieci, które nie wychowują się we własnej rodzinie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę.
Dzień Otwarty Zespołu Szkół w Krzepicach
          Udział w Dniu Otwartym był dla naszych ósmoklasistów pierwszym krokiem przygotowującym ich do dalszej drogi – drogi, w którą wyruszą niebawem. Już w czerwcu opuszczą mury szkoły podstawowej. Zanim jednak to nastąpi, muszą dokonać wyboru nowej ścieżki kształcenia. Przed nimi wiele możliwości. Szkoły średnie przedstawiają bogate oferty edukacyjne, z którymi można się zapoznać biorąc udział w Dniach Otwartych.
         Tak też stało się 23 lutego –uczniowie zwiedzili szkołę, obejrzeli ciekawy program artystyczny, oglądali prezentację i poznali starszych kolegów. Wrócili zadowoleni.
              Przed nimi kolejne wyjazdy do szkół powiatu kłobuckiego.

Sukces Julii Karbowskiej z klasy 8

      Julia Karbowska z klasy 8 zdobyła III miejsce w IV Gminnym Konkursie z Języka Niemieckiego. Uczennica wykazała się ogromną wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych (Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu).
Konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu kultury, tradycji i obyczajów w ww. krajach. Julia wykazała się również świetną znajomością słownictwa bożonarodzeniowego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ciekawy zawód – leśnik
       22 lutego odbyła się kolejna lekcja z serii „Ciekawy zawód”, skierowana do uczniów klasy 7 i 8. Tym razem uczniowie mieli możliwość poznania zawodu leśnika. Specjaliści służby leśnej - p. Roman Sakowicz i p. Bartosz Górka w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli, czym zajmuje się na co dzień leśnik i z jaką odpowiedzialnością wiąże się ta praca: Taka praca jest zajęciem dla ludzi z pasją i powołaniem – dobry leśnik to miłośnik przyrody i zwierząt.”
       Jednak, aby wykonywać ten zawód, trzeba spełnić szereg wymagań. Nasi goście wskazali uczniom możliwe ścieżki kształcenia i zachęcali do wyboru tego zajęcia. Uczniowie otrzymali kolorowe ulotki i broszury promujące szkoły leśne.

20 lutego nasze przedszkolaczki gościły w swoich progach 
ukochanych dziadków❤

Choć Babcia z Dziadkiem lubią przesadzać
próbując wnukom swoim dogadzać,
to kocham ich za to ogromnie
i za to, że zawsze są koło mnie,
wtedy gdy ich potrzebuję,
Babciu i Dziadku – dziękuję!

        Karnawał, karnawał ...
       Karnawał to czas bali, podczas których bawią się nie tylko dorośli, ale również i dzieci! Uczniowie klasy pierwszej i drugiej w pięknych, pomysłowych kostiumach, przebrane za bohaterów bajek i nie tylko - wyglądali rewelacyjnie. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.
        Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki.

#LaboratoriaPrzyszłości
            W klasie drugiej powstała pracownia ręcznie szytych maskotek. Uczniowie postanowili zaprojektować własny model przytulanki i wykonać go własnoręcznie, ponieważ cenią sobie niepowtarzalne wzory i ciekawą kolorystykę zabawek. Maskotki wykonali z kolorowego filcu i wypełnili je mięciutką watą. 
       Podczas pracy wykorzystaliśmy maszynę do szycia, która została zakupiona w ramach realizacji projektu „Laboratoria Przyszłości”. Dzieci były bardzo zadowolone z efektów swojej pracy. Mają pomysły na kolejne pluszaki.

Nagroda filmowa dla naszych uczniów
       Uczniowie klasy ósmej: Bartosz Sowa, Szymon Nicpoń oraz Filip Zając zajęli trzecie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Filmowym "Film to życie, z którego wymazano plamy nudy" inspirowany 100. rocznicą urodzin Jerzego Kawalerowicza i Janusza Morgensterna.
        Chłopcy stworzyli replikę fragmentu filmu "Quo Vadis". Wcielając się w role: reżyserów, scenarzystów i operatorów nie tylko dobrze się bawili, ale także poznali specyfikę pracy filmowców i godnie reprezentowali naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim.
          Bartosz Sowa w imieniu całej drużyny uczestniczył w uroczystej gali rozdania nagród.
Jesteśmy z Was dumni! Czekamy na kolejne filmy.

Zakochani w tańcu - pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne walentynki
     
       Samorząd Uczniowski przygotował wiele atrakcji, w tym także nagrody, po które uczniowie "szli tanecznym krokiem". Najważniejszym punktem programu był szkolny konkurs tańca. Każda klasa stanęła na wysokości zadania dając prawdziwe show. Poziom był wyrównany, więc jury w składzie: Pani Katarzyna Koszczyk - instruktorka tańca, Pani Małgorzata Jagodzińska oraz Pani Małgorzata Kalwik-Puchała, miało niełatwe zadanie. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców - kl. I i II otrzymała tytuł: "Lwy Parkietu" oraz pyszne ciasto, upieczone przez Nadię - uczennicę kl. ósmej.
          Kolejną niespodzianką była ,,Randka w ciemno z książką". Na zakończenie, przedstawicielki SU rozdały pocztę walentynkową.
         Św. Walenty w tym roku był tłusty - pyszne pączki były nie tylko słodkim akcentem, ale także stały się źródłem przychodu. Zebrane pieniążki zostały przekazane na szczytny cel - pomoc dla Oliwiera – naszego kolegi.





Sukces w konkursie plastycznym! 
       
      Uczennica klasy 7 Izabela Szyjka zajęła II miejsce (na 614 prac!) w Wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Portret” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku. 
     Serdecznie gratulujemy uzdolnionej nie tylko plastycznie uczennicy i życzymy kolejnych sukcesów!


 Z inżynierią na TY – czyli zabawy w duchu STEAM
       Inżynieria wykorzystuje matematykę i nauki ścisłe do rozwiązywania problemów dnia codziennego. Każdy z nas rodzi się z naturalną skłonnością do eksplorowania otaczającego nas świata. Stosowanie modelu STEAM w nauczaniu wpływa na wrodzone kompetencje uczniów w przyszłości. 
         Nasi uczniowie na lekcjach informatyki wykonywali „niezwykłe” kartki świąteczne. Łączyli przewodami diody z baterią i uzyskiwali wyjątkowe efekty. 
          Ten inżynierski projekt był dla uczniów niezwykle ciekawy i stymulujący.
#LaboratoriaPrzyszłości

NASZE SUKCESY W IV POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
„MAM PRAWO DO... ŻYCIA W POKOJU”
 
Miło nam poinformować, iż mamy laureatów w IV Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mam prawo do... życia w pokoju” pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Kłobucku i Gminy Opatów.

Na konkurs wpłynęło 131 prac plastycznych z 15 szkół powiatu kłobuckiego. Wśród laureatów jest troje uczniów naszej szkoły:
Błażej Dygudaj - klasa V
Nadia Pełka - klasa VIII
Izabela Szyjka - klasa VII
Uczniowie odebrali nagrody podczas uroczystego Koncertu Noworocznego 
w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie.
Gratulujemy

Sukcesy w XX Gminnym Festiwalu Kolęd

W dniu 12 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Opatowie odbył się XX Gminny Festiwal Kolęd.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w nim zdobywając czołowe miejsca.

I miejsce zajęła Nina Przymęcka
III miejsce Blanka Musiel
III miejsce Liliana Bielecka
III miejsce Bartosz Matyśkiewicz

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bądź zawsze gotowy do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
16 grudnia nasze przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i II spotkali się ze strażakami OSP w Waleńczowie. Poznaliśmy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Utrwaliliśmy numery alarmowe: 999 -Pogotowie Ratunkowe, 998-Straż Pożarna, 997- Policja, 112 - europejski numer ratunkowy. Wspólnie z panem strażakiem i Fantomem mogliśmy ćwiczyć reanimację- sztuczne oddychanie. To były bardzo interesujące zajęcia pomagające poprzez zabawę i doświadczenia zdobywać nowe, ważne informacje i umiejętności. Dziękujemy.

Mikołajki w Miejskim Ośrodku Kultury
6 grudnia nasze przedszkolaczki i uczniowie 1 i 2 klasy odwiedzili Mikołaja w jego fabryce. Dzieci obejrzały przedstawienie "W fabryce Mikołaja" w MOK KŁOBUCK, następnie otrzymały wspaniałe prezenty od Mikołaja i jego dzielnych Elfów.

W grudniu uczniowie klasy IV i V byli na wycieczce w Funzeum interaktywnej sali zabaw w Gliwicach.

Sukcesy naszych uczniów
Nina Przymęcka zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym " Bezpieczni i Rozważni". 
Gratulujemy!😊

Jasełka 2022

W grudniu wykorzystywaliśmy urządzenia i przybory zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” w celu wykonania ozdób bożonarodzeniowych. Przy użyciu drukarki 3D, klejów na gorąco i długopisów 3D powstały przepiękne stroiki, spersonalizowane bombki, choinki, bałwanki i dzwoneczki.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Gościliśmy w naszej szkole
Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 
– p. Jerzego Szyję
Uczniowie klas 5-8 uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych. Ponadto promowanie wśród młodzieży zachowań i postaw asertywnych oraz mody na życie bez uzależnień. Nasz gość zaapelował do młodzieży by: nie zaprzepaścili swoich młodzieńczych lat, talentów, relacji rodzinnych; rozwijali się; byli kreatywni; myśleli o przyszłości; podejmowali mądre decyzje i nie zmarnowali swojego życia!

W dniu 9 grudnia 2022 r., w naszej szkole odbyły się Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego

        Organizatorem konkursu był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie.
   Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny ma na celu zainteresowanie młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmuje udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz działalność prewencyjną.
        Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 14 grudnia 2022 r. z udziałem Wójta Gminy Opatów Pana Bogdana Sośniaka - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komendanta Gminnego Ochrony p.poż. - Pana Adama Pawelaka.
Wyróżnionym życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.

PROGRAM PIT
Rozlicz PIT za 2022 rok i przekaż 1% podatku dla
Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie 

Prosimy wpisać w programie cel szczegółowy: 
SP Waleńczów 5237
KRS: 0000270261

Wycieczka do Wrocławia
      W dniu 8 grudnia 2022r. uczniowie klasy I i II uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, współfinansowanej przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”. Po dotarciu do Wrocławia, historycznej stolicy województwa dolnośląskiego udaliśmy się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie unikalnego w skali kraju centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis. Tutaj uczestniczyliśmy w interaktywnych warsztatach edukacyjnych, dzięki którym odkryliśmy związane z wodą zjawiska z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Następnie udaliśmy się na spacer przez Ostrów Tumski – najstarszą, zabytkową dzielnicę Wrocławia, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej, Katedra św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. 
          Kolejnym punktem programu wycieczki był Rynek Starego Miasta. Z ciekawej opowieści przewodnika dowiedzieliśmy się, że przez długi czas był najważniejszym placem targowym w mieście. Z zapartym tchem patrzyliśmy na piękne, kolorowe kamienice otaczające wrocławski Rynek. W jego centrum podziwialiśmy Stary Ratusz, wyjątkowy zabytek gotycki. Ze względu na wyjątkową porę roku mieliśmy okazję uczestniczyć w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Jest on wieloletnią bożonarodzeniową tradycją Rynku wrocławskiego. Na licznych straganach oglądaliśmy piękne ozdoby świąteczne, artystyczne rękodzieło, świąteczne artykuły prezentowe, ceramikę, biżuterię, mydła i kosmetyki naturalne, ręcznie szyte zabawki z naturalnych materiałów, wyroby regionalne, pamiątki, wyroby ze szkła, świece oraz przysmaki kulinarne. 
        Pełni wrażeń i pozytywnych emocji, zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i wróciliśmy do domu. 

Sukces w konkursie powiatowym
Uczniowie kl. VIII - Filip Zając i Szymon Nicpoń reprezentowali naszą szkołę w "Powiatowym Konkursie Wiedzy o Powiecie Kłobuckim" organizowanym przez SP w Złochowicach. Filip zajął II miejsce, a Szymon miejsce tuż za podium osiągając również wysoką lokatę.
Obojgu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

"Śląskie. Przywracamy błękit"
20 października przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z ekodoradcą Gminy Opatów 
w ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit".

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

SUKCESY SPORTOWE
10.11.2022r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach odbyły się
VI Powiatowe Mistrzostwa w tenisie stołowym z okazji Święta Niepodległości.
W zawodach brało udział 126 zawodników z całego powiatu kłobuckiego.
Najlepsza okazała się uczennica kl.VIII Amelia Krok, w kategorii Kadeci zajęła I miejsce, 
 w tej samej kategorii Mateusz Krok, uczeń klasy VII zajął IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy językowe naszych uczennic
16 listopada dwie uczennice klasy VIII - Maja Majek i Julia Cybińska wzięły udział w dziesiątej edycji Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego "We like English", który jest corocznie organizowany przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Opatowie. Julka i Maja zajęły drugie miejsce.
 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Książka łączy pokolenia”
Pod takim hasłem odbyło się uroczyste podsumowanie wszystkich działań w ramach realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. W spotkaniu obok uczniów i nauczycieli uczestniczyli w nim emerytowani pracownicy szkoły i przedstawiciele lokalnej społeczności, którzy swoimi opowieściami i przeczytanymi bajkami przenieśli dzieci w beztroski i fantazyjny świat swojego dzieciństwa. Wręczono nagrody zwycięzcom konkursów zorganizowanych w ramach tego projektu. Wisienką na torcie było przyjęcie w tym dniu w poczet czytelników szkolnej biblioteki najmłodszych uczniów naszej placówki.


Nagrody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


„Dzień Jeża” – święto kłujących ssaków
 Celem obchodów tego dnia było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się również na jak długo jeże zapadają w sen zimowy. Po zabawie dzieci ozdabiały jeżyki różnymi technikami plastycznymi. Przedszkolaki mogły wykazać się inwencją twórczą wykonując ciekawe prace.

Konkursy czytelniczy
dla klas I - II
Kolejnym naszym działaniem realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” było zorganizowanie w poniedziałek 7 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek konkursu czytelniczego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści i drugoklasiści odpowiadali na pytania dotyczące treści poznanych tego dnia baśni. Zwycięzcami zaciętej rywalizacji zostali:
         I miejsce - Gabriela Kluba kl. II
         II miejsce - Nina Przymęcka kl. I
         III miejsce ex aequo - Filip Pawelec kl. I i Alan Wojciechowski kl. II
I tak samo jak w przypadku poprzednich konkursów wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas uroczystości podsumowania projektu.
Nagrody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Narodowe Święto Niepodległości
        „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM ... ” pod tum hasłem odbyła się uroczysta akademia z okazji kolejnej – 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VII w asyście klasy V upamiętnili owe wydarzenia w montażu słowno - muzycznym. Przypomnieli fragmenty z dziejów Rzeczpospolitej od rozbiorów aż do I wojny światowej, której zakończenie przyniosło Polakom WOLNOŚĆ. 
         Dziś żyjemy w niepodległym kraju, ale w dobie współczesnych, tragicznych wydarzeń słowo to nabiera szczególnie ważnego znaczenia. Dlatego musimy pamiętać, że trzeba o nią dbać, zabiegać i ją szanować!

#SprzątamyDlaPolski
Nasza szkoła brała udział w organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski” czwartej edycja akcji #SprzątamyDlaPolski. Celem projektu była troska o środowisko naturalne oraz kształcenie w społeczeństwie nawyków ekologicznych. W działania zaangażowani byli uczniowie klas I – VIII.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego 
ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Poprzez jego realizację będziemy wspólnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza. 

Na budynku naszej szkoły zainstalowano miernik pyłów zawieszonych, który stale monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza.
Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie 
esa.nask.pl
Dzień Czystego Powietrza
W ramach realizacji zadań projektu edukacyjnego ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa 14 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza, który w naszym kraju jest obchodzony od 2005 roku. Przedszkolaki oraz wszyscy uczniowie wykonywali różnorodne zadania i ćwiczenia edukacyjne mające na celu zwrócić szczególną uwagę na niską emisję - spalanie w domowych piecach grzewczych (szczególnie w okresie jesienno- zimowym). Dzieci uczestnicząc w tym programie, wzbogaciły swoją świadomość na temat wpływu człowieka na środowisko.

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w organizowanej przez MEiN akcji „Szkoła pamięta”. Za pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach 
i pogłębianie wiedzy o polskiej historii otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
„Moje zakończenie”
– konkurs literacki na napisanie
nowego zakończenia wybranej książki

              Kolejnym naszym działaniem realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” był udział uczniów klas IV – VIII w konkursie literackim pt. „Moje zakończenie”. Przedmiotem konkursu było napisanie nowego zakończenia wybranej książki. Większość uczniów wykorzystała w swoich pracach literackich treści niedawno omówionych lektur, tak jak np. piątoklasiści pisali prace do „Katarynki, szóstoklasiści do „Hobbita”, a ósmoklasiści wybierali „Latarnika”. Pozostali uczestnicy konkursu wybierali po prostu swoje ulubione książki i na ich podstawie tworzyli prace konkursowe.
              Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, ponieważ wszystkie wypracowania były ciekawe, napisane dobrym stylem, poprawne językowo i ortograficznie. Wręczenie nagród, tak jak podczas wcześniejszych konkursów, nastąpi podczas uroczystości podsumowującej cały projekt.

Nagrody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

W czwartek, 10 listopada o symbolicznej godz. 11:11 nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i odśpiewała hymn narodowy „ Mazurek Dąbrowskiego”.

„Mój ulubiony bohater literacki”
– konkurs plastyczny

       Kolejnym naszym działaniem realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” był konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I – II, którego celem było wykonanie przez uczestników dowolną techniką ilustracji przedstawiającej ulubionego bohatera literackiego. Większość prac została wykonana podczas zajęć w szkolnej świetlicy. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości podsumowującej cały projekt.

Nagrody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Wycieczka do Krakowa z przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”
         W dniu 08.11.2022 uczniowie klas IV – VIII pojechali na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswajali informacje z historii, sztuki czy geografii. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Rynek, zobaczyliśmy wiele symboli Krakowa: Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha. Po wysłuchaniu hejnału przeszliśmy ulicą Floriańską do Barbakanu, oglądaliśmy stary system fortyfikacyjny miasta, nie zbrakło też pamiątkowych zdjęć ze Smokiem Wawelskim. 
           Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Skarbca na Wawelu, oraz Katedry Wawelskiej, każdy miał również szansę dotknąć Dzwonu Zygmunta. W Katedrze Wawelskiej słuchaliśmy o historii państwowości i władcach Polski. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym obiadem.

8 listopada przeprowadzona została w naszej szkole akcja DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy I i II. Polegała ona na zorganizowaniu w klasie wspólnego, zdrowego śniadania. Dzieci według własnego pomysłu przygotowywały pyszne, kolorowe kanapki, co sprawiło im ogromną frajdę. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały szczególną uwagę na higienę. Powstałe kanapki były zdrowe, smaczne i pożywne, a swoim wyglądem przypominały kolorowe buźki, myszki czy statki. Podczas porannego biesiadowania uczniowie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.

8 listopada w Polsce po raz drugi obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania.
Nasze przedszkolaczki również dołączyły do akcji, przygotowały i zjadły pyszne, zdrowe śniadanie
🍅🥒🥐🧀

7 listopada nasze przedszkolaczki obchodziły DZIEŃ POSTACI Z BAJKI

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
         Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego małego człowieka. Bawią, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Wartościowe bajki wykształcają w nas także odpowiednie postawy moralne. Niezwykle ważne jest, aby dziecko miało kontakt nie tylko z bajkami, które stanowią rozrywkę, ale również z takimi, z których płyną mądre przesłania.
              Podczas obchodów tego niezwykle przyjemnego święta czytaliśmy wspólnie baśnie H. Ch. Andersena i omawialiśmy morały w nich zawarte. Młodsi uczniowie naszej szkoły uczcili święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych.

Listopad to już kolejny miesiąc, podczas którego wzbogacamy zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne urządzenia i przyborami zakupionymi w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Przy użyciu klejów na gorąco i długopisów 3D powstały prace plastyczne i techniczne o tematyce jesiennej, pięknie zdobione słoiki i plakaty promujące czytelnictwo. Rozpoczęliśmy też druk alfabetu, na dobry początek powstały litery A i B.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
       Dnia 27 października 2022r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy II i klasy I. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. 
      Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała pani dyrektor. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie. Ponadto rodzice dumni ze swoich pociech wręczyli przygotowane słodkości.

„Ciekawy zawód – policjant”
       28 października odbyła się nietypowa lekcja pt. „Ciekawy zawód – policjant”, skierowana do uczniów klasy 7 i 8. W trakcie zajęć przyszli absolwenci dowiedzieli się między innymi czym zajmuje się na co dzień policja i z jaką odpowiedzialnością wiąże się ta służba. Słuchaczom wyjaśniono specyfikę pracy dzielnicowego, czym zajmuje się „dochodzeniówka”, technik kryminalistyki oraz policjant nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. 
        Poza omówieniem poszczególnych pionów służby policji, część spotkania poświęcono tematyce związanej z procesem rekrutacji oraz wymaganiom, które musi spełnić przyszły kandydat. Omawiając poszczególne etapy rekrutacji policjanci radzili jaką ścieżkę nauki wybrać, która ułatwi im wstąpienie w szeregi tej formacji. Dużą atrakcją były praktyczne zajęcia z technikiem kryminalistyki. Uczniowie mogli wcielić się w jego rolę poznając specyfikę tej służby.

#Szkołapamięta
           „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
W naszej szkole w ramach akcji odbyła się „lekcja wspomnień” – spotkanie z absolwentem szkoły, podczas którego wspólnie oglądano kroniki szkolne, zdjęcia z przeszłości. Wspominano osoby najbliższe oraz pedagogów z naszej szkoły.
             Została też zorganizowana wystawa pamiątek - zdjęć, przedmiotów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oba wydarzenia pozwoliły na refleksję nad przemijaniem oraz powspominanie tych, którzy już odeszli...Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

SUKCESY DZIEWCZĄT
27.10.2022 r. w Krzepicach zostały rozegrane XXIII Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego Szkolnego Związku Sportowego w tenisie stołowym. Bardzo wiele emocji związanych z wysokim poziomem zawodów towarzyszyło wszystkim zawodnikom. Nasze tenisistki wywalczyły III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!

Awans do Mistrzostw Powiatu SZS w Kłobucku w tenisie stołowym

        25.10.2022 w Szkole Podstawowej w Opatowie zostały rozegrane Międzygminne Zawody w tenisie stołowym. Na 7 szkół startujących, zawodniczki z Waleńczowa zajęły wysokie II miejsce, przegrywając tylko z jedną szkołą i tym samym awansowały do Mistrzostw Powiatu SZS w Kłobucku, rozgrywanych 27.10.22 w Krzepicach.
Wielkie brawa dla naszych uczennic!

Mikołaj na Kresach
Jak co roku Nasza Szkoła bierze udział w Akcji Mikołaj na Kresach. 
W tym roku przygotowaliśmy osiem wyposażanych plecaków.

„Historia książki”
– konkurs na prezentację multimedialną

      Kolejnym naszym działaniem realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” był udział uczniów klas IV – VIII w konkursie na prezentację multimedialną pt. „Historia książki”. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, ponieważ wszystkie prace konkursowe wykonane zostały na wysokim, ale wyrównanym poziomie. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości podsumowującej cały projekt.
       Nagrody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

KAMPANIA BIAŁYCH SERC
        Nasza szkoła włączyła się w realizację XVIII Kampanii Białych Serc. Jest to Europejski Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy. Kampania przebiegała pod hasłem "Włącz alarm" , a jej tematem przewodnim było uzależnienie od telefonu komórkowego - fonoholizm. Podczas zajęć wykonaliśmy białe serca, które symbolizują wolność od uzależnień i wywiesiliśmy je w oknach szkoły. Do dziś "białe serca" uznajemy również za symbol pamięci o ofiarach uzależnień. W ramach realizacji Kampanii odbyły się zajęcia profilaktyczne, które poruszały temat szkodliwości zażywania substancji odurzających. 
          Wspólnie określiliśmy złote zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu i smartfonów. Podczas akcji ,,Białe Serduszko do Nieba” uczciliśmy minutą ciszy ofiary uzależnień i przemocy.
Pamiętaj, szkoda czasu i zdrowia na uzależnienia! Na przemoc należy reagować!

Wieczór czytelniczo – filmowy
         W ramach realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” w naszej szkole odbył się wieczór czytelniczo - filmowy pod hasłem „Historia na ekranie”, w którym brali udział uczniowie klas IV - VIII. Uczestnicy najpierw zostali zapoznani z wydarzeniami z okresu II wojny światowej, a szczególnie przebiegiem okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich: holokauście, powstaniu w getcie żydowskim i powstaniu warszawskim oraz dostępną w bibliotece szkolnej literaturą na ten temat. 
      Następnie oglądając pierwszy tego wieczoru film „Azyl” porównywali jego fabułę z faktami historycznymi, które stały się inspiracją do jego nagrania. Oprócz dobrej zabawy, a nawet śpiewu nie zabrakło też ciepłego posiłku, a całe spotkanie było połączeniem przyjemnego z pożytecznym i integracją społeczności szkolnej.


Rozwijamy talenty z #LaboratoriaPrzyszłości

„Poczytaj mi przyjacielu”

           W ramach realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” rozpoczęliśmy akcję „Poczytaj mi przyjacielu”, w ramach której uczniowie klasy szóstej czytali przedszkolakom fragmenty baśni i książeczek dostosowanych do tej grupy wiekowej. Na koniec szóstoklasiści zaprezentowali naszym maluszkom wierszowane zagadki, z którymi dzieci doskonale sobie poradziły. 

Dzień Edukacji Narodowej
         14 października w Szkole Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV, VII i VIII uświetnili ten wyjątkowy dzień piosenkami, wierszykami i wspaniałymi życzeniami. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienne poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. 
        Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przebiegła w miłej, a jednocześnie podniosłej atmosferze. Wszyscy uczniowie i nauczyciele z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oglądali występy młodych aktorów, którzy prezentowali talenty recytatorskie, muzyczne, oraz kabaretowe.

XII Światowy Dzień Tabliczki
  W tym roku odbył się XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do sprawdzenia swoich umiejętności w tym zakresie. Większość bardzo dobrze sobie poradziła.

Sportowy wieczór
           Poniedziałkowy mecz Rakowa Częstochowy z Miedzią Legnica oglądało ponad 1,5 tysiąca dzieci. Na stadionie przy ulicy Limanowskiego nie zabrakło również młodych kibiców z Waleńczowa. Uczniowie klasy VI, VII, VIII wraz z opiekunami, skorzystali z zaproszenia i obejrzeli zdobywców Pucharu i Superpucharu oraz wicemistrzów Polski na żywo.
               Niesamowite emocje towarzyszyły uczniom, którzy mogli poczuć fantastyczną atmosferę spotkania ligowego. Byli świadkami oficjalnego debiutu nowej maskotki klubu z Częstochowy - Rycerz "Medalik". Z uczniami na trybunie spotkali się zawodnicy Rakowa Częstochowa, którzy rozdawali klubowe gadżety oraz pamiątkowe proporczyki. Głośny doping, śpiewanie piosenek zagrzewających do boju piłkarzy Rakowa, pomógły odnieść zwycięstwo i utrzymać pozycje lidera.
           To był niesamowity wieczór. Dziękujemy za wsparcie Stowarzyszeniu "Feniks", które ufundowało dzieciom przejazd autokarem na to spotkanie.

Ekologiczne zakładki

        W ramach realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” uczniowie klasy pierwszej i drugiej wykonali ekologiczne zakładki do książek. Drugoklasiści pracowali w grupach, wykorzystując w swoich projektach wszelkie dary jesieni i zwykły spożywczy makaron, zaś pierwszoklasiści przygotowali indywidualnie tradycyjne zakładki, wykonując je z różnego rodzaju papierowych elementów z ozdobami w kształcie serduszek. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, wykazując się jednocześnie kreatywnością, umiejętnościami manualnymi i ogromnym zaangażowaniem.

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE! 
          W dniu 5 października odbyła się wycieczka krajoznawcza po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej kl. VI-VIII. Zwiedzaliśmy m.in. niedawno odrestaurowany średniowieczny Zamek w Bobolicach oraz zobaczyliśmy aktualnie remontowany Zamek w Mirowie z tego samego okresu historycznego. Atrakcją była piesza wędrówka po wzgórzach oraz liczne ostańce wapienne (pojedyncze skały) imponującej wielkości. 
         Obiekty naszej wycieczki to zamki warowne tzw. Szlaku Orlich Gnizad. Sporo historii w otoczeniu pięknego krajobrazu jurajskiego- czego chcieć więcej?

Europejski Dzień Języków
          26 września przypada Europejski Dzień Języków, to święto jest obchodzone corocznie. Jego celem jest rozpowszechnienie konieczności uczenia się języków, ich przydatności w życiu zawodowym i prywatnym. W tym roku przygotowaliśmy apel przedstawiający krótką historyjkę dwóch uczniów podróżujących po Europie, były też zabawne skecze po angielsku (tłumaczone na język polski), uczniowie klasy II zaprezentowali również piosenkę w języku niemieckim.

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH W NASZEJ SZKOLE
Tematem przewodnim akcji MEN jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. W ramach akcji nasi uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju działaniach, m.in: klasy młodsze wzięły udział w zajęciach pt. „Szczepienia - tajna broń superbohaterów”, klasy starsze w zajęciach pt. „Zarażaj odpowiedzialnością”; wykonali plakaty oraz rozwiązywali zadania na kartach pracy. Obejrzeli też filmy edukacyjne. Pracowali przy wykorzystaniu wielu materiałów edukacyjnych w celu nabycia wiedzy i umiejętności na temat: 
- Jakie choroby są zakaźne?
- W jaki sposób można się nimi zarazić?
- Jak uniknąć zarażenia – czyli chronić siebie i innych?
W szkole została przeprowadzona tez akcja informacyjna dla uczniów, rodziców podczas zebrania oraz pracowników – ulotki, wystawka informacyjna. Odbyły się też pogadanki z pielęgniarką szkolną.
Pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

#LaboratoriaPrzyszlosci to okazja do świetnej zabawy. Na informatyce stworzyliśmy mini studio fotograficzne. Stosując green screen, odpowiednie oświetlenie i darmowe aplikacje mogliśmy przenieść się w inne miejsca. 

Sukcesy sportowe naszych uczniów!
W sobotę 17 września w ramach 44. Biegu Jesiennego im. red. Tomasza Hopfera w Parzymiechach odbyły się I Mistrzostwa Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w crossie rowerowym. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę:
I miejsce (w kategorii dziewcząt 10-12 lat) zajęła Julia Mrowiec,
I miejsce (w kategorii chłopcy 13-15 lat) zajął Franciszek Mrowiec.
Mimo niesprzyjającej aury nasi wspaniali rowerzyści pokonali dystans 18 km i okazali się najlepsi.
Ponadto 18 września w biegach II miejsce (na dystansie 800 m) zajęła również Julia Mrowiec.
Serdecznie gratulujemy zdobytych miejsc i życzymy dalszych sukcesów!

Sprzątanie świata
„Wszystkie śmieci są nasze” – pod tym hasłem przebiega tegoroczna akcja, do której w dniu 16.09.2022r. włączyli się kolejny raz nasi uczniowie, od najmłodszych do najstarszych. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Pamiętaj! Oczyszczając ze śmieci mały obszar, masz wpływ na całą naszą planetę - Ziemię!

Kolejne działania projektowe
W ramach realizacji projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 9 września w naszej szkole odbyła się akademia zorganizowana z okazji Narodowego Czytania, akcji pod patronatem prezydenta RP. Tematem tegorocznej, jedenastej odsłony było czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Naszym gościem była pani Aneta Napora - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłobucku, która przybliżyła postać wielkiego poety oraz przedstawiła list prezydenta RP - Andrzeja Dudy. Przygotowała również krótki quiz oraz drobne niespodzianki.
W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy 8, którzy zaprezentowali „Świteziankę” a następnie zaprosili do wspólnej lektury kolejnego utworu, jakim była ballada pt. „Powrót taty”. Cała społeczność szkolna czytała na głos ten wzruszający tekst. Wspólne czytanie pozwala poznać bliżej nie tylko wielkie dzieło naszego wieszcza, ale także samą epokę romantyzmu.

Aktywne lekcje
Uczniowie klasy 4 na przyrodzie w terenie uczyli się, jak posługiwać się przyrządami do obserwacji oraz orientacji w terenie. Efektem jest fotogaleria pięknych okazów przyrodniczych:

W poniedziałek 13 września uczniowie naszej szkoły 
uczestniczyli w spotkaniu z policjantem
z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku
Tematem spotkania było bezpieczeństwo. Pan policjant rozmawiał z dziećmi na temat właściwego zachowania się w drodze do i ze szkoły, w szkole oraz o cyberprzemocy. Omówił skutki, jakie niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o właściwym zachowywaniu się na drogach, korzyściach noszenia światełek odblaskowych. Powtórzyliśmy numery alarmowe i jak należy zwracać się o pomoc w sytuacjach zagrożenia. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na dzieci i sposobach ich unikania oraz zapobiegania. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i zadając dużo pytań.


W dniu 8 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego
Po trwającej tydzień akcji wyborczej, podczas której kandydaci prezentowali swoje sylwetki, wyłoniono zwycięzców.
Są nimi:
Michalina Olszewska-Przewodnicząca (uczennica kl.8)
Amelia Krok-Zastępca Przewodniczącej (uczennica kl.8)
Kacper Zając-Sekretarz (uczeń kl.6)
Funkcję opiekunki SU pełni w tym roku pani Małgorzata Makles

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
       Spotkaliśmy się na rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2022/2023. Wakacje dobiegły końca, czas więc wrócić do pracy i nauki. Pamiętajmy jednak, że i jedno, i drugie może być źródłem satysfakcji i radości. To dlatego mamy nadzieję, że choć przed nami wiele wyzwań, uda nam się przeżyć wiele wspólnych dobrych chwil.
       Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. A ponieważ to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać, by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. Podczas uroczystej akademii młodsi uczniowie naszej szkoły powitali pierwszoklasistów. W imieniu całej społeczności szkolnej zadeklarowali pomoc w przezwyciężaniu niepewności i trudności, jakie mogą napotkać pierwszoklasiści w szkole.
Powodzenia :)

1 września 
serdecznie zapraszamy
na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

8.00 - Msza św.
  9.00 - Uroczysta akademia w szkole


Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay



























































































































































Kliknij, aby edytować treść...
Kliknij, aby edytować treść...


Kliknij, aby edytować treść...
Kliknij, aby edytować treść...