SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE


Rok szkolny 2018/2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

         „W drogę...” tak brzmiało motto akademii, która odbyła się w dniu 19 czerwca z okazji uroczystego zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W wakacyjną podróż wybrali się uczniowie wszystkich klas, ale przede wszystkim ósmoklasiści, którzy, jak w słowach piosenki, powędrują dalej „po własny los”...
i z nieukrywanym rozrzewnieniem pożegnali szkołę podstawową. Uczniowie odebrali świadectwa, wyróżnienia, nagrody, natomiast rodzice uczniów otrzymujących świadectwa z wyróżnieniem – z rąk pani dyrektor - listy gratulacyjne. Klasy VII i VIII, w programie artystycznym przygotowanym wraz z wychowawcami, pożegnali mijający rok szkolny, złożyli serdeczne podziękowania oraz życzenia wychowawcom, nauczycielom
i wszystkim pracownikom szkoły.
        Naszym drogim absolwentom życzymy, aby doszli do upragnionego celu, dostali się do wymarzonej szkoły i w przyszłości zdobyli zawód, który przyniesie im wiele satysfakcji.
        A wszystkich już czas zaprosić na zasłużony wypoczynek wakacyjny, w drogę... 

Karczma Kresowa zaprosiła przedszkolaków
           17 czerwca przedszkolaki odwiedziły Karczmę Kresową. Poznały pracę kucharza i kelnera. Na koniec zjadły pyszne lody. 

Turniej Piłki Nożnej Chłopców im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie

        Wspaniała zabawa, dobre humory i mnóstwo emocji towarzyszyły dzieciakom i ich opiekunom podczas rozgrywanego w czwartek 6 czerwca Turnieju Piłki Nożnej Chłopców w Waleńczowie.
        W turnieju brali udział chłopcy z klas 4-6 i 7-8 szkół podstawowych z Wilkowiecka, Zwierzyńca Pierwszego i Waleńczowa. Po emocjonujących i zaciętych pojedynkach według zasad „fair play” liderami okazali się młodzi sportowcy ze Zwierzyńca Pierwszego oraz starsi uczniowie z Wilkowiecka. Zwycięskie drużyny odebrały puchary oraz dyplomy.
      Gratulacje!

           Dzień Rodziny 2019   
           W dniu 1 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się piknik pt. ,,Dzień Rodziny”. Na początku dzieci 
z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – VIII zaprezentowali swoje talenty artystyczne. Najpierw na scenę wjechał taneczny pociąg podróżujący po stacjach różnych krajów. Zabrzmiały też, znane i przez wszystkich lubiane, ludowe przyśpiewki, które można było zanucić wraz z wykonawcami. Młodzież przedstawiła się w układach choreograficznych do utworów współczesnych. W składance utworów muzycznych wystąpiły dzieci uczęszczające na dodatkowe zajęcia muzyczne - pod opieką państwa 
Anety i Jarosława Kwasów.
           Następnie miały miejsce rozgrywki piłki nożnej pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Zwycięskie laury przypadły młodszej drużynie. Nie zabrakło również ciekawych i różnorodnych potyczek rodzinnych w postaci konkurencji sportowych dla dużych i małych. Swoich sił można było spróbować min. in. w: przeciąganiu liny, biegu „gąsienicy”, sprincie farmera, wyścigu z paletką i ping - pongiem, skokach w workach. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Obecnym na pikniku czas umilały też śpiewające dziewczęta: Wiola, Paulina i Sylwia przy akompaniamencie pana Tomasza Żurka.
           Chętni mogli wziąć udział w badaniu na obecność wirusa HCV (profilaktyka jest ważna!) przeprowadzonym przez pielęgniarkę - panią Elżbietę Krupińską, dzięki staraniom sołtysa Waleńczowa – pana Grzegorza Kluby.
           Całe popołudnie upłynęło w słonecznej, bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci - bo to przecież ich święto - miały okazję spędzić czas ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i nauczycielami. Ponieważ na świeżym powietrzu apetyty dopisywały, zadbano również o bufet – kiełbaskę z grilla, ciasta domowego wypieku, soki i napoje. Cała impreza została uwieczniona na fotografiach, dzięki czemu wspaniała zabawa 
i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich jej uczestników.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i przygotowanie naszej imprezy!!

Warsztaty kulinarne dla najmłodszych         
            7 czerwca nasze przedszkole wypełnił niesamowity aromat przypraw. Dzieci poznały smak, zapach, zastosowanie różnych przypraw i galaretek, a wszystko to dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej firmy Master Cook w Konieczkach i jego ambasadora Jakuba Grucy, naszego absolwenta.

Dzień Bez Śmiecenia - „Zacznij od siebie”
             
             W naszej szkole odbyły się dwa wydarzenia związane z przystąpieniem do ogólnopolskiej akcji Dzień Bez Śmiecenia. Wcześniej na naszej stronie informowaliśmy o tym zamiarze.
             W dniu 30 maja dziewczynki z klas VII i VIII brały udział w „przerabianiu” starych ubrań na kostiumy potrzebne do występów podczas pikniku rodzinnego. Zużyte już koszulki od zajęć fizycznych okazały się świetnym tłem dla hasła: „Kochaj życie!”, które dziewczęta chciały wyeksponować podczas swoich tańców.
             W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas I-III, prowadzone pod opieką jednego z nauczycieli przyrody przez uczniów kl. 8, którzy bardzo zaangażowali się w działania ekologiczne 
i samodzielnie przygotowali dużo materiałów oraz pomocy dydaktycznych. Podczas zajęć młodsi koledzy m.in. rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki, kolorowali ilustracje, brali udziałów w quizach i kalamburach. Przy okazji wszyscy świetnie się bawili. Młodsi uczniowie nabyli wiedzę na temat segregacji odpadów i nie tylko, 
a starsi uczyli się tę wiedzę przekazywać, nabywając też coraz większej świadomości na temat naszego wpływu na stan środowiska. 

Warsztaty na Politechnice Częstochowskiej

             Uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na Politechnice Częstochowskiej. Pierwsze zajęcia dotyczyły optyki. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowane jest oko, na czym polega praca okulisty oraz jakie są rodzaje zaburzeń widzenia. Mieli okazję zobaczyć również urządzenia do sprawdzania poprawności widzenia.
             Podczas kolejnych warsztatów uczniowie zobaczyli Łazik Marsjański i inne urządzenia potrzebne do badania tej planety. Z pomocą instruktorów mogli sterować wszystkimi dostępnymi maszynami.

Wycieczka do Chorzowa
Chorzów to miejsce, które odwiedziły dzieci z klas I-III i oddziału przedszkolnego naszej szkoły.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło im zwiedzanie Stadionu Śląskiego, gdzie mogły poczuć atmosferę sportowych imprez jako sportowcy, a także jako komentatorzy. Dzieci odwiedziły także wspaniałe chorzowskie ZOO.

Wycieczka w Beskid Śląski
              W dniach 27-28 maja uczniowie klas V, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce w Beskid Śląski. W pierwszym dniu odwiedzili muzeum - chatę Jana Kawuloka w Istebnej. Wzięli tam udział w interaktywnej, niesamowicie barwnej i nawiązującej do współczesności opowieści o tradycji tego regionu. Po wspinaczce na punkt widokowy na górze Ochodzita można było podziwiać krajobraz trzech państw: Polski, Słowacji i Czech. Następnie odwiedzili Owczarnię, w której oprócz uroczych jagniąt można było obejrzeć wyroby z wełny i skóry owczej. W Koniakowie, w Chacie na Szańcach, obejrzeli wspaniałą wystawę koronek oraz wysłuchali niesamowitej gawędy górala o zwyczajach i kulturze regionu. Chętni mogli też zagrać na tradycyjnych instrumentach wykonanych z drewna. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli na Trójgranicze, gdzie spotykają się granice wcześniej wspomnianych trzech państw. Zwieńczeniem pierwszego dnia był długi spacer po Wiśle oraz zwiedzanie zabytków tej miejscowości: m.in. Starego Rynku, Parku Zdrojowego, Amfiteatru im. S. Hadyny - twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Atrakcją było też oczywiście kupowanie pamiątek i upominków dla najbliższych. Podczas drugiego dnia w Wiśle zobaczyliśmy jeszcze Skocznię im. Adama Małysza oraz imponująca galerię jego trofeów. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pszczyny. W zagrodzie żubrów, oprócz tych imponujących zwierząt, spotkaliśmy inne, będących również pod ochroną. Największe wrażenie zrobiło jednak Muzeum Zamkowe w Pszczynie z przepięknymi komnatami, salą lustrzaną, zbrojownią oraz uroczym parkiem. Wspaniałe widoki, piękne zabytki, spotkania i rozmowy z ciekawymi ludźmi dostarczyły niesamowitych wrażeń i mamy nadzieję, że niezapomnianych wrażeń!

"Wesoła nutka"
Kolejny Gminny Konkurs Piosenki „Wesoła nutka” odbył się w naszej szkole 14 maja 2019 r. Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych z terenu Gminy Opatów.
Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły Dorota Pawelak życząc uczestnikom powodzenia. Zaprezentowane umiejętności wokalne oceniała komisja, w skład której weszły: Izabela Górniak, Bożena Tomzińska, Marzena Kasprzak. Pani Marzena Kasprzak ufundowała słodki poczęstunek dla dzieci. Członkowie komisji konkursowej podkreślili wysoki poziom wokalnych prezentacji uczestników, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. 

Nie bez sukcesów naszą szkołę reprezentowali: 
     Bartosz Matyśkiewicz - I miejsce w kategorii dla najmłodszych. 
     Kinga Kozak, Filip Bielecki oraz Alicja Gruca zajęli II miejsca w swoich kategoriach wiekowych

Konkurs przyczynił się do rozwoju zainteresowań i pasji dzieci. 

Konkurs fotograficzny „Witaj wiosno!”

W dniu 27.05.2019r. uczestnikom szkolnego konkursu fotograficznego „Witaj wiosno!”, zorganizowanego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki. Główne cele konkursu to :
 budzenie zainteresowań przyrodą własnego regionu,
 rozwijanie kreatywności i wyobraźni uczniów oraz ich kompetencji cyfrowych,
 rozwijanie i wspieranie zdolności artystycznych uczniów,
 prezentacja twórczości dzieci i młodzieży w dziedzinie fotografii.
Wszystkie prace przedstawiały w interesujący i oryginalny sposób zwiastuny wiosny. Fotografie zostały zaprezentowane na gazetce ściennej Samorządu Uczniowskiego.

Wycieczka do Łodzi

          W dniu 17 maja 2019 r. uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Łodzi.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Eksperymentarium. To ośrodek typu Discovery Center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia przez zabawę. Poznaliśmy zasadę działania Wahadła Galileusza, łodzi podwodnej. Przeprowadzaliśmy eksperymenty z wirem wodnym i Kołyską Newtona. Naszą ciekawość wzbudziły anamorfozy, czyli obrazy zniekształcone geometrycznie w procesie tworzenia. Aby zobaczyć właściwy kształt, należy ustawić zwierciadło walcowe i na nim obserwować obraz.
        To nie wszystko, z bliska zobaczyliśmy jak działają magnesy i co się dzieje, kiedy uderza piorun. Ochotnicy zaprezentowali się w ekspozycji „Głowa na talerzu” - odpowiednie rozmieszczenie luster sprawia wrażenie głębi, oglądający ulega złudzeniu, widzi głowę na tacy z owocami. Korzystając z interaktywnych stanowisk, eksponatów, przeprowadzając doświadczenia, w prosty i przystępny sposób poznaliśmy wiele zagadnień z dziedziny nauki, techniki i kultury.
       Następnym punktem naszej wycieczki była kręgielnia „Grakula”. Bowling to nie tylko sport, ale także niepowtarzalna forma zabawy i zdrowej rywalizacji. Gra w kręgle, o czym mogliśmy się przekonać, to również ćwiczenie opanowania, koncentracji i sprawności ruchowej. Najlepsi gracze osiągnęli bardzo wysokie noty.
Na zakończenie – seans w Cinema City i wzruszająca opowieść o słoniu Dambo.
       Pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do Waleńczowa.
       Wszystko co dobre, szybko się kończy.

 Wycieczka do drukarni     
      Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do drukarni Print Cycero w Kłobucku. Poznali stare metody drukowania oraz nowoczesny proces druku opakowań papierowych. 

Dzień Bez Śmiecenia
        Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Dzień Bez Śmiecenia. Tegoroczna 13. edycja pod hasłem „Zaczynam od siebie” ma na celu zmiany w opakowaniach produktów – tak by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia oraz przekonania konsumentów do świadomych wyborów w sklepie. 
       W związku z przystąpieniem do akcji, planujemy zorganizowanie warsztatów i zajęć o tematyce ekologicznej, na podstawie materiałów i pomysłów pochodzących ze strony http://www.dzienbezsmiecenia.pl, do której odwiedzania zachęcamy. Wkrótce informacje o wydarzeniach związanych z przystąpieniem do akcji.

Święto Konstytucji 3 Maja      
       6 maja uczniowie klasy VI przygotowali uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
W krótkim słowno-muzycznym wystąpieniu przypomnieli historię uchwalania konstytucji.

Zdrowy styl życia 
        W dniu 1 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy czwartej przygotowali przedstawienie teatralne poświęcone promocji zdrowego stylu życia w ramach "Tygodnia Profilaktyki".

Pierwszy dzień wiosny

         Dnia 21 marca witamy wiosnę. Organizatorem tego dnia w szkole był Samorząd Uczniowski. Dzień rozpoczęliśmy od spalenia marzanny. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini. Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny.
Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało pozbyć się marzanny. Jej symbolem była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj.
            21 marca to również Dzień Samorządności. Pani Dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły na ręce przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego. Następnie uczniowie klas VII i VIII, którzy w tym dniu pełnili role nauczycieli, udali się do klas. Uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki związane z wiosną, a później wykonywali konstrukcje i zabawki według własnego pomysłu, które zostały zaprezentowane na wystawie.

„Smak życia, czyli debata o dopalaczach”
         W dniu 21 marca bieżącego roku, w ramach realizacji programu profilaktyki uniwersalnej pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, odbyły się zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyli uczniowie klasy siódmej i ósmej. 
          Struktura zajęć w mniejszej części oparta była na podawaniu informacji, a w większej na stawianiu pytań i problemów tak, by odbiorca – uczeń postawiony w pewnych sytuacjach czy zadaniach sam klasyfikował wartości i formułował właściwe wnioski.

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
         
           W poniedziałek 18 marca br. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ekologii i ratownictwa. Służy również propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
           Turniej został zorganizowany przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kłobucku, Urzędu Gminy w Opatowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatowie. Jury konkursowe, któremu przewodniczył przedstawiciel KP PSP, dowódca JRG bryg. Mariusz Droś wyłoniło następujących laureatów tegorocznego turnieju:
               I grupa wiekowa - kl. I -VI 
                             I miejsce      - Kinga Desperak (SP Zwierzyniec Pierwszy)
                             wyróżnienie   - Oliwia Balcerzak (Iwanowice Duże)

               II grupa wiekowa - kl. VII - VIII i kl. gimnazjalna 
                             I miejsce      – Martyna Leśko (SP w Opatowie)
       
           Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci będą reprezentować Gminę Opatów na turnieju powiatowym. Życzymy im powodzenia.


Ogólnopolski program edukacyjny 
„Trzymaj formę”

Szkoła Podstawowa im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie przystąpiła do kolejnej edycji programu „Trzymaj formę”, którego organizatorami są Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców. Na poziomie powiatowym, koordynatorem programu jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kłobucku.
Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Zajęcia mają na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, w szczególności tych dotyczących zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.
W programie wezmą udział uczniowie klas V-VIII.


Sukcesy uczniów

                  Uczeń klasy V – Krzysztof Matyśkiewicz zdobył wyróżnienie           w Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego „Podróże małe i duże”       organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 41 im. Jana Matejki w             Częstochowie. 
            Konkurs polegał na napisaniu komiksu w języku angielskim o                 ciekawej wycieczce lub podróży. Krzyś wykonał zadanie znakomicie.             
                                 Serdecznie gratulujemy!

SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI
      12 marca tego roku w Szkole Podstawowej w Waleńczowie obchodzono Dzień Matematyki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była „ Matematyka Dzika.” Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Ma udowodnić, że matematyka może być przyjemna i dawać radość, a rozwiązywanie zadań może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą. Otwarte umysły i chęć do zabawy sprawiły, że wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się do pracy i, co ważniejsze, robiły to z wielką ochotą.               Przedstawiciele klas I-III z dużym zaangażowaniem rozwiązywali następujące zadania :
                     - ćwiczenia ze strony internetowej 
                     - matematyczne dyktando graficzne 
                     - sudoku
                     - łamigłówki matematyczne
                     - układanki z tangramami
                     - układanki z klockami „Pus” 
        Klasy starsze rywalizowały w turnieju „Matematyka Dzika”, uczniowie projektowali mozaiki i wykonywali matematyczne origami.

Dzień Kobiet
Dnia 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. W naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował zabawną inscenizację, której tematem był mężczyzna i jego marzenia. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu wykazali się dużym talentem aktorskim i wokalnym oraz poczuciem humoru. Na koniec akademii chłopcy złożyli życzenia wszystkim kobietom i dziewczynkom z naszej szkoły.

Wybieram zawód dla siebie
Na stronie internetowej RODN „WOM” w Częstochowie zamieszczono wyszukiwarkę zawodów „Wybieram zawód dla siebie"  -  informator o szkolnictwie branżowym” z terenu Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego (rok szkolny 2019/2020). Narzędzie to ułatwi uczniom podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Link do wyszukiwarki:  https://womczest.edu.pl/wybieram-zawod/

Badanie wad postawy w powiecie kłobuckim
          Większość rodziców oraz uczniów naszej szkoły zadeklarowała udział w projekcie „Badanie wad postawy w powiecie kłobuckim” realizowanym przez Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Troniny” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 
          W ramach projektu uczniowie zostaną poddani badaniu przesiewowemu z zakresu diagnozy wad postawy a ci z podejrzeniem wady postawy lub deformacji kręgosłupa skierowani i przebadani przez lekarzy specjalistów. W celu prawidłowego przeprowadzania badań szkoły zostaną doposażone w skoliometry i inklinometry, a pielęgniarki przeszkolone w celu prawidłowego używania sprzętu.
         W dniu 26 lutego 2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu „Program Zdrowego Kręgosłupa”. Program szkolenia dotyczył zasad aktywności fizycznej, nauki poprawnego siedzenia oraz umiejętności korekcji ciała w czasie nauki i pracy, zasad pakowania plecaka, rozpoznawania tworzących się deformacji budowy ciała i konsekwencji zaniedbywania kontroli postawy.

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia Trzymaj formę! - I etap

       Trzymaj formę! To ogólnopolski program edukacyjny propagujący zdrowy styl życia polegający na zbilansowanym odżywianiu połączonym z regularną aktywnością fizyczną. W dniu 27 lutego 2019 r. dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia Trzymaj formę! W roku szkolnym 2018/2019 realizowana jest już ósma edycja konkursu. Jego adresatami są szkoły podstawowe (klasy VII i VIII) i gimnazjalne (klasy III) zlokalizowane na terenie wszystkich powiatów w Polsce. Organizatorami konkursu są: Główny Inspektorat Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie.

Choinka szkolna 2019
         Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 9 lutego 2019 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Waleńczowie. Sobotnie popołudnie zgromadziło nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również społeczność całej miejscowości. 
         Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Karnawał 2019”, a rozpoczęło się tradycyjnie występami przedszkolaków i uczniów szkoły, którzy przygotowali wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami zajęć dodatkowych, pokaz umiejętności: tanecznych, wokalnych, instrumentalnych i teatralnych. 
         Po występach, dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami, wspólnie bawili się przy karnawałowych rytmach najmodniejszych piosenek. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, o który dla wszystkich uczniów zadbała Rada Rodziców. Impreza zakończyła się, jak co roku, zabawą taneczną dla dorosłych.

„Bieg po zdrowie”
III edycja programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej

             „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego. Nasza szkoła przystąpiła do trzeciej edycji programu, będzie on realizowany na zajęciach z wychowawcą w klasie IV.

Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
               W roku szkolnym 2018/2019 aż dziewiętnaście szkół z powiatu kłobuckiego przystąpiło do „Biegu po zdrowie”.

Wieczór kinomana

         W piątkowy wieczór 1 lutego 2019r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, został zorganizowany w naszej szkole „Wieczór kinomana”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas IV-VII, ich wychowawcy oraz chętni rodzice. Była to wspaniała okazja do wspólnego oglądania ciekawych i wzruszających filmów, ale również do zintegrowania społeczności szkolnej. 
           Przedsięwzięcia tego rodzaju mają ponadto na celu zaspokajanie zainteresowań uczniów oraz naukę świadomego i krytycznego odbioru dzieł filmowych.

Bal karnawałowy 2019
        6 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, który wzbudził u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Wszyscy przebrani byli w kolorowe stroje, które oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. 
           Tego dnia nasi najmłodsi bawili się przy szalonych, karnawałowych rytmach. 

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i dziadek to jedne z najważniejszych osób w życiu dziecka. W dniu 23 stycznia, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali ponownie przedstawienie jasełkowe, tym razem tylko dla ukochanych babć i dziadków. Bajeczna atmosfera przypomniała nam minione święta Bożego Narodzenia. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III pochwalili się swoimi umiejętnościami artystycznymi. Na koniec dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Drogim babciom i dziadkom życzymy długich lat życia w zdrowiu i szczęściu!


„Wszystkie Kolory Świata”

           Nasi uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza przystąpili do V edycji projektu edukacyjnego UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”.
Projekt polegał na przygotowaniu charytatywnych laleczek, które zostały wystawione podczas spotkania z rodzicami 28 stycznia. Rodzice mogli się zaopiekować wybraną przez siebie laleczką przekazując przy tym darowiznę na rzecz szczepień dzieci na świecie.
          Wszystkie zebrane w ramach akcji pieniądze zostaną wpłacone na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz szczepień dzieci.

 Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020
więcej w zakładce   Dla rodziców

Bezpieczny wypoczynek zimą
       
      14 stycznia 2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w czasie wypoczynku zimowego, które dotyczyło zabaw na lodzie 
i śnieżkami, jazdy na sankach i nartach, zagrożeń z tym związanych oraz postępowania w razie wypadku. 
       Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki i na pewno będą starały się korzystać z uroków zabaw i sportów zimowych zachowując niezbędne zasady bezpieczeństwa.


 Bezdomne zwierzęta dziękują nam za pomoc

     W dniu 4 grudnia 2018r., w naszej szkole odbyły się Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. 
      Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” ma na celu zainteresowanie młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmuje udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz działalność prewencyjną. 
   Na konkurs wpłynęło 38 prac z 4 Szkół Podstawowych z Gminy Opatów. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 16 prac z czterech grup wiekowych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 10 grudnia 2018r. z udziałem Wójta Gminy Opatów Pana Bogdana Sośniaka - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komendanta Gminnego Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Pana Adama Pawelaka.
     Wyróżnionym życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.

Dzień Pluszowego Misia 
          Każdy posiada bądź posiadał ulubionego misia pluszowego. To jedna z najpopularniejszych zabawek. Miś pluszowy kojarzy się z czasem dzieciństwa. Był kolegą do zabawy, przyjacielem, lekiem na nocne koszmary. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy spotkać pluszowe misie. Bardzo często są one bohaterami powieści, bajek i filmów tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Troskliwe Misie czy Gumisie. Bywa patronem wielu przedszkoli i żłobków. 
         Dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin oraz Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych stał się symbolem pomocy. 
          W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 19 listopada 2018 r.

Jasełka
         
        Tegoroczne Jasełka nie tylko przygotowały nas na narodzenie Dzieciątka Jezus, ale także przypomniały nam bajkowy świat naszego dzieciństwa. W naszych „Bajkowych Jasełkach” oprócz typowych postaci, czyli Maryi, Józefa, aniołów i pasterzy mogliśmy podziwiać całą gamę postaci bajkowych: Kopciuszka, Calineczkę, Pinokia, Sierotkę Marysię, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię oraz starego Rybaka. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczennic klas VII i VIII. 
       Przepiękna scenografia, anielski śpiew i kreacje aktorskie naszych utalentowanych uczniów napełniły całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019!

Z wizytą w Teatrze im. Adama Mickiewicza 
w Częstochowie

11 grudnia 2018r. uczniowie klas IV, V, i VI obejrzeli niezwykle widowiskowy spektakl muzyczny pt. „Tajemniczy ogród” w reżyserii Cezarego Domagały.
Scenariusz spektaklu został oparty na kanwie znanej powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett.
      Uczniowie z niezwykłym zainteresowaniem śledzili losy Mary Lennox, która po śmierci rodziców zamieszkała u bogatego wuja. Dom w którym przebywa, jest pełen tajemnic. Dociekliwa dziewczynka pragnie je odkryć…  Wszyscy byli zachwyceni przepiękną scenografią, która wielokrotnie zmieniała się w trakcie spektaklu, grą aktorów i muzyką.
          Po spektaklu wzięliśmy udział w lekcji teatralnej. Uczniowie poznali historię teatru, z bliska przyjrzeli się elementom scenografii i rekwizytom. Pełni niesamowitych przeżyć, z uśmiechami na twarzy i nową wiedzą wróciliśmy do szkoły. „Tajemniczy ogród” to spektakl , który warto polecić.

   

                        Pomagamy!

     Nasza Szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy”. Akcja polegała na zbiórce artykułów dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). Uczniowie zbierali słodycze, artykuły szkolne i maskotki, które zostały przekazane potrzebującym dzieciom. 
Koordynacją działań zajęło się Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie oraz ks. Ryszard Umański – prezes Towarzystwa Patriotycznego KRESY.

„ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE”
       W dniu 18 grudnia 2018r. przedszkolaki i uczniowie klas I-III z naszej szkoły i przedszkolaki  z zaprzy-jaźnionej Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku uczestniczyły w akcji edukacyjnej dla najmłodszych pt. „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”, podejmującej tematykę bezpieczeństwa na drodze, a przygotowaną przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach obejmującą teren województwa śląskiego. W trakcie akcji dzieci kolorowały obrazek z wizerunkiem policyjnej maskotki „Sznupka”. Obserwatorem całego przedsięwzięcia był dzielnicowy P. Mariusz Tałaj oraz przedstawiciel Urzędu Gminy w Opatowie – P. Jerzy Szyja. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali odblaskowe kamizelki i buźki oraz słodkie upominki.

Warsztaty dla młodzieży
W rocznicę podpisania Konwencji Praw Dziecka przypadającą 20 listopada, zorganizowane zostały warsztaty dla klas VII i VIII naszej szkoły. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z zapisami tego dokumentu. Zajęcia zakończyły się krótkim testem sprawdzającym znajomość praw. Uczniowie, którzy popisali się najlepszą znajomością swych praw zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami.

Koncert Charytatywny
       6 grudnia nasze uczennice Wioletta Wójtowicz i Sylwia Dądela wzięły udział 
w koncercie charytatywnym  zorganizowanym przez Fundację "Oczami Brata". 
Koncert odbył się w Klubokawiarni "Alternatywa 21" w Częstochowie. 

Warsztaty świąteczne

          W dniu 7 grudnia 2018r., w naszej szkole odbyły się warsztaty świąteczne, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas I- VIII. Celem zajęć było rozwijanie kreatywności, samodzielności oraz innowacyjności uczniów. 
           Z ogólnodostępnych materiałów zostały wykonane przepiękne ozdoby: wieniec bożonarodzeniowy, aniołki, bombki, kartki świąteczne, choinki i skrzaty. Wspólnie spędzony czas powoli przygotowuje nas do najbardziej rodzinnych i najpiękniejszych świąt w roku – Świąt Bożego Narodzenia.

Warsztaty
       6 grudnia 2018 r. odbyły sie zajęcia warsztatowe dla uczniów klasy VII i VIII prowadzone przez wolontariusza Fundacji "Oczami Brata" p. Konrada Flisa. 
          Tematem warsztatów to "Wolontariat i jego rodzaje".

"Razem na święta"

W ramach akcji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących przedsięwzięciach:
  - Mikołajkowy koncert charytatywny w klubokawiarni "Alternatywa 21" prowadzonej przez Fundację "Oczami Brata" z Czestochowy, z którą współpracujemy. W koncercie wystąpiły uczennice: Sylwia Dądela i Wioletta Wójtowicz.
    -  Jasełka szkolne i spotkania opłatkowe w klasach.
    - Spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd zorganizowane w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej w Waleńczowie, której podopieczni są uczniami naszej szkoły.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
       21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. W ramach obchodów przyznawane zostały dyplomy dla najsympatyczniejszej koleżanki lub kolegi z klasy. Nominacji do nagrody dokonywali uczniowie poszczególnych klas z uzasadnieniem swojego wyboru. 
            Nagrodzonym gratulujemy.

Zabawa andrzejkowa

          30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizowali uczniowie klasy IV oraz Samorząd Uczniowski.
        Andrzejki to jedyny w swoim rodzaju wieczór wróżb i przepowiedni a także wspaniała okazja do dobrej zabawy. Tego dnia mogliśmy poznać przyszłość, którą przepowiadały nasze wróżki, sprawdzić znaczenie cyfr urodzenia, przelać wosk czy wylosować tajemniczą sentencję. Nie zabrakło też konkursów i zabaw, przyniosły one wiele radości i emocji. Całości towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna.

Wystawa klocków Lego
            27 listopada 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III byli na ogólnopolskiej wystawie klocków Lego. Mogli oni tam podziwiać wiele obiektów budowlanych skonstruowanych na podstawie projektów tworzonych przez specjalny program komputerowy. 
Wystawa obejmuje 12 stref tematycznych min.: Titanic zbudowany z pół miliona klocków w skali 1:25 budowla ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości; Wielką Strefę Star Wars; fascynujące modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych człowieka; Interaktywną Mapę Europy, która pokazuje granice państw, ich stolice, flagi, a także księstwa europejskie; Aleję Gwiazd Sportu; instrumenty muzyczne.
           Po zwiedzeniu dzieci przeszły do Strefy Zabawy- Duplo, gdzie przy stolikach mogły bawić się klockami. Wszyscy z bardzo wielkim zaangażowaniem zajęli się tworzeniem konstrukcji z klocków o różnej wielkości. Wycieczka ta dała dzieciom możliwość niezwykłej zabawy i dostarczyła im wiele atrakcji.

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Od lat Akademii Bezpiecznego Puchatka przyświeca ten sam, niezmienny cel – kształtowanie bezpiecznych postaw u jak największej liczby dzieci w całej Polsce. Dzięki realizacji programu przez nauczycieli, którzy od początku towarzyszą dzieciom w drodze wchodzenia w dorosłość, program Akademii może trafić wprost do najmłodszych uczniów. W ten sposób kolejni pierwszoklasiści dowiedzą się o potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa i poznają sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Akademia uczy najmłodszych podejmowania mądrych decyzji, a sam udział w programie to nic innego, jak inwestycja w bezpieczną przyszłość naszych dzieci. Aby pomóc maluchom uniknąć różnego rodzaju zagrożeń uczniowie klasy I zostali zgłoszeni do projektu "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do uczniów I klas szkół podstawowych. Organizowany jest we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologiii Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze. Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy, czy korzystania z Internetu. Szkoła otrzymuje specjalne, przygotowane przez metodyków, materiały edukacyjne, na podstawie których realizuje zajęcia o tematyce bezpieczeństwa oraz Certyfikat potwierdzający zaszczytny tytuł przynależności do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

Pomagamy 

„Ten, kto naprawdę chce ci pomóc, pomoże ci czynem a nie słowami”

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz Koła Wolontariusza, na terenie naszej szkoły trwają obecnie trzy akcje charytatywne : Góra Grosza, Nakrętkowa Częstochowa oraz zbiórka karmy dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie.
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie i przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Celem akcji „Nakrętkowa Częstochowa” jest przede wszystkim kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży (ale także osób dorosłych) - głównie odruchu sortowania odpadów, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego oraz poszerzania wiedzy na temat ekologii, recyklingu i wykorzystania surowców wtórnych. Przy okazji pomagamy pięcioletniemu Jasiowi Kozakowi, który cierpi na wiele chorób wrodzonych.
W tym roku postanowiliśmy również pomóc bezdomnym zwierzętom ze schroniska w Częstochowie. Zbieramy głównie karmę oraz żwirek dla kotów.

Serdecznie zachęcamy do udziału w naszych akcjach charytatywnych 
i za każdą pomoc bardzo dziękujemy!

Wybór zawodu – trudna sprawa!

W dniu 14 listopada uczniowie z kl. VII i VIII brali udział w warsztatach w Zespole Szkół nr 2 w Kłobucku związanych z realizacją przez szkołę Programu Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Podczas zajęć praktycznych - kulinarnych oraz fryzjerskich - uczniowie mieli okazję przekonać się, czy sprawdziliby się w tych zawodach. Mogli też wykazać się kreatywnością oraz pogłębić swoje zainteresowania. Warsztaty okazały się bardzo interesujące, cieszymy się, że mogliśmy w nich uczestniczyć. Być może będzie to wskazówka w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno - zawodowej

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”

      Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona doniosłemu wydarzeniu, jakim jest  100.  rocznica odzyskania przez  Polskę  niepodległości.             
      11 listopada  jest  to  dla  Polaków   jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Dzień ten ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937r. 
      Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla nas była to doskonała okazja, by przybliżyć dzieje ojczyste w inny sposób w formie turnieju szkolnego wzorowanego na programie „Kocham Cię, Polsko” z udziałem kl. VII i VIII. Podczas konkurencji uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania związane z tym ważnym dla wszystkich Polaków wydarzeniem. Mogli wykazać się swoją wiedzą, ale także pomysłowością i poczuciem humoru.
      Całe wydarzenie było ciekawą lekcją historii dla wszystkich uczniów, szczególnie tych młodszych, którzy dopiero zaczynają poznawać dzieje naszego państwa. 


„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

     Te piękne słowa Jana Pawła II posłużyły jako nazwa projektu o charakterze edukacyjnym, w którym uczestniczyła nasza szkoła, a związany był z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego przygotowaniem i organizacją zajęły się: Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Jasna Góra. Projekt realizowano przy wsparciu programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Honorowy patronat nad nim objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzej Duda. Projekt rozpoczął się 24 kwietnia 2018 roku a zakończył 4 listopada 2018 roku. Celem projektu było kształtowanie tożsamości narodowej oraz uświadomienie uczniom, że Częstochowa i Jasna Góra wpisały się w historię niepodległej Polski. Co ciekawe, jednym z założeń projektowych było zwrócenie uwagi na dzień 4 listopada 1918 roku, kiedy to Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejął kpt. Artur Wiśniewski. Po 123 latach niewoli po raz pierwszy przed bramą Sanktuarium polscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową, a na jasnogórskiej wieży załopotały biało-czerwone flagi. Tym samym Jasna Góra, jako pierwsza, stała się „skrawkiem” wolnej Ojczyny, której niepodległość ogłoszono 11 listopada. W ramach działań projektowych cała społeczność szkolna uczestniczyła w wielu zadaniach edukacyjnych. Jednym z pierwszych był udział dyr. szkoły w uroczystej konferencji, która odbyła się 18 września 2018r w sali Św. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Przedszkolaki brały udział w konkursie „Laurka dla Mojej Ojczyzny”. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje historii o jasnogórskim bohaterze - kpt. Arturze Wiśniewskim oraz Częstochowie i Jasnej Górze w czasie I wojny światowej. Wypracowane przez uczniów materiały posłużyły do przygotowania wystawy patriotycznej o okolicznościach przejęcia Jasnej Góry przez polskie oddziały. Braliśmy udział w akcji „100 życzeń na 100 lat dla niepodległej”, zorganizowane zostały warsztaty projektowe, których celem było udekorowanie maciejówek - czapek legionistów. Dyr. szkoły i kilku nauczycieli uczestniczyło w warsztatach tanecznych pt. „Taniec narodowy - polonez”. Wybrana grupa młodzieży z klas VII i VIII wraz z opiekunami brała udział w największym wydarzeniu, jakim było podsumowanie projektu w dniu 4 listopada 2018r., w postaci pikniku niepodległościowego, zorganizowanego na błoniach jasnogórskich. Uczniowie brali udział: we mszy św. za Ojczyznę z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, korowodzie w rytmie poloneza, rekonstrukcji wydarzeń z 1918 r. oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Udział naszej szkoły został doceniony przez organizatorów projektu przesłaniem gratulacji na ręce organu prowadzącego szkołę – Wójta Gminy Opatów p. Bogdana Sośniaka. 

Rekord dla niepodległej

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji pt. „Rekord dla niepodległej” . Zdarzenie to odbył się 9 listopada 2018 r. o godz.11:11. Celem przedsięwzięcia było wspólne zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego. Inicjatywa została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. 

Wspólne odśpiewanie hymnu


Code Week 2018

Uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w Code Week Polska - czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi uczniowie na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki doskonale sobie radzili z aplikacjami wprowadzającymi elementy programowania.

Konkurs „Jesień wokół nas”

Jesień już na dobre rozgościła się w naszych ogródkach, sadach, lasach i na polach. Samorząd Uczniowski postanowił więc ogłosić konkurs na kompozycję w dowolnej formie (np. kosza, obrazu, makiety) pt. „Jesień wokół nas”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością i umiejętnościami.Wyniki konkursu zostały ogłoszone na akademii szkolnej. Zarówno zwycięzcy jak i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Prace można podziwiać na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu.


Pasowanie klasy I na ucznia i czytelnika

     Zgodnie z tradycją szkoły dnia 23 października 2018r. pierwszaki zostały pasowane na nowych uczniów Szkoły Podstawowej w Waleńczowie. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uroczystość przebiegała w podniosłej i uroczystej atmosferze. Uczestniczyli w niej odświętnie ubrani uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami, pani dyrektor, wychowawczyni, nauczyciele i uczniowie szkoły. Uroczystość pasowania rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Doroty Pawelak, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. 
    Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dodatkową niespodzianką były zawieszki odblaskowe, wręczone przez panią dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie. Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły zostali również uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania. 
      Nie zabrakło też upominków i słodkości od rodziców. Uroczystość dostarczyła wszystkim dużo wzruszeń i przeżyć, szczególnie dzieciom i rodzicom. Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.

Teatr Kukiełkowy „TOMCIO” z Nowego Sącza w naszej szkole

We wtorkowe przedpołudnie 30 października odwiedził naszą szkołę Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza. Zaprezentował przedszkolakom i uczniom klas I-IV „Bajkę o szczęściu”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy Dziadka, Myszki, Świnki i Koguta. Staruszek namówiony przez Kupca wymienił kolejno swoich przyjaciół na fajkę, nożyk i zegarek. Gdy został sam zatęsknił za zwierzakami. Była to bardzo pouczająca bajka o człowieku, który za rzeczy materialne oddawał handlarzowi zwierzęta, które wiernie mu towarzyszyły w codziennym życiu. Doszedł jednak do wniosku, że świecidełka nie mogą zastąpić przyjaciół i wyruszył na ich poszukiwanie. Odnalazł zwierzęta, a one wybaczyły mu i wróciły z nim do domu. Głęboka treść, piękna scenografia i kukiełki sprawiły, że przenieśliśmy się w baśniową krainę i czekaliśmy na szczęśliwe zakończenie. Jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze. Zapamiętajmy morał płynący z tej bajki: przedmioty choćby najpiękniejsze szczęścia nie dają, a największym jego źródłem są przyjaźń i miłość bliskich.

„Śniadanie daje moc” 

Już po raz kolejny nasi najmłodsi przystąpili do programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Program ten jest elementem edukacji zdrowotnej realizowanej przez uczniów i wychowawców edukacji wczesnoszkolnej. Jest on działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, a jego najważniejsze jego cele to zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12 pażdziernika odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas jak co roku emerytowani pracownicy naszej szkoły. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili scenki z życia szkoły a uczennice klas VIII i VII uświetniły występy piosenkami. Uczniowie w ten sposób wyrazili wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w codzienne nauczanie i wychowanie.
Dyrektor szkoły również złożyła życzenia obecnym oraz emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły i podziękowała im za trudną pracę. 


„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda. Projekt ten powstał w trosce o zdrowie młodego pokolenia, skierowany jest do uczniów klas 0-III. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Dyktando Niepodległościowe

W dniu 9 października uczniowie naszej szkoły z kl. V, VII i VIII wzięli udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację „Zawsze Warto”, pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Partnerzy konkursu to: Zespół Szkół im. Św. Edyty Stein KSW w Lublińcu oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Częstochowie. Celem dyktanda było przede wszystkim:
  • uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej,
  • doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych 
  • związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 -1989),
  • kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego,
  • rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej. 
Mamy nadzieję, że uczniowskie zmagania nad polszczyzną, wczytywanie się 
w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stały się okazją do refleksji nie tylko nad językiem polskim, ale też nad trudnymi losami naszej Niepodległej oraz inspiracją do ich poznawania i zgłębiania.

Lekcje historii
W dniach 24-27 września 2018r., w ramach realizacji projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje…”, w naszej szkole odbyły się lekcje historii o jasnogórskim bohaterze - kpt. Arturze Wiśniewskim oraz Częstochowie i Jasnej Górze w czasie I wojny światowej. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem zaproponowanych scenariuszy lekcji przeznaczonych dla poszczególnych grup wiekowych znajdujących się na stronie internetowej www.niepodlegla.com. Wypracowane przez uczniów materiały posłużyły do przygotowania wystawy patriotycznej o okolicznościach przejęcia Jasnej Góry przez polskie oddziały w dniu 4 listopada 1918r. 

Maciejówki XXI wieku
W dniu 3 października odbył się kolejny etap zajęć organizowanych w naszej szkole 
w ramach realizacji projektu pt.: „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Były to swego rodzaju warsztaty krawieckie, podczas których uczniowie kl. 7 i 8 ozdabiali czapki maciejówki - najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne nakrycia głowy żołnierzy I Brygady Legionów. Jest to prosta czapka z okrągłym, nieutwardzonym denkiem, wykonana z szarego (szaroniebieskiego) sukna. Zajęcia miały na celu przede wszystkim przybliżenie uczniom tematyki umundurowania żołnierzy walczących u boku Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością, spróbować swoich możliwości w projektowaniu i ozdabianiu żołnierskich nakryć głowy.

Bezpieczeństwo najważniejsze!

Pod takim hasłem w dniu 13 września odbyła się pogadanka na temat bezpiecznej drogi do i ze szkoły przeprowadzona przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Rozmowy z uczniami odbyły się z podziałem na dwie grupy wiekowe: młodszą, która obejmowała uczniów klas 0 – IV i starszą dla klas V-VIII. W starszej grupie wiekowej funkcjonariusze przekazali też zgromadzonej młodzieży informacje o profilaktyce zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci Internet i innych, wynikających z ich funkcjonowania w dużej grupie rówieśniczej.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 r. odbyła się VIII edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły przystąpili do rozwiązywania zadań polegających na wykorzystaniu własności tabliczki mnożenia. Zadania które rozwiązywali uczniowie zostały podzielone na trzy stopnie trudności:
  • I stopień dla klas IV-V,
  • II stopień klasa VI,
  • III stopień dla klas VII-VIII.
Najlepsi uczniowie z każdej z klas, którzy rozwiązali bezbłędnie karty pracy zostali Mistrzami Zastosowania Tabliczki Mnożenia i w nagrodę zostali ocenieni celująco.

Dzień Chłopaka

W dniu 1.10.2018r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Chłopaka zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Przebieg apelu miał nietypowy charakter, ponieważ polegał na zmaganiach konkursowych przedstawicieli wszystkich klas. Chłopcy musieli wykazać się umiejętnością wiązania sznurówek (kl. I-IV) i przyszywania guzików (kl.V-VIII). Następne zadanie polegało na rozpoznaniu smaku produktów spożywczych z zawiązanymi oczami. Dwie kolejne konkurencje sprawdzały wiedzę na temat marek samochodów oraz zastosowania różnych narzędzi. Tytuł „Super Chłopak 2018” zdobyli: Bartłomiej Sowa (kategoria klas I-IV) oraz Gracjan Ulatowski (kategoria klas V-VIII). Serdecznie gratulujemy wszystkim chłopcom, którzy wykazali się odwagą, wiedzą i umiejętnościami.

Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego!
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości 
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszyscy bardzo Was kochają. 
Bo jak nikt inny na świecie, 
Wy na to zasługujecie.


Ewakuacja próbna
W piątek 28 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. O godzinie 10 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi drogami ewakuacyjnymi udali się do punktu zbiórki na boisku szkolnym. Należy podkreślić fakt, że uczniowie
bez paniki z dużym zdyscyplinowaniem opuścili zagrożony obszar. Po sprawdzeniu budynku przez strażaków został on przekazany dyrektorowi szkoły. Ćwiczeniom przyglądali się obserwatorzy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Kłobucka, których dowódca był kpt. mgr inż. Krzysztof Chłąd.
Ćwiczeniom jak zawsze towarzyszyli druhowie z OSP w Waleńczowie, którzy chętnie prezentowali dzieciom wyposażenie wozu bojowego i opowiadali o pracy strażaków. 

Europejski Dzień Języków 2018

Dzień 26 września ustanowiony został w 2001 roku przez Radę Europy, Europejskim Dniem Języków Obcych. Europa, która może poszczycić się niezwykłym bogactwem językowym, posiada bowiem 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości narodowych.
Właśnie na tę okoliczność, dnia 26 września 2018 roku, odbył się w naszej szkole Szkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Uczniowie każdej klasy, łącznie z dziećmi z oddziału przedszkolnego, zaprezentowali swoje talenty wokalno-językowe, śpiewając piosenki w czterech językach. Przedszkolaki, uczniowie klas młodszych oraz klas od czwartej do szóstej pochwalili się umiejętnościami posługiwania się językami: angielskim, francuskim i oczywiście polskim. Z kolei klasa siódma zaśpiewała piosenki po francusku, a klasa ósma w języku niemieckim.
Zgromadzona społeczność szkolna z uwagą i zainteresowaniem obejrzała występy wszystkich uczniów i nagrodziła ich gromkimi brawami. Pozostaje mieć nadzieję, że treści zawarte w programie artystycznym Szkolnego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej przynajmniej po części staną się motywacją dla uczniów do dalszej nauki języków obcych.
Dyrektor szkoły wręczyła również podziękowania i słodkie upominki uczniom, którzy wykonali prace plastyczne na wystawę „Ja w Europie”. 



Jubileuszowa akcja Sprzątania Świata - Polska
W tym roku „Sprzątanie Świata” odbyło się pod hasłem „Akcja- segregacja ! 2 x więcej, 2 x czyściej”. W dniu 21wrzesnia 2018r. uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tegorocznej edycji, której celem było rozpropagowanie selektywnej zbiórki odpadów.

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

18 września nasza szkoła była gospodarzem Gminnych Sztafetowych Biegów Przełajowych. Na trasach biegowych rywalizowały sześcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców z terenu naszej gminy, z pięciu szkół, odpowiednio na 800 i 1000 metrów. Klasyfikacja po przeprowadzonych zawodach przedstawia się następująco: 
DZIEWCZĘTA 
  • I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach. 
  • II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie. III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym. IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych.
CHŁOPCY
  • I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwimaw Złochowicach. 
  • II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym. III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie.

Wraz z nowym rokiem szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu wspierającego budowanie zdrowych postaw żywieniowych dzieci. „Program dla szkół” - pozwala skutecznie budować nawyki żywieniowe dzieci.

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

      Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia  odzyskania  przez Polskę  Niepodległości.       10 września uczniowie  naszej  szkoły  wzięli  udział w czytaniu "Przedwiośnia" S.Żeromskiego. Fragmenty powieści zaprezentowali przedstawiciele klas: V, VI, VII, VIII. "Przedwiośnie" to ostatnia powieść pisarza, została opublikowana w 1924 r.
      Miło nam było gościć p. Anetę Naporę z Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, która wspólnie z naszymi uczniami czytała utwór. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczysta akademia inaugurująca rok szkolny 2018/2019 rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz oddaniem czci żołnierzom poległym w czasie II wojny  światowej. Następnie uczniowie klas II, IV i V zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, który miał na celu pożegnanie wakacji i rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pani Dyrektor serdecznie powitała rodziców, nauczycieli oraz uczniów, szczególnie tych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole i złożyła wszystkim życzenia zdrowia oraz sukcesów w nauce.