SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE

Rok szkolny 2021/2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
       
          24 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Uroczystą akademię przygotowali w tym roku siódmoklasiści. W repertuarze, nieco humorystycznym, pożegnali miniony rok szkolny oraz koleżanki i kolegów z klasy ósmej, którzy już od września będą uczniami nowych szkół. Były życzenia, piosenki i upominki, czemu na pewno towarzyszyło wzruszenie. Podczas akademii uczniowie otrzymali nagrody za najlepsze wyniki w nauce, a rodzice listy gratulacyjne.
          Teraz przed nami wakacje i zasłużony odpoczynek :)
Nasze działania projektowe

     Rozpoczęliśmy realizację projektu Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, w ramach którego zrealizowaliśmy trzy zadania. Pierwsze z nich to organizacja dla społeczności szkolnej i lokalnej we współpracy z wydawnictwem Księgarni Taniej Książki kiermaszu książek. 
        Drugie to pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników szkolnej biblioteki. Specjalnie dla nich został przygotowany przez kolegów i koleżanki z klasy piątej i trzeciej montaż słowno - muzyczny, w którym dominowały literackie quizy i zagadki dotyczące twórczości m. in.: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Hansa Christiana Andersena. Ze wszystkimi zadaniami pierwszoklasiści poradzili sobie wzorowo. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy, książeczki i zakładki do nich. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania.
         Trzecim zadaniem była wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorką książek dla dzieci P. Agnieszką Frączek. Pisarka w ciekawy sposób opowiadała dzieciom o tworzeniu książeczek dla dzieci, wenie twórczej oraz czytała najciekawsze fragmenty swoich dzieł literackich.

Ekokulturalne Przedszkole
          W tegorocznej edycji projektu Ekokulturalne Przedszkole Gromadka Kubusia Puchatka skupiła się na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety. Nasze przedszkolaki wykazały chęć do działania i pokazały, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny.

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w DIGITAL YOUTH FORUM
Celem akcji było promowanie pozytywnych zachowań online i pozytywnego wykorzystania nowych technologii.


GLOBAL MONEY WEEK
       
          Wzięliśmy udział w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o świadomość ekonomiczną i  rozwijanie wiedzy, umiejętności, a także kształtowania postaw i zachowań niezbędnych do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.


ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ
       
Nasza szkoła kolejny raz brała udział w Ogólnopolskiej Kampanii „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”, której w roku szkolnym 2021/22 towarzyszyło hasło „Nie czas na nudę!”. Realizowane działania miały na celu wsparcie uczniów w powrocie do realnego świata, do równowagi po nauce zdalnej podczas pandemii oraz w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
       W ramach kampanii nauczyciele prowadzili zajęcia z uczniami, wykorzystując ciekawe scenariusze, karty pracy, plakaty profilaktyczne, m.in. na temat.: - 
      "Włącz myślenie  - wyłącz nudę"
      „Rodzina na tak”
      „Smart, to znaczy mądrze”.


Duży sukces Roberta Szyjki.😊 Gratulujemy!

           W czerwcu na kolejnych zajęciach wykorzystywaliśmy urządzenia i przybory zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Tym razem używaliśmy: klejów na gorąco wraz z akcesoriami, klocków konstrukcyjnych czy mikrokontrolerów z czujnikami i akcesoriami. Powstały przy ich użyciu m.in. drzewka szczęścia oraz różnego rodzaju maszyny poruszające się wg zaprogramowanych przez dzieci torach jazdy.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Wycieczka do Wisły
     W dniu 6 czerwca klasy IV - VI po długiej "pandemicznej" przerwie w pięknej, słonecznej aurze odbyły wycieczkę do Wisły i okolic. Zobaczyliśmy m.i.n Skocznię im.Adama Małysza, Chatę Kawuloka - skansen wsi beskidzkiej w Koniakowie, zagrodę zwierząt hodowanych w górach w Koniakowie, a także zaporę na rzece Wiśle oraz wiele innych atrakcji przyrodniczych i zabytków Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Wycieczka do Wrocławia

      We wtorek, siódmego czerwca, uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Miasto powitało ich piękna pogodą, pierwsze kroki skierowali do Ogrodu Zoologicznego i mieszczącego się w nim Afrykarium, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska największemu oceanarium w Polsce. Następnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta i jego zabytków - Kościoła Garnizonowego pw. Świętej Elżbiety, Rynku, Hali Targowej. Zatrzymali się również przy wydziale filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego,  gdzie umieszczono krasnala prof. J. Miodka. Potem zawędrowali do miejsca, gdzie znajduje się Zakład Narodowy im. Ossolińskich, tu mogli przyjrzeć się tablicom przedstawiającym rękopisy: „Zemsty” A. Fredry, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Nie mogło zabraknąć spaceru wzdłuż Odry, wiosenny pejzaż Wrocławia był czarujący. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Waleńczowa.


English Special Days
      W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas I i III podczas lekcji języka angielskiego brali udział w zajęciach z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego English Special Days. Celem projektu było budzenie zainteresowania u dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzenie na lekcjach zajęć dni nietypowych, pogłębienie wiedzy o otaczającym świecie poprzez prezentowanie „dni nietypowych”, poszerzenie słownictwa czynnego u dzieci, stworzenie przez nauczycieli bazy dydaktycznej przyjaznej dzieciom. 
       Dni nietypowe, jaki udało nam się zaprezentować w tym roku to:
- lekcja jesienna
- lekcja mikołajkowa
- dzień pizzy
- dzień kobiet
- lekcja wiosenna
- dzień św. Patryka
- dzień ziemi
        Podczas zajęć uczniowie oglądali filmiki edukacyjne, śpiewali piosenki, rozwiązywali łamigłówki językowe, wykonywali prace plastyczne tematycznie związane z „nietypowymi dniami”.

Dzień Dziecka
       W dniu 1 czerwca uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły rozpoczęli dzień od zabaw na dmuchanej trampolinie i zjeżdżalni z której mogli korzystać do woli. W trakcie dnia odbyły się rozgrywki w wielu dyscyplinach sportowych. Kolejnym punktem programu był pokaz zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Waleńczowie, w którym uczniowie brali aktywny udział. Miłośnicy jednośladów i quadów, dzięki uprzejmości Klubu Motocyklowego Konieczki mogli przyjrzeć się maszynom z bliska. Całą imprezę dopełniały zabawy taneczne pod kierunkiem Szkoły MK Dance. Pomiędzy atrakcjami można było poczęstować się kiełbaską z grilla przygotowaną przez Radę Rodziców. Na zakończenie uczestnikom rozgrywek wręczono dyplomy i nagrody. 
          Wszyscy uczniowie otrzymali w tym dniu upominki, które ufundowało Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Szkole Podstawowej w Waleńczowie „Feniks”.
          Pomoce i przybory szkolne zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wykorzystują również młodsi uczniowie naszej szkoły. Bardzo chętnie dzieci korzystają z zestawu konstrukcyjnego z różnych dziedzin wraz z akcesoriami. Dzięki niemu tworzą niezliczoną ilość projektów przestrzennych rozwijając zdolności manualne oraz rozbudzając wyobraźnię. 
              Podczas zabawy uczniowie ćwiczą koncentrację oraz koordynację wzrokową, uczą się kreatywnego i logicznego myślenia. Na zajęciach powstało wiele wspaniałych konstrukcji, a to z pewnością nie wszystko!!!
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci 

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”
       Europejski Dzień Parków Narodowych- obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Tym najstarszym europejskim parkiem jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. W Polsce istnieją 23 Parki Narodowe, każdy z nich wyróżnia się szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Jednak Parki Narodowe, to nie tylko piękna flora i zadziwiająca fauna, ale także walory edukacyjne. 
        W ramach realizacji zadań „Zielonej Pracowni” uczeń klasy VII Szymon Nicpoń przygotował przepiękną prezentację multimedialną. Zachęcamy do krótkiego spaceru po wybranych obiektach.

Zobacz prezentację


Dzień Polskiej Niezapominajki
      Od 15 maja 2002 r. Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii znane pod nazwą Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzień ten ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska. To święto niesie też przesłanie "nie zapomnij o mnie" – czyli nie zapominaj o przyrodzie, szanuj ją i dbaj o nią. 
      Młodsi uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tą piękną akcję – rysowali, kolorowali i wycinali kwiaty niezapominajki.
Światowy Dzień Pszczół
        Dnia 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, dlatego temat ich roli w życiu człowieka poruszyliśmy na zajęcia w ramach realizacji zadań „Zielonej pracowni”. W zajęciach brali udział uczniowie klasy I i III oraz nasze przedszkolaki. Dzieci obejrzały film edukacyjny oraz bajkę o pszczołach, dowiedziały się jak powstaje miód, a także próbowały odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w życiu człowieka odgrywają te pożyteczne owady. Zajęcia urozmaiciły zabawy ruchowe, a na zakończenie wszyscy wykonali piękną pracę plastyczną.
          Uczniowie klasy VIII realizując działania w ramach koła przyrodniczego poznali ciekawostki związane z obecnością pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka na przestrzeni wieków. Wykorzystując tą wiedzę, zastanawiali się nad ich znaczeniem w ekosystemie. Podczas zajęć uczniowie zostali poinformowani o akcjach społecznych poświęconych ratowaniu pszczół.

Szkoła w Waleńczowie gospodarzem sztafetowych biegów przełajowych

         17 maja 2022 roku w naszej szkole zostały zorganizowane zawody sportowe - Gminne Sztafetowe Biegi Przeajowe. Do zmagań sportowych przystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców z 4 szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Oprócz naszej szkoły do zawodów przystąpiły szkoły podstawowe z Opatowa, Złochowic oraz Zwierzyńca Pierwszego. 
          Zawodnicy mieli przed sobą duże wyzwanie. Dziewczęta biegły na dystansie 6x800 metrów, a chłopcy na dystansie 6x1000 metrów. Po zaciętej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco:

DRUŻYNA DZIEWCZĄT /CHŁOPCÓW– Igrzyska Dzieci – 2009 i młodsi
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Opatowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Złochowicach
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Waleńczowie

DRUŻYNA DZIEWCZĄT – Igrzyska Młodzieży Szkolnej 2007 - 2008
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Opatowie

DRUŻYNA CHŁOPCÓW - Igrzyska Młodzieży Szkolnej 2007 - 2008
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Złochowicach
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Opatowie

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim szkołom za rywalizację.

Wycieczka do Krasiejowa
     W czwartek 12 maja 2022 r. odbyła się wycieczka do Jura Parku w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Park zwiedzaliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest TUNEL CZASU. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną, która mierzy sobie 1500 metrów. 
    Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w OCEANARIUM. Jura Park miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również niezwykły PLAC ZABAW, który zachwycił wszystkich. Z wycieczki wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń.

Profilaktyka uzależnień
       10 maja policjanci z KPP w Kłobucku przeprowadzili w naszej szkole pogadankę na temat uzależnień dzieci i młodzieży, która skierowana była do rodziców. W czasie spotkania funkcjonariusze opowiadali o uzależnieniach od substancji odurzających, ich przyczynach oraz negatywnych konsekwencjach w funkcjonowaniu społecznym i prawnym. 
         Podczas wizyty zaprezentowano pomoc edukacyjną w postaci materiałów poglądowych, przedstawiającą m.in. wygląd poszczególnych środków odurzających i przedmioty służące do ich zażywania.

Serdecznie dziękujemy :)
      W ubiegłym tygodniu zostały zamontowane piłkochwyty przy naszym szkolnym mini Orliku. Całkowity koszt inwestycji, który wyniósł 8300 zł, został sfinansowany z budżetu Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Szkole FENIKS.
      Cała społeczność szkolna pragnie złożyć serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu, Panu Sołtysowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do prac przy inwestycji. Dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo oraz jakość zajęć na boisku szkolnym. 


„Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach”
     
         29 kwietnia trzech uczniów z 8 klasy reprezentowało naszą szkołę w projekcie „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach” organizowanym corocznie przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
           Drużyna w składzie: Filip Bielecki, Marcel Karbowski oraz Robert Szyjka wzięli udział w stacji na temat Norymbergii, drugiego pod względem wielkości mieście Bawarii. Nasi uczniowie zgłębiali temat m.in. w zakresie historii, kulinariów oraz zabytków tego wyjątkowego miasta. Drużyna chłopców konkurowała z 10 innych drużyn z województwa śląskiego. Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą i refleksem podczas rozwiązywania quizu i testu.

Gratulujemy!

Spotkanie absolwentów
         W sobotnie popołudnie, 30 kwietnia, naszą szkołę odwiedziła grupa Absolwentów, którzy spotkali się tego dnia 25 lat po ukończeniu naszej szkoły. Byli to Absolwenci, którzy ukończyli naszą szkołę w 1997 roku. Zwiedzanie szkoły wywołało wśród obecnych wiele wspomnien i wzruszeń, które wzmogły się podczas oglądania kroniki szkolnej. Wszyscy byli zachwyceni tym jak rozwija się szkoła, jak pozytywnie zmienił się budynek i wyposażenie poszczególnych sal w porównaniu z okresem, kiedy oni byli uczniami. 
      Odwiedziny zakończyły się wpisem do Księgi Absolwentów i zostały uwiecznione na zdjęciach. Dziękujemy Naszym Absolwentom za odwiedziny i pamięć o swojej szkole.

Nasze osiągnięcia!

Z dumą i radością informujemy, że uczennica naszej szkoły 
Izabela Szyjka została laureatką 
XIV Gminnego Konkursu Języka Angielskiego „English for everyone”, 
który corocznie organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Złochowicach.

Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!
Święto Konstytucji 3 Maja
            Uczniowie klasy VI przygotowali uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi artyści przypomnieli nam, jak doszło do tego wielkiego wydarzenia.
Poetycką wędrówkę po kartach historii zaprezentowali szkolni poeci, aby dać wyraz temu, że 3 Maja 1791 roku – to dzień wolności dla Polaków.
        Była to wspaniała lekcja historii dla całej społeczności szkoły. Podczas uroczystości nie zabrakło również pięknej muzyki i śpiewu.

Dziękujemy za Wasz trud, ogromny dar serca, zaangażowanie, gotowość
o każdej porze dnia i nocy, a w sposób szczególny za poświęcenie w ratowaniu
ludzkiego życia, zdrowia i mienia.
Życzymy Wam dużo zdrowia, poczucia wartości, zadowolenia z wykonywanej
pracy, jak najmniej pożarów i zdarzeń oraz szczęśliwych powrotów z akcji.
Niech Św. Florian otacza swoją opieką wszystkich Strażaków w wypełnianiu trudnej
powinności, a odpowiedzialna służba będzie powodem do dumy i satysfakcji.
Życzymy Wam i Waszym Rodzinom wszelkiej pomyślności oraz spełnienia planów
zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym.

Uczniowie, pracownicy i dyrektor
Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego
w Waleńczowie

Wielki sukces naszych uczniów!
       W dniu 26 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego w Kłobucku odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza szkołę reprezentowali: Patryk Jankowski z kl. IV, który zajął III miejsce w I kategorii wiekowej i Bartosz Sowa z kl. VII, który w swojej kategorii wiekowej pokonał wszystkich konkurentów zajmując I miejsce i tym samym będzie reprezentował nasz powiat na etapie wojewódzkim tego konkursu. 
Gratulujemy sukcesów!.
Kolejny miesiąc wykorzystujemy na lekcjach i różnych zajęciach pomoce i przybory zakupione w ramach projektu pod w/w tytułem. W kwietniu, przed świętami wielkanocnymi, najczęściej korzystaliśmy z pistoletów do klejenia na gorąco, wypalarek do drewna, maszyny do szycia a nawet szydełek, chociaż pierwsze próby szydełkowania nie były łatwe Powstały w ten sposób liczne ozdoby świąteczne: stroiki, wianki, zajączki, kurczaczki i koszyczki. Obok rękodzielnictwa uczniowie tworzyli tez kolejne przedmioty wykorzystując drukarki i długopisy 3D, wśród których wyróżniają się stworzone przez uczniów kl. V insygnia koronacyjne.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Rozpoznajemy drzewa
           Uczniowie klasy piątej samodzielnie wykonali makiety z wybranymi roślinami nagonasiennymi. Zadaniem uczniów było również rozpoznawanie roślin nagonasiennych oraz dopasowanie szyszek do odpowiednich roślin iglastych. 
        Rośliny nagonasienne to w większości drzewa i krzewy o zdrewniałych łodygach. Ich cechą charakterystyczną są długie i wąskie liście, mające postać igieł. To w większości rośliny iglaste, zimozielone, które występują na terenie całej Polski, również na terenie naszej miejscowości – Waleńczów.

Ponieważ Ziemia opiekuje się nami
zaopiekujmy się Ziemią.
Odwzajemniajmy miłość, jaką nas obdarza,
utrzymując ją w czystości i szczęściu.


        „Zainwestuj w Naszą Planetę” pod takim hasłem przewodnim w tym roku przeprowadzono zajęcia w ramach realizacji zadań „Zielonej pracowni” z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń; to niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie.
     Uczniowie zapoznali się jakie znaczenie ma ochrona środowiska dla równowagi ekologicznej. Zorganizowano ekologiczny pokaz mody, który cieszył się dużym zainteresowaniem. 


Obrazy świąteczne wykonane przez uczniów klasy V i VI wypalarkami do drewna i skóry 
zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Matematyka na Wielkanoc

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, 
który puste życie napełnia światłem, 
a puste serca wzruszeniem"
            2 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który został ustanowiony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Realizując ekokulturalne zadanie zwróciliśmy również uwagę na aspekt ekologii. Zachęcaliśmy dzieci do wypożyczania i wymieniania się książkami. Pokazaliśmy sposoby na nadanie niechcianym i zapomnianym książkom nowego życia. 
       Promowaliśmy ideę ponownego wykorzystania przeczytanych już książek i zorganizowaliśmy w przedszkolu Przystanek Wędrującej Książki.

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

       W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji rozpowszechnienia informacji o Święcie Chrztu Polski, które Sejm RP ustanowił ustawą z 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. 
     Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. 
Człowiek nie żyje, aby jadł, 
ale je, aby żył.
         W ramach Zielonej Pracowni nasi uczniowie przystąpili do realizacji kolejnego zadania z programu „Człowiek element przyrody, niszczący jej walory”. Uczniowie naszej szkoły w dniu 7 kwietnia obchodzili Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest szerzenie świadomości na temat dobrego zdrowia. Zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia, dowiedzieli się jaka to jest żywność ekologiczna i jakie są sposoby pozyskiwania zdrowej żywności. 
           Pamiętajmy, że ​​największym bogactwem, jakie możemy osiągnąć w życiu, jest zdrowie.
Dzień Tęczy
           4 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tęczy, czyli jednego z najbardziej magicznych zjawisk natury. Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wykonywały szereg zabaw tematycznie związanych z tęczą. Dzieci mieszały kolory, barwy próbując otrzymać to niezwykłe zjawisko. Urządziły w ten sposób tęczowy dzień.

2 kwietnia obchodzony jest
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
         Postawiliśmy sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczności szkolnej na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w pogadankach dotyczących świadomości autyzmu. Młodsze dzieci przygotowały prace plastyczne.

Fotorelacja z Dnia bez Plecaka zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i poczuciem humoru.


Warsztaty wielkanocne
        Wielkanoc jest okresem przepełnionym radością i od najmłodszych lat kojarzy nam się z tradycją i wzniosłą atmosferą. Wraz z nią wita nas wiosna, słońce spędza z nami coraz więcej chwil.
      Dzięki uprzejmości i pomocy p. Angeliki Przymęckiej młodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Wielkanocnych, które były nowoczesną formą konfrontacji dzieci z tradycjami świątecznymi i świetną okazją do rozwinięcia artystycznych skrzydeł.

Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
     
          29 marca w naszej Szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, techniki pożarniczej, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
         Turniej został zorganizowany przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kłobucku, Urzędu Gminy w Opatowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatowie. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła przedstawicielka KP PSP st. kpt. mgr inż. Kamila Pudło, wyłoniło następujących zwycięzców tegorocznego turnieju:
       I grupa wiekowa, kl. I – IV       1. Patryk Jankowski – SP Waleńczów
       II grupa wiekowa, kl. V – VIII 1. Bartosz Sowa – SP Waleńczów
                                                       2. Paulina Młyńczyk – SP Złochowice
                                                       3. Józef Krawczyk – SP Opatów
Zwycięzcom życzymy powodzenia w następnym etapie turnieju!

Recytatorskie sukcesy! 
      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXXIII Konkursie Recytatorskim w Wilkowiecku. 
W kategorii klas IV-VI Jakub Kaczmarek zajął I miejsce natomiast Julia Przymęcka otrzymala wyróżnienie. Gratulujemy!

      W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację programu Laboratoria Przyszłości. 
Otrzymaliśmy 30 000 zł dofinansowania w ramach rządowego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
   Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
    W marcu tworzyliśmy kreatywne projekty długopisami 3D, odkrywaliśmy możliwości drukarki 3D wykorzystując różne rodzaje filamentów.
#LaboratoriaPrzyszłości    #LaboratoriaPrzyszlosci

Bez wody nie ma życia,
więc oszczędzajmy ją póki jeszcze jest na to czas

           W ramach realizacji programu „Człowiek element przyrody, niszczący jej walory” dnia 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Przedszkolaki oraz wszyscy uczniowie przyłączyli się do świętowania. Uczniowie badali i poznawali różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda oraz badali ją za pomocą dotyku. Poprzez różnorodne działania uczniowie dowiedzieli się: co to jest woda, co w niej żyje, komu i do czego jest potrzebna oraz w jaki sposób należy ją oszczędzać. Każde dziecko wykonało swoją kropelkę wody łącząc kropki i kolorując ją na kolor niebieski. Na koniec wszyscy zostali obdarowani medalami „Przyjaciel wody”. 
           Poprzez takie działania możemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci oszczędzania wody i pokazać jakie jest jej znaczenie dla życia na Ziemi.

Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca przypada pierwszy dzień wiosny, w szkołach nazywany Dniem Wagarowicza. Dzień ten został zorganizowany w specjalny sposób przez Samorząd Uczniowski. Od samego rana uczniowie klas VII i VIII wcielili się w nauczycieli a symboliczny klucz do szkoły został przekazany w ręce uczniowskiej Pani Dyrektor. Pożegnano również zimę paląc na boisku szkolnym wykonane wcześniej Marzanny. Dodatkowo uczniowie szkoły świętowali Dzień Kolorowej Skarpetki, jest to symboliczne wsparcie dla osób chorych na zespół Downa, 21 marca jest ich świętem. 

Wiosna odblokowuje kwiaty, aby pomalować roześmianą ziemię;
ma to do siebie, że wszędzie jest śliczna i każde miejsce 
w świecie barwi w sposób jedyny i niepowtarzalny.

             21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym dniu realizowaliśmy kolejne zadanie z programu „Człowiek element przyrody, niszczący jej walory” w ramach zajęć Zielonej Pracowni. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekiwaliśmy tego dnia. Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Ptaki powracają z ciepłych krajów. 
          Powitanie wiosny to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w poszczególnych porach roku. W czasie zajęć terenowych uczniowie szukali pierwszych oznak wiosny.

Świętujemy ŚWIATOWY DZIEŃ WODY💧💧💧

Uczniowie kl. I i II biorą udział w programie edukacyjnym „Przygotujmy lepszy świat”. Celem programu jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. W trakcie zajęć pokazujemy jak drobna zmiana na talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska. Uczniowie poznają ciekawe przepisy oparte na składnikach roślinnych, które mogą samodzielnie przygotować.

Wniosek przyjęty!
Otrzymamy kolejne wsparcie finansowe!

            Nasza placówka znalazła się w wykazie Szkół zakwalifikowanych do objęcia wsparciem finansowym w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.

          Pozyskane w programie fundusze pozwolą uzupełnić księgozbiór biblioteki o nowe pozycje. Z pewnością rozbudzą one ciekawość czytelniczą oraz zainspirują uczniów i nauczycieli do twórczego działania. Nowości wydawnicze będą stanowiły podstawę do kreatywnych lekcji bibliotecznych, organizowania ciekawych wydarzeń i realizacji projektów edukacyjnych.

     Projekt realizowany jest przy w wsparciu 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
oraz 
Ministerstwa Edukacji i Nauki.

WIELKA OLIMPIADA ZWIERZĄT,
naszych przedszkolnych słodziaczków🦁🐱🦊🐘🐇🕷🐞🦒



Dzień Bezpiecznego Internetu
2022
       
 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. DBI to wydarzenie edukacyjne, które ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

Ekoszkoła! 
       W naszej szkole wszyscy segregujemy odpady, w tym celu w kilku miejscach ustawione są kosze do segregacji. Na lekcjach oraz zajęciach dodatkowych uczymy się, jak robić to odpowiednio i dzięki temu świadomie dbać środowisko. Kl. 4 na przyrodzie wzięła udział w warsztatach praktycznych. 
       Pamiętajmy! Odpady segregujemy zawsze i wszędzie, gdzie jest to możliwe! Jeżeli w danym miejscu w ogóle nie ma kosza, to zabieramy śmieci ze sobą!

8 marca - Dzień Kobiet
Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim przy współpracy z opiekunem zorganizowali
krótki apel z okazji Dnia Kobiet.

Pamiętaj, każdy z nas ma wpływ na stan środowiska!
       Czym są odnawialne źródeł energii i dlaczego ich wykorzystywanie jest tak ważne? Jak efekt cieplarniany wpływa na klimat i w jaki sposób niwelować jego negatywne skutki? 
         Odpowiedzi na te i inne pytania klasa 6 szukała podczas zajęć z wychowawcą. Uczniowie wykonali szereg zadań edukujących z tego zakresu, m.in.: w związku z realizacją działań dotyczących Zielonej Pracowni w naszej szkole, dzięki czemu podnieśli swoja świadomość ekologiczną.


OD POCZĄTKU LUTEGO W NASZEJ SZKOLE, REALIZUJEMY WŚRÓD UCZNIÓW KLASY I, III AKCJĘ PT: „WIRUSOOCHRONA”
         W ostatnim czasie, kiedy społeczeństwo zmaga się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych oraz na podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań.
        W ramach akcji promowaliśmy podstawowe zasady higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Budowaliśmy i wyrabialiśmy wśród dzieci potrzebę i nawyki dbania o higienę rąk, uczyliśmy dzieci prawidłowego mycia rąk, zachęcaliśmy i zwracaliśmy uwagę na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych.     
         Zachęcaliśmy dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Uczyliśmy piosenek i rymowanek o tematyce prozdrowotnej oraz wykorzystywaliśmy mydło nie tylko do celów higienicznych – rzeźbienie w mydle.

„BAKCYL” – projekt edukacji ekonomicznej
       Wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dzieci i młodzieży z zakresu finansów i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Jest filarem jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.
          Podczas lekcji z wolontariuszem uczniowie klasy VI i VII dowiedzieli się czym różni się oszczędzanie od inwestowania, jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych, m.in. z konta osobistego i karty debetowej, poznali rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zasady bezpiecznych płatności w internecie i płatności mobilnych oraz jak działa lokata i kapitalizacja odsetek.
         Uczniowie będą teraz potrafili określić zależność wysokości potencjalnego zysku i ryzyka z inwestycji, potrafią rozpoznać oferty potencjalnych oszustów finansowych oraz stosować dywersyfikację jako podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania.
„Filtrujemy dla Bałtyku” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, do którego przystąpiła klasa I i III . Akcja skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, które wraz z foczką Britką dowiedzą się, jak dbać o Morze Bałtyckie i oczyścić je z plastiku. Ufamy we wrażliwość, empatię i otwartość dzieci. Chcemy im pokazać, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania.
Firma BRITA adoptowała jedną z fok, które po urodzeniu wymagały rehabilitacji i trafiły do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.


KOMUNIKAT W SPRAWIE ZGŁASZANIA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE GMINY OPATÓW

Informujemy, że osoby z Ukrainy, które przebywają na terenie Gminy Opatów zobowiązane są do zgłaszania się do Urzędu Gminy Opatów celem złożenia oświadczenia o przyjeździe na teren naszej gminy.
Druki oświadczeń są do pobrania w Urzędzie Gminy Opatów oraz w załączeniu poniżej.
Kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 
34 319-60-93 wew. 38 lub 34 319-60-93 wew. 32.
Kontakt telefoniczny do koordynatora i osoby współpracującej w związku z uchodźcami z Ukrainy: 
602-110-893, 601-590-538.

Dodatkowo zachęcam do zainstalowania gminnej aplikacji BLISKO, 
dzięki której będą Państwo mieli na bieżąco niezbędne informacje.
Co można przekazać dla uchodźców z Ukrainy?

• podstawowe środki higieny osobistej (mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, pasty do zębów i szczoteczki do zębów itp.),
• pampersy, mleko modyfikowane dla niemowląt, jedzenie w słoiczkach dla małych dzieci i plastikowe łyżeczki do karmienia itp.,
• herbatę, wodę, soki dla dzieci, suche ciastka, paluszki, krakersy,
• żywność długoterminową tj. makaron, kaszę, konserwy itp.,
• batony energetyczne, orzechy i bakalie,
• koce, śpiwory i płaszcze przeciwdeszczowe,
• kubki, termosy i kubki termiczne,
• baterie, ładowarki do telefonów i Power banki,
• kolorowanki dla dzieci, zeszyty, kredki.
Artykuły będą zbierane na terenie szkoły od poniedziałku do piątku.
Pomagajmy !!!

Aktywne ferie w przedszkolu

          Ferie zimowe to czas, w którym do przedszkola uczęszczało mniej dzieci, to pora odpoczynku i beztroskich zabaw. Plan dwutygodniowych ferii był na tyle ciekawy i odmienny od typowych zajęć w przedszkolu, że stwarzał dzieciom okazję do odkrywania nowych wartości, pobudzał ich rozwój, rozszerzył zainteresowania oraz pogłębił wiedzę i umiejętności praktyczne. Na ten czas zaplanowano i zrealizowano szereg zajęć integracyjnych, mających na celu zapewnienie kreatywnego i ciekawego spędzania ferii. Głównym celem tych zajęć była dobra zabawa, dzięki której na twarzach każdego przedszkolaka widać było uśmiech. Każdy dzień dostarczał dzieciom innych wrażeń, nikt się nie nudził. Nie zabrakło zajęć umysłowych, twórczych, plastycznych, muzycznych, sportowych, badawczych oraz spacerów i wycieczek.
         Jesteśmy pewni, że dzieci po feriach w pełni sił ze swoimi koleżankami i kolegami ponownie będą z chęcią zdobywać wiedzę i umiejętności w naszym przedszkolu.

W Waleńczowie powstał nowy plac rekreacji!
Wspaniałe wieści! Na terenie Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie zakończyły się prace związane z utworzeniem nowego placu rekreacji „Mama, Tata i ja”. W przestrzeni pojawiły się takie elementy jak m.in. biegacz, rower czy twister. Cieszymy się, że możemy już korzystać z nowego miejsca!

Realizacja projektu ma promować aktywność fizyczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zachęcać lokalną społeczność do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nowe sprzęty uzupełniają dotychczasowe wyposażenie sportowe i rekreacyjne placówki.

Powstanie placu rekreacji było możliwe dzięki projektowi szkoły nagrodzonemu w dobrosąsiedzkim programie „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” wspiera lokalne inicjatywy związane z aktywizacją społeczną, rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej, poprawą jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej informacji o działalności Polskich Sieci Elektroenergetycznych i programie „WzMOCnij swoje otoczenie” przeczytać można na stronach https://raport.pse.pl/pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl.

„W Dniu Świętego Walentego 
bądź dobry dla innych Kolego”
Walentynki to święto zakochanych, ale nie tylko. Ten szczególny dzień dla przedszkolaków stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Tym, co naprawdę się liczy, jest życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi.

Daj ubraniom drugie życie!
       Realizując kolejne zadanie w ramach ekologicznego projektu nasi najmłodsi dowiedzieli się, jak ważne dla środowiska i dla nas jest kupowanie tylko tego, co potrzebujemy. Aby rzeczy dłużej nam służyły, kupujmy te, które są dobrej jakości. Dlatego zachęcajmy do korzystania z rzeczy z drugiego obiegu oraz namawiajmy do przekazywania dalej swoich nieużywanych. Jeśli mamy w domu niechciane ubrania, zwróćmy uwagę, że dobrym pomysłem jest nadanie im drugiego życia. Ich wyrzucenie traktujmy jako ostateczność. Dlatego nasi najmłodsi postanowili nadać swoim rzeczom drugie życie.

„Jest bardzo miło i wesoło, kiedy czerwony króluje w koło
Czerwony tu, czerwony tam - ten kolor dobrze znam”
          11 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Serca” i swoją uwagę skupiliśmy na kolorze czerwonym. W związku z tym, każdy przyszedł w ubraniu w elementami czerwonego koloru. Na rozgrzewkę dzieci wymieniały znane im czerwone przedmioty, a potem rozwiązywały zagadki zapisane na czerwonych karteczkach. Teraz już nikt z nas nie pomyli tego koloru z żadnym innym! 
             Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dla Dzieci tak pięknych, czerwonych strojów.

Bardzo często do rączek, dzieci biorą wiele książek.
Bajeczki, opowiadania – szkolne lektury do czytania.
Gdy część książeczki przeczytają, to ją szybko zamykają,
a gdy sięgają po nią po chwili, nie wiedzą gdzie czytać książkę skończyli.
Dlatego dla Was jestem ja – zakładka mała i kolorowa.
Weź mnie do ręki i połóż tam, gdzie książkę czytać skończyłeś sam.
Bo ja, zakładka – kartek obrońca, zostaję w książce zawsze – do końca.

Zakładka do książki- nie ma znaczenia, czy jest wykonana z szablonu, kreatywna czy spersonalizowana. Każda tego rodzaju praca plastyczna rozwija kreatywność, zdolności manualne i w krótkim czasie daje poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Tak właśnie dziś nasi najmłodsi wykonywali swoje zakładki, które na pewno będą im przydatne.

„W karnawale same bale…”
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 8 lutego już od rana w naszym przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje. Przebrane były za bohaterów znanych bajek; można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, smoka, piratów... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas balu panowała miła atmosfera, a poczęstunek ufundowany przez rodziców dodał energii do zabawy. Bal dostarczył dzieciom wielu przeżyć i radości.

Czy to lato czy to zima segregację czas zaczynać!
       Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. 
        Nasze przedszkolaki już od najmłodszych uczą się co należy robić ze śmieciami. Wiedzą, że segregując odpady dbają o środowisko –  Ziemia to nie wysypisko!

Gromadka Kubusia Puchatka wykonała kolejne zadanie projektu "Ekokulturalne przedszkole". Zbieranie plastikowych zakrętek jest akcją, która łączy ideę pomagania innym z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Aby zachęcić dzieci do zbierania zakrętek w przedszkolu pojawił się „Pożeracz zakrętek”.

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 Już kolejny raz uczniowie współpracujący z Samorządem Uczniowskim naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód z 30 finału WOŚP przeznaczony jest na wsparcie okulistyki dziecięcej i przyświeca mu hasło "Przejrzyj na oczy".

Od czwartku, 27 stycznia do 11 lutego br. 
wszyscy uczniowie klas 5-8 będą mieli zajęcia w formie zdalnej. 
Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 będą kontynuowali kształcenie 
w trybie stacjonarnym.


„Dziś dla Babci słońce mamy 
i całuski dla Dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa 
i piosenki śpiewa wnusia”

            Święto Babci i Dziadka od wielu lat wpisane jest w kalendarz uroczystości naszego przedszkola. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Jest on wspaniałym przeżyciem dla wszystkich, również dla dzieci, które pragną podziękować za trud włożony w ich wychowanie. 
         Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy dużo zdrowia, samych pięknych chwil i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Program profilaktyki uniwersalnej
„Smak życia, czyli debata o dopalaczach”

       Nowe narkotyki są najgroźniejszą trucizną, na jaką narażeni są młodzi ludzie, prowadzą do uzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów, dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie młodzieży, przez pokazanie ich negatywnego wpływu na organizm oraz zachęcanie do zdrowego trybu życia. Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w programie profilaktyki uniwersalnej „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Jest to program przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, który bazuje na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 15-18 lat.   
       W czasie zajęć uczniowie poznawali zagadnienia z zakresu toksykologii , np. wykonali z opiekunami „Test muchomora”, obejrzeli prezentację dotyczącą dopalaczy i uczestniczyli w debacie, po której jasno określili swoje stanowisko : Zasada podstawowa - Nie używać! W celu wzmocnienia przekazu zajęć wykorzystano narkogogle i alkogogle. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wykonanie plakatów pod hasłem: Stop dopalaczom! Umiejętność mówienia „nie” w sytuacjach proponowania zakupu dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych jest niezwykle ważna. 
        Zajęcia na pewno pozostaną w pamięci i będą ważną szkołą życia.

„Wiesz, Prosiaczku … miłość jest wtedy … kiedy kogoś lubimy za bardzo”

    18 stycznia „Gromadka Kubusia Puchatka” z naszego przedszkola obchodziła Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Celem organizacji tego szczególnego dnia było budzenie zainteresowań czytelniczych literaturą dziecięcą oraz zachęcanie dzieci do udziału w klasowych uroczystościach oraz czerpania radości ze wspólnych zabaw. Dzieci przyniosły pluszaki przedstawiające Puchatka i jego przyjaciół. Podczas zajęć miały okazję dowiedzieć się, jaka była historia powstania książki o przygodach Puchatka, rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, uzupełniały kolorowanki związane z Kubusiem i jego przyjaciółmi, a na zakończenie odtańczyły wspólnie „misiowy taniec”.

W Waleńczowie powstanie nowy plac rekreacji!
Już niedługo Szkoła Podstawowa im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie będzie mogła pochwalić się placem rekreacji „Mama, Tata i ja”. Na terenie placówki pojawią się m.in. biegacz, rower czy twister. Realizacja projektu promować będzie aktywność fizyczną wśród dzieci, ich rodziców i dziadków oraz ułatwi lokalnej społeczności aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Zakupiony sprzęt wesprze także dotychczasowe wyposażenie sportowe i rekreacyjne instytucji.
Inwestycja zostanie przeprowadzona dzięki zwycięskiemu projektowi szkoły w dobrosąsiedzkim programie „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Na cel przeznaczono 20 tys. złotych.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” wspiera lokalne inicjatywy związane z aktywizacją społeczną, rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej, poprawą jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej informacji o działalności Polskich Sieci Elektroenergetycznych i programie „WzMOCnij swoje otoczenie” przeczytać można na stronach https://raport.pse.pl/pl/www.wzmocnijotoczenie.pl.

#RazemNaŚwięta

Jak co roku wzięliśmy udział w akcji „Razem Na Święta” otaczając opieką ludzi starszych, samotnych i potrzebujących w naszej małej miejscowości. Po przeprowadzeniu wywiadu wśród społeczności lokalnej każda klasa przygotowała dla samotnych osób karty świąteczne z życzeniami. Ponadto Rada Rodziców zorganizowała kiermasz ozdób świątecznych, w który aktywnie włączyli się nauczyciele, uczniowie i ich dalsze i bliższe rodziny przygotowując świąteczne ozdoby na sprzedaż. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne świąteczne przedsięwzięcie. 

„Ekologia cudem jest,
bez niej świat to wielki śmieć”

    Celem wykonania „Eko –zabawki” było uwrażliwienie uczniów na ważny problem, jakim jest segregacja odpadów oraz podkreślenie przetwarzalności wielu przedmiotów użytkowych w kreatywny sposób. Wykonując zabawki z surowców wtórnych uczniowie przekonali się, że wykorzystując ,,śmieci” można dobrze się bawić i stworzyć coś pięknego i ciekawego. 
      Nasi uczniowie wykonali karmniki z recyklingu, które pomogą ptakom przetrwać zimę. 

„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego 
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze, 
niż gdybyś nie zrobił nic. 
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj”
     Zakończyliśmy nasze zadanie- „Nakarm psa”. Jego celem było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym (karmy, smyczy, obroży i koców) dla podopiecznych ww. organizacji. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki poprawią los wielu psów i kotów w schroniskach.

Nad deseczką na karmniku daszek,
Leci jeden, drugi, trzeci ptaszek
I już dziobki zaczynają stukać,
Są ziarenka, nie trzeba ich szukać.

Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ich ochrony. Nasze przedszkolaki utrwaliły nazwy i wygląd ptaków, poznały sposoby dokarmiania oraz zrealizowały grudniowe ekowyzwanie. 



Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni
     
W dniu 10 grudnia w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Szymon Giżyński, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Pan Tomasz Bednarek, Pan Damian Pilarz, Wójt Gminy Opatów Pan Bogdan Sośniak, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Pan Miron Romański, Przewodniczący Rady Gminy Pan Mirosław Szewczuk, Radni Gminy Opatów: Pan Dariusz Zając i Pan Przemysław Sławuta, Dyrektorzy szkół podstawowych z Gminy Opatów, Sołtys Waleńczowa Pan Grzegorz Kluba, Prezes Stowarzyszenia Feniks Pan Paweł Kluba, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Angelika Przymęcka.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. 
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole.


„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

        Mikołajki w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi dzieci z naszego przedszkola. Od samego rana panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki. Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem.
       Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok. Dzisiaj został również rozstrzygnięty konkurs „Portret Świętego Mikołaja”.



Kalendarz na rok 2022

Pragniemy z całego serca podziękować
wszystkim darczyńcom, którzy swoim
dobrym sercem i zaangażowaniem
materialnym sprawili, że nasz projekt
wydania kalendarza na rok 2022 odniósł sukces.

Życzymy Państwu wielu sukcesów
w życiu osobistym i zawodowym!


Z wyrazami szacunku
Społeczność Szkolna 

Jeśli chcecie, żeby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im bajki.
Jeśli chcecie, żeby były bardziej inteligentne, czytajcie im więcej bajek.
Gromadka Kubusia Puchatka stawiając pierwsze czytelnicze kroki i zaczynając składać w słowa pierwsze literki włączyła się w realizację programu „Czytanie ma moc”. Jego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci na podstawie wartościowych, niosących walory edukacyjne książek wydawnictwa Znak Emotikon, które jednocześnie dostarczą dzieciom radości, rozwiną wyobraźnię i zachęcą do czytania. Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili – dlatego w naszym przedszkolu 29 listopada uczennice klasy VII czytały przedszkolakom fragmenty książki „Przygody Misia Paddingtona”. 

„Powiedź mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, 
pozwól mi zrobić, a zrozumiem” 
Konfucjusz

W myśl tej teorii klasa VII wykonała modele przestrzenne narządów człowieka oraz strefy powłoki ziemskiej.

Dzień Życzliwości
           
            Samorząd Uczniowski zorganizował obchody Dnia Życzliwości. Z tej okazji wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na najdłuższy łańcuch życzliwości, nagrodą było ciasto życzliwości. Konkurs wygrała klasa VII. Na długiej przerwie uczniowie oraz nauczyciele mogli wylosować karteczkę z "życzliwym słowem", którą można było wręczyć koledze lub koleżance. Uczniowie uświadomili sobie, że życzliwość, uśmiech i dobre słowo są potrzebne nam na co dzień, dzięki temu łatwiej i przyjemniej nam się żyje i współpracuje.

Zawody sportowe

19 listopada 2021 roku odbył się w Krzepicach Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W zawodach uczestniczyło bardzo wielu uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowały zawodniczki i zawodnicy: Amelia Krok, Maja Majek, Julia Mrowiec, Natan Krok, Błażej Dygudaj, Filip Krok, Szymon Patrzykąt, Kacper Zając, Franek Mrowiec, Mateusz Krok, Mateusz Ulatowski, Szymon Nicpoń, Bartosz Sowa i Filip Zając. Oto wyniki naszych najlepszych zawodników.
II miejsce – Natan Krok - w kategorii klas III – IV
IV miejsce – Błażej Dygudaj - w kategorii klas III – IV
VI miejsce – Filip Krok - w kategorii klas III – IV
VI miejsce – Mateusz Krok – w kategorii klas V – VI
V miejsce – Amelia Krok – w kategorii klas VII – VIII

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Dzień Pluszowego Misia
Już wiadomo nie od dziś: nie ma jak pluszowy miś!
           
            25 listopada 2021r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu gościliśmy pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłobucku- panią Anetę Naporę, która przybliżyła dzieciom postać pluszowego misia. Dzieci zapoznały się z historią jego powstania, miały możliwość obejrzenia pluszowych maskotek- misia Uszatka i misia Paddingtona oraz wysłuchały fragmentów bajki. Co ma być to będzie, misia biorę wszędzie! Dlatego nasze przedszkolaki w tym dniu przyniosły też swoje ulubione maskotki. 

Sukces uczniów naszej szkoły
W dniu 25 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej w Złochowicach odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”. Uczniowie ze szkół podstawowych zmagali się z testem, który dotyczył walorów przyrodniczych naszego powiatu. 
Filip Bielecki- uczeń klasy VIII zajął I miejsce
Bartosz Sowa- uczeń klasy VII- zajął III miejsce

       Gratulujemy sukcesów!

Święto kredki
          Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
          kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
          Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
          namalują wszystko to, co chcę….
22 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kredki. To Święto w szczególny sposób jest związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Na początku dzieci wysłuchały piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, a następnie wykonały piękne korony używając kolorowych kredek. Dużo frajdy sprawiło dzieciom wykonanie swojej kredki. Nie wiadomo kiedy, a szary, listopadowy dzień nabrał pięknych kolorów.

Zielona Pracownia gotowa!
W bieżącym roku nasza Szkoła przystąpiła do dwóch konkursów organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W pierwszym konkursie - „Zielona Pracownia_Projekt’2021” wygraliśmy nagrodę w wysokości 10 000,00 zł, w drugim - „Zielona Pracownia’2021” otrzymaliśmy dotację w wysokości 40 000,00 zł.
Z pozyskanych funduszy przeprowadzono remont sali i utworzono Zieloną Pracownię „Ekologiczne Centrum Nauki”, która podniesie świadomość ekologiczną uczniów, uatrakcyjni zajęcia, przyniesie lepsze rezultaty w nauczaniu. Pracownia będzie miejscem organizacji różnorodnych przedsięwzięć przyrodniczych oraz akcji ekologicznych dla dzieci i młodzieży.
Podjęte działania znacznie poprawiły bezpieczeństwo i estetykę pomieszczenia, a ponadto pozwoliły w sposób niekonwencjonalny zagospodarować przestrzeń klasy.

Lekcje o stanie wojennym
          W ramach realizacji w/w projektu przeprowadzono zajęcia w klasie siódmej i ósmej, które zapoznały uczniów z okolicznościami wprowadzenia 40 lat temu stanu wojennego w Polsce. W trakcie lekcji zostały wykorzystane materiały edukacyjne poświęcone tej tematyce przygotowane przez IPN. 

Narodowe Święto Niepodległości
      W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy V i VII przygotowali uroczystą akademię, w trakcie której przypomnieli ważne momenty z naszej historii, od pierwszego rozbioru, poprzez powstania, aż do zakończenia I wojny światowej, która przyniosła upragnioną wolność. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych, które dla nas - Polaków, są szczególnie ważne.
       Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale nie wolno nam zapominać o przeszłości.
Przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie miłość.

„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. 
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.” 

Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezenty dla dzieci z Wileńszczyzny 
w ramach akcji Święty Mikołaj na Kresach.

Sukces uczniów naszej szkoły na konkursię językowym
           W dniu 4 października 2021 w Szkole Podstawowej w Opatowie odbył się IX Gminny konkurs z języka angielskiego "We like English - lubimy angielski" Uczniowie pięciu szkół podstawowych naszej gminy rywalizowali rozwiązując zadania dotyczące znajomości przeczytanej lektury, jak również sprawdzali swoją wiedzę pod względem gramatycznym i leksykalnym. Uczniowie klasy VIII - Krzysztof Matyśkiewicz i Robert Szyjka zajęli pierwsze miejsce. 
Gratulujemy!

Spotkanie z pszczelarzem

        Pszczółka Maja, miód, ule... to najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności.
        Podczas spotkania z lokalnym pszczelarzem uczniowie dowiedzieli się jakie gatunki pszczół żyją w Polsce, jak nazywają się członkowie rodziny pszczelej i jaką funkcję pełnią oraz poznali proces powstawania miodu – pychota!!!

W środę, 10 listopada o symbolicznej godz. 11:11 nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Uczniowie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekowyzwanie przedszkolaków
        Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie tez zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka.
          Kolejny raz nasze przedszkolaki spisały się na medal wykonując następne ekowyzwanie.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią oraz przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę. Przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach, uczestniczyli w zabawach wymagających wykazania się znajomością różnorodnych bajek.

Lekcja historii w klasie V


SUKCESY SPORTOWE
        W dniu 28.10.2021 r. nasi uczniowie wzięli udział w Międzygminnych Mistrzostwach SZS w Tenisie Stołowym chłopców w kategorii Igrzyska Dzieci, w Lipiu. Przy stołach spotkali się reprezentanci z wielu szkół gminnych, rywalizując w zawodach indywidualnych i drużynowych. Uczestnicy turnieju toczyli sportowy bój o awans na zawody powiatowe. Chłopcy z Waleńczowa wywalczyli II miejsce i tym samym przeszli dalej, już 3 listopada będą rywalizować w Krzepicach.
  Chłopcy drużynowo:
Szymon Nicpoń, Kacper Banasik i Mateusz Ulatowski
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, 
zwycięzcom życzymy powodzenia na zawodach powiatowych.

#SzkołaPamięta
„Czas omija miejsca, 
które wspominamy”

        „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
          Uczniowie naszej szkoły wraz opiekunami w ramach akcji odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze i wspominali osoby im najbliższe, również pedagogów z naszej szkoły.
       Wzięli też udział w zajęciach, podczas których prezentowali odszukane pamiątki rodzinne - zdjęcia, przedmioty - przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oba wydarzenia pozwoliły na refleksję nad przemijaniem oraz powspominanie tych, którzy już odeszli...Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Wyjazd do Uniwersytetu Rozwoju.
       26 października przedszkolaki i młodsi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w naukowych pokazach edukacyjnych w Uniwersytecie Rozwoju w Częstochowie.
         Podczas pokazu dzieci zapoznały się z wyjątkową substancją jaką jest suchy lód. Dowiedziały się jakie dokładnie ma właściwości, co to jest sublimacja, czy suchy lód potrafi ugasić ogień, jaki ma smak i czy zmienia kolor. Uczniowie nadmuchiwali balon bez użycia ust, stworzyli mleczne bańki, a na zakończenie wznieśli toast lodowymi napojami.
        W naszej szkole rosną nowe pokolenia naukowców!!!

Pasowanie pierwszoklasistów
          Pasowanie na ucznia jest szczególnym dniem, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. 
             Życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

„Nie zabierajcie nam mamy”
              W czwartek 21 października odbył się pokaz filmu pod w/w tytułem dla uczniów klasy VII i VIII. Dokument ten ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce. Stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddano analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. 
          W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Pokaz filmu to kolejne zadanie realizowane w ramach projektu upamiętniającego 40 rocznicę stanu wojennego.

#lekcjaHigieny #Wirusoochrona
        15 października nasze przedszkolaki wzięły udział w Światowym Dniu Mycia Rąk, było to również zakończenie Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt. "Wirusoochrona", która promuje zasady higieny i profilaktyki koronawirusa i grypy.


„Posprzątajmy Polskę, wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci, z tych jutrzejszych też!”.

         W ramach Akcji Sprzątanie Świata - Polska 2021 - Myślę, więc nie śmiecę nasza szkoła podzieliła się wynikami swojej akcji terenowej ze sprzątania. Tym samym dołączyła do przygotowania raportu sporządzanego przez Fundację Nasza Ziemia, który przedstawi jak ważna jest troska o każdy kawałek Polski i ile razem dla niej zrobiliśmy.

Wirusoochrona
        Młodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w realizowanej w 2021 roku na terenie woj. śląskiego akcji informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona”. Akcja powstała ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce i znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę).
        Działania edukacyjne w najmłodszej grupie uczniów miały na celu:
         - wzbogacenie ich wiedzy z dziedziny zdrowia i higieny;
         - wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej;
         - nabycie określonych umiejętności;
         - oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.
        Podsumowaniem akcji były obchody Dnia Czystych Rąk, który ma na celu przypomnieć, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole. 
Akademię z przymrużeniem oka przygotowali uczniowie z kl.6 przy wsparciu przedstawicieli kl.8. 
 Były kwiaty i serdeczne życzenia dla naszych nauczycieli! Oto krótka fotorelacja.



Ekowyzwanie przedszkolaków
W ramach obchodów Dnia Drzewa nasza Gromadka Kubusia Puchatka utrwaliła swoją wiedzę na temat powstawania papieru oraz założyła Kącik Makulatury. Dzieci wykonały również piękne prace plastyczne -jesienne drzewo. 

LEKCJE Z EMOCJAMI

           W bieżącym roku szkolnym klasa VI przystąpiła do realizacji projektu "Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Głównym założeniem działań jest nauka przez samodzielne eksperymentowanie i wyciąganie wniosków przez uczniów.
        Na rozgrzewkę zaczęliśmy od tematu: Dlaczego czasem lepiej w drużynie? Naszym pierwszym zadaniem było zaprojektowanie oraz wykonanie w grupach maszyny z różnych materiałów.
Pracy przebiegała bardzo burzliwie! Były rozbieżne pomysły i koncepcje. Ale byle do finału! Powstały dwa "dzieła" przedziwne, maszyny, stwory, konstrukcje? Najważniejsza była przecież wspólna praca i czasem konieczność pójścia na kompromis.
           Tego nam było potrzeba, bo po nauczaniu zdalnym ciężko nam się odnaleźć w naszej drużynie - klasie. Przed nami kolejne zadania oraz, co najważniejsze możliwość integracji, oczywiście prześlemy też relację!

BohaterON – włącz historię!
      To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Celem realizacji projektu jest edukowanie młodych Polaków, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej i wspólnoty pamiętającej o historii naszego kraju i jego bohaterach. Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa, nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności i wolnej Polski. 
        W projekcie „BohaterON - włącz historię!” uczestniczyli uczniowie kl. III - VIII. W trakcie przeprowadzonych zajęć poznali historię powstańca - dziadka Władka, wysłuchali audycji pt. „Mały roznosiciel nadziei”, obejrzeli prezentację filmową nt. przebiegu powstania - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. W czasie lekcji rysowali patriotyczne pocztówki, uzupełniali oś czasu, porządkowali plan wydarzeń, a najstarsi uczniowie tworzyli infografiki nt. przebiegu powstania. Prace, które powstały w trakcie zajęć, posłużyły do stworzenia patriotycznej wystawy, a zadania wykonywane w parach i grupach uczyły współpracy i integrowały zespoły klasowe.

Październik - miesiącem cyberbezpieczeństwa
       Uczniowie klas III - VI wzięli udział w profilaktycznym wydarzeniu edukacyjnym oglądając spektakl: "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów". Jego misją jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach w sieci, a bohaterowie krok po kroku wyjaśniali im jak mogą poradzić sobie z nimi. 

Światowy Dzień Drzewa
       To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona 10 października. Nasza szkoła z okazji Dnia Drzewa przygotowała wystawę tematyczną, uczniowie klasy VII podjęli się zadania rozpoznawania drzew występujących na terenie naszego kraju.

Klasa VII na zajęciach wspomagających z biologii w nietypowy sposób utrwalała wiadomości na temat budowy i roli układu osiowego człowieka. Zadaniem uczniów było ułożenie puzzli przedstawiających szkielet człowieka i podpisanie kości wchodzących w jego skład.

„Ekokulturalne przedszkole”
Nasi najmłodsi „Gromadka Kubusia Puchatka” uczestniczy w realizacji projektu ekologicznego „Ekokulturalne przedszkole”. Celami głównymi projektu są: poszerzanie świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego, rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska, rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, zapoznanie z ideą życia bez odpadów, kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta, nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym. W miesiącu wrześniu przyjęli już jedno z wyzwań „Zielona sala”. Dzieci posadziły kolorowe rośliny, które teraz zdobią salę, w której zrobiło się bardzo przyjemnie i kolorowo.


Ogólnopolski projekt edukacyjny
English Special Days
         

Uczniowie klas I-III wezmą w tym roku szkolnym udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym English Special Days. Jego celem jest zachęcenie dzieci do nauki języka angielskiego, oraz wspólna zabawa na zajęciach przy tworzeniu prac plastycznych, śpiewaniu piosenek i zabawach utrwalających słownictwo i jednocześnie integrujących grupę.


4 października – Dzień Zwierząt

       Nasza szkoła włączyła się w akcję Światowego Dnia Zwierząt. Dzięki temu     kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.

ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE
         Wszyscy wiemy, że powrót do nauki stacjonarny jest trudny. Niesie ze sobą nie tylko problemy w ponownym zaaklimatyzowaniu się w szkole i klasie, ale też braki w wiadomościach. Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw problemom i oczekiwaniom uczniów, zgodnie z wytycznymi MEN zorganizowała zajęcia wspomagające dla uczniów klas IV-VIII. Ich głównym celem jest zapewnienie pomocy w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego. 
      Najważniejszym założeniem jest wsparcie uczniów w powrocie do szkoły z nauki zdalnej. Oto fotorelacja z prowadzenia tych zajęć w różnych klasach, na różnych przedmiotach:

#ekokulturalneprzedszkole 
Nasza GROMADKA KUBUSIA PUCHATKA zrealizowała pierwsze zadanie z projektu. W naszej sali zazieleniło się od prowadzonych kwiatów, o które teraz będziemy wspólnie dbać🍀🌻🌼

”Świat byłby smutny bez radosnego śpiewu,
pięknego ubarwienia i ciekawych ptasich zachowań”

       1 października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Ptaków. W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć, w jaki sposób możemy na co dzień pomagać ptakom. Głównym celem było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcenie do pomocy w ochronie tych zwierząt
i ich siedlisk. 
          Dzieci z klas V-VIII wykonały piękne karmniki, zgromadziły wiele eksponatów, z których powstała piękna wystawa.

Próbna ewakuacja

Dziękujemy strażakom z PSP w Kłobucku oraz z OSP w Waleńczowie za przeprowadzenie próbnej ewakuacji przeciwpożarowej oraz za zademonstrowanie wyposażenia wozu strażackiego. 
Dziękujemy!!!




Pierwsze zadanie projektowe za nami! W tym tygodniu w naszej szkole powstał kącik patriotyczno – historyczny pt. „40 lat po stanie wojennym”. W miejscu tym zgromadzone zostały ilustracje i eksponaty przybliżające uczniom ważne wydarzenie w historii naszego państwa , jakim było wprowadzenie przez komunistów stanu wojennego 13 grudnia 1981r.

Spotkanie z policjantem
         27 września 2021r. odbyło się spotkanie z policjantem - dzielnicowym asp. Mariuszem Tałajem. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych.
           Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dzieci na drodze, omówił sposoby unikania ich i pokonywania. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.
Dzieci otrzymały opaski odblaskowe na ręce, aby mogły czuć się bezpiecznie wracając do domu po zmroku.
Kliknij, aby edytować treść...
Europejski Dzień Języków
          26 września wypada Europejskiej Dzień Języków - jest to święto, którego celem jest zachęcenie uczniów i uświadomienie sobie konieczności nauki języków. W dzisiejszych czasach znajomość chociaż jednego języka jest przydatna w życiu, ułatwia załatwienie wielu spraw, znalezienie pracy czy chociaż zawarcie ciekawych znajomości z obcokrajowcami. Z tej okazji w naszej szkole w dniu dzisiejszym odbył sie apel przygotowany przez uczniów klas III, V, VII i VIII oraz nauczycieli języków.




Program 
Aktywny powrót do szkoły
          W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Programu Aktywny Powrót do szkoły WF z AWF. Dodatkowe zajęcia sportowe są prowadzone w ramach realizacji Programu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na zajęciach uczniowie poprawiają swoją kondycję fizyczną po okresie hipokinezji, izolacji społecznej i przeciwdziałają skutkom zdrowotnym COVID – 19 w czasie epidemii SARS - COV – 2.

Program Youngster
     W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Programu Youngster. Youngster jest to program wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej w zakresie nauczania języka angielskiego w klasie VIII szkoły podstawowej. Na zajęciach z programu uczniowie wraz z nauczycielem prowadzącym będą się bawić językiem angielskim i rozwiązywać zadania w sposób przyjazny uczniom, bez ocen i niepotrzebnego stresu. 

       To hasło projektu, do którego przystąpiła w tym roku nasza szkoła, jego głównym celem jest uczczenie czterdziestej rocznicy stanu wojennego i zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni. Projekt adresowany jest do uczniów i nauczycieli z Województwa Śląskiego, realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz Posłanki do Parlamentu Europejskiego. 
      W naszej szkole, w przedsięwzięciu wezmą udział uczniowie klasy VII i VIII, a koordynatorem działań projektowych będzie nauczyciel historii. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie http://pamiec81.pl/ oraz Pamieć81. O kolejnych działaniach projektowych będziemy informować na bieżąco.

Sprzątanie Świata
Dziś uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Akcja odbywa się corocznie, sprzątamy wtedy ulice naszej miejscowości, bo zależy nam żeby nasze otoczenie było czyste i estetyczne.

NARODOWE CZYTANIE
        W dniu 8 września w naszej szkole odbyła się akademia zorganizowana z okazji Narodowego Czytania, akcji pod patronatem prezydenta RP. Tematem tegorocznej, dziesiątej odsłony było czytanie fragmentów utworu Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”.
        Naszym gościem była pani Aneta Napora - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłobucku, która przybliżyła postać autorki lektury, przygotowała również krótki quiz oraz drobne niespodzianki. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy 8, którzy zaprezentowali trzy sceny z komedii „Moralność pani Dulskiej” w wersji czytanej.
        To wyjątkowa książka, która piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w niej komizm i gorzką ironię, w mistrzowski sposób przedstawione postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” (od nazwiska tytułowej bohaterki ) weszło na trwałe do języka, stając się przedmiotem żywych dyskusji .

Pobierz pliki



Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

Za nami uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego, którą poprzedziła msza św. w kościele parafialnym. Krótkie przedstawienie przygotowała klasa V, w którym pożegnano wakacje, a przywitano nowy rok szkolny oraz nawiązano do kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Piątoklasiści w swojej inscenizacji przypomnieli, że w naszej historii był taki 1 września, kiedy uczniowie nie rozpoczęli nauki po wakacjach, ponieważ rozpoczęła się najstraszniejsza w naszych dziejach wojna. Na uroczystej akademii nie zabrakło też życzeń skierowanych do nauczycieli, uczniów, a przede wszystkim pierwszoklasistów. Po apelu wszyscy uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.


1 września 
serdecznie zapraszamy
na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

8.00 - Msza św.
  8.45 - Uroczysta akademia w szkole


Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay












































































































































































































Kliknij, aby edytować treść...