SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE


Witaj szkoło!
Nowy rok szkolny 2012/2013 rozpoczęty!!!


3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13. 
Pani Dyrektor jak zwykle serdecznie powitała uczniów, rodziców oraz przybyłych gości, przedstawiono  krótki program artystyczny. Uczniowie powrócili do swoich klas po dłuższej wakacyjnej przerwie. Pierwszoklasiści po raz pierwszy stanęli w szeregach uczniów, już nie– przedszkolaków. Wkrótce czeka ich ważna próba – ślubowanie. 
   
Życzymy wszystkim owocnej pracy w tym roku szkolnymi dużo zapału, zwłaszcza kl. VI, którą niebawem czeka Sprawdzian, powodzenia!

Sprzątanie Świata


W dniu 14 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątnie Świata.
W tym roku w Polsce akcja przebiegała pod hasłem
: „
Kocham,lubię, szanuję… nie śmiecę” koordynowana i organizowana była przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata– Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcemy Was zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.  Nasi uczniowie wraz z opiekunami porządkowali teren pobliskiego lasu, boisko szkolne oraz przyległe ulice. Aby jednak nasza akcja nie kojarzyła się z jednorazowym przedsięwzięciem, zachęcamy wszystkich do zwrócenia szczególnej uwagi na  czystość otoczenia. Nie wywoźcie śmieci do lasu! Nie zapominajcie zabierać ze sobą pustych opakowań po jedzeniu, butelek po napojach i innych odpadów. Pamiętajcie, że zawsze warto mieć przy sobie pusty worek na śmieci lub reklamówkę, w którą można zapakować odpadki.

W imieniu swoim i Ziemi – DZIĘKUJEMY!

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 17 września 2012 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie w tajnych wyborach głosowali na swoich przedstawicieli. Wybierali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
A oto skład nowego Samorządu:
Angelika Zając - przewodnicząca
Martyna Zając - zastępca
Wiktoria Krok - skarbnik
Opiekunem została Małgorzata Kalek
                                Wszystkim wybranym gratulujemy!

Ślubowanie kl. I

„Idą pierwszaki - dawne maluchy.
Jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste.
Każdy na plecach dźwiga tornister.
Z bijącym sercem stają przed szkołą.
Jak im tu będzie?
                                                        - Chyba wesoło!”                                                                           

 Z takim właśnie zapałem dnia 1 października 2012 r. nasze pierwszaki przystąpiły do uroczystego ślubowania. Przygotowania trwały od początku roku szkolnego. W uroczystości uczestniczyli także rodzice. Pierwszacy pod okiem wychowawczyni wdrażali się do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu bycia uczniem. Na ten wyjątkowy dzień uczniowie przygotowali część artystyczną, aby mogli zaprezentować swoje zdolności i umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością. Najtrudniejsza była „Próba cytrynki - na kwaśne minki”. Z wszystkich zadań uczniowie wywiązali się wzorowo.
Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem  i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom  w pamięci.
W szeregi  uczniów naszej szkoły wstąpili:

Jakub Banaś
Alicja Gruca
Adrian Patrzykąt
Jakub Słomian
Maja Tronina
Gracjan Ulatowski
Michał Związek
Agata Żurek

Spotkanie z policją


Na zaproszenie przez naszą szkołę 2.10.2012r. przybył do nas pan policjant. Nasz gość opowiadał dzieciom m.in.
o bezpiecznym zachowaniu podczas zabaw i na drodze,
o unikaniu różnych sytuacji i radzeniu sobie w nich, np. spotkaniu z nieznajomym, zgubieniu się podczas zakupów
z rodzicami. Spotkanie to uatrakcyjniło zajęcia o tematyce komunikacyjnej, dzieci zapoznały się z rolą i zadaniami policji, wartością zawodu policjanta, jak i nabyły zaufania do tego    zawodu. Uświadomiły sobie jak ważną sprawą jest zachowanie bezpieczeństwa  i znajomość zasad ruchu drogowego. 

Dzień Języków Europejskich


W dniu 3.10.12r. odbyła  się akademia z okazji „Europejskiego Dnia Języków”. Hasłem przewodnim tegorocznej 11. edycji jest „Ucz się języków! – Bądź aktywny”. Głównym celem wydarzenia jest szerzenie wielojęzyczności w Europie i zachęcanie do nauki języków obcych.  W naszej szkole akademię przygotowali uczniowie kl. VI,
w trakcie której, recytując i śpiewając, zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu języków europejskich - głównie j. angielskiego. Jeżeli chcemy zasłużyć na miano prawdziwych Europejczyków, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko  podążyć śladem myśli przewodniej  tegorocznej  edycji i uczyć się języków! 

Dzień Edukacji Narodowej


11 października 2012r odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej,
w której brali udział m.in. zaproszeni goście – emerytowani nauczyciele naszej szkoły.
Uczniowie kl.V – VI zaprezentowali się w programie artystycznym    o humorystycznym charakterze. Kilka scenek
z życia szkoły zapewne dostarczyło uczestnikom spotkania nie tylko okazji do uśmiechu, ale także do wzruszeń i wspomnień. Wszyscy pracownicy szkoły w podzięce za trud swojej pracy otrzymali od uczniów podziękowania, życzenia, laurki oraz kwiaty, w zamian otrzymaliśmy serdeczny uśmiech naszych gości.        8 listopada -„Dzień Zdrowego Śniadania” – „ Śniadanie daje moc"

            W tym dniu uczniowie klas I-III naszej szkoły poprzez udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje moc” obchodzili „Dzień Zdrowego Śniadania”. Interaktywna forma prowadzenia zajęć w przyjazny sposób przybliżyła najmłodszym cenne informacje, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie oraz zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie wspólnie zorganizowali śniadanie
w klasie.  Przygotowali kompozycję warzywno–owocową. 

            Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 12 listopada w naszej szkole uroczyście obchodzono kolejną - 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wiemy
z lekcji historii w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów
dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, naród Polski odzyskał niepodległy byt państwowy. Z tej okazji uczniowie kl. IV
w swoim programie artystycznym przypomnieli nam o tak ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu.
Pamiętajmy o tych, którzy walczyli za naszą niepodległość.

  Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 listopada w naszej szkole odbyła się akademia związana z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Miękki, puchaty i taki z łatką, co roku 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci
i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" W trakcie akademii, w której brali udział uczniowie z kl. V
i VI, recytowanowiersze oraz śpiewano piosenki, których bohaterem był nasz pluszowy przyjaciel.

                                      Andrzejki
W dniu 28 listopada odbyły się szkolne andrzejki. Młodsze klasy (0 – III) bawiły się w godzinach: od 12:30 do 14:30. , natomiast starsze (IV – VI) od 1530 do 1730. W trakcie imprezy młodzież szkolna uczestniczyła
w konkursach i zabawach,
największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby, m.in. lanie wosku. Każdy
z zainteresowaniem przyglądał się
dziwnym kształtom, próbując odczytać wróżbę na przyszłość. Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce. Zabawę zorganizowała wraz z wychowawcą kl. IV.
                      Mikołajki
Jak co roku - 6 grudnia - zawitał do nas, wyczekiwany przez wszystkie dzieci, Mikołaj. Każdy otrzymał upragniony upominek. Zanim
to jednak nastąpiło, uczniowie z oddziału przedszkolnego zostali uroczyście pasowani przez Panią Dyrektor na PRZEDSZKOLAKA, teraz mogą być dumni, tak samo jak starsi koledzy. Przystępując do pasowania, zaprezentowali przed Mikołajem oraz całą społecznością szkolną swoje umiejętności artystyczne. Życzymy im powodzenia
w dalszym zdobywaniu wiedzy, a naszemu wyjątkowemu gościowi dziękujemy
za prezenty i zapraszamy za rok! 
                      Jasełka

Tradycyjne, coroczne Jasełka odbyły się w naszej szkole 20.12.2012r, w trakcie których uczniowie przypomnieli misterium bożonarodzeniowe, przez co wprowadzili nas w magiczny świąteczny nastrój.
Na akademii gościliśmy przedstawicieli społeczności lokalnej. W tym dniu odbyły się również wigilie klasowe, wszyscy złożyliśmy sobie serdeczne życzenia świąteczne oraz  noworoczne. 

Choinka noworoczna

            W dniu 19.01.2013r. nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne –taneczne, wokalne, aktorskie - podczas występów na Choince noworocznej. Jak co roku swoją obecnością dopisali rodzice. Po występach uczniowie wspaniale bawili się podczas zabawy tanecznej oraz konkursów. Zabawie towarzyszył także bufet zorganizowany przez rodziców uczniów kl. VI.
      Pasowanie na czytelnika

Pierwszoklasiści zostali przyjęci
w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki 28.01.2013r. Zanim złożyli
uroczyste ślubowanie, pomyślnie przeszli egzamin ze znajomości szkolnych lektur.
Mamy nadzieję, że wezmą sobie do serca słowa kolegów z kl. IV, którzy tak
pięknie mówili o książce. Pamiętajcie:
„ Czytanie jest dla umysłu tym, czym
gimnastyka dla ciała”!. 


Dzień Kobiet

Jak co roku 8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Podczas akademii chłopcy wcielili się w rolę pań
i tańcząc „Jezioro łabędzie” czy taniec latynoski, pokazali „w krzywym zwierciadle”, jak nas sobie wyobrażają… Śmiechu było co niemiara, potem życzenia i kwiaty oraz gorące zapewnienia, ze strony panów, że jesteśmy dla nich – najważniejsze! Oczywiście wierzymy i czekamy na równie miłe gesty na co dzień. 
II Gminny Konkurs Plastyczny
„Marchewka, rzodkiewka i gruszka dla zdrowia mojego brzuszka”

Dnia 17 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. red. J. Ciszewskiego w Waleńczowie odbyło się podsumowanie II Gminnego Konkursu Plastycznego „Marchewka, rzodkiewka i gruszka dla zdrowia mojego brzuszka” przeprowadzonego w ramach unijnego projektu „Indywidualizacja nauczania
w klasach I-III”. Do konkursu przystąpiło 6 szkół podstawowych z terenu Gminy Opatów. Wpłynęło łącznie 47 prac wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi, spośród których nagrodzono
i wyróżniono 17.
Kategoria 0-I (dzieci sześcio i siedmioletnie)
I miejsce: Alicja Gruca – SP Waleńczów
II miejsce: Julia Najman –SP Waleńczów
III miejsce: Jakub Banaś- SP Waleńczów
Wyróżnienia: Julia Łacny –SP  Iwanowice Duże, Adrian Patrzykąt - SP Waleńczów, Bartłomiej Ferdyn – SP Zwierzyniec Pierwszy
Kategoria II -III
I miejsce: Julia Kasprzak – SP Złochowice, Wiktoria Michałowska - SP Waleńczów, Michalina Kulej – SP Wilkowiecko
II miejsce: Nikola Idasz – SP Wilkowiecko, Nina Morawska - SP Waleńczów, Marta Desperak– SP Opatów
III miejsce: Martyna Gosławska -SP Waleńczów, Wiktoria Sowa –SP Wilkowiecko
Wyróżnienia: Oliwia Macierzyńska – SP Opatów, Dawid Pęcherz - SP Waleńczów, Patrycja Kołodziej - SP Waleńczów

W uroczystości rozdania nagród uczestniczyli zaproszeni goście: Dorota Grzelińska – dyrektor GZO
w Opatowie, Iwona Karkowska – reprezentująca Urząd Gminy w Opatowie, Renata Konieczko
i Dariusz Zając – członkowie Rady Gminy w Opatowie.
Zajęcia w ramach akcji społecznej „Nauka dla każdego”

W dniu 19.04.2013r. Szkoła Podstawowa w Waleńczowie jako nieliczna w woj. śląskim i jedna z 250
w całej Polsce gościła przedstawicieli Centrum Edukacji i Zabaw EDUFUN, którzy prowadzili zajęcia
w ramach akcji społecznej „Nauka dla każdego” organizowanej przez Stowarzyszenie „Radosne Dzieci”.
Warsztaty odbyły się z zakresu:
- budowa człowieka (prowadząca: Ewa Janik)
- potęga elektryczności (Marta Jacewicz)
- ciśnienie (Patryk Fanslau)
- doświadczenia młodego chemika (Martyna Nodalska).
Koordynatorem była Beata Wierzbicka.
Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy aktywnie i chętnie poznawali
prezentowane zagadnienia.
II edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczo – Matematycznego
„Chrońmy zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt na terenie Polski”

W dniu 23.04.2013r. w Szkole Podstawowej w Waleńczowie odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczo – Matematycznego dla uczniów kl. IV – VI, połączona z obchodami „Dnia Ziemi”.
W tym roku Konkurs przebiegał pod hasłem „Chrońmy zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt na terenie Polski”, a jego celem było m.in.: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
i matematycznych oraz wspieranie uzdolnień uczniów, podniesienie świadomości i wiedzy uczniów
na temat problemu ginących gatunków roślin i zwierząt, pogłębianie wiedzy dotyczącej wpływu działalności człowieka na świat przyrody.
Do konkursu przystąpiło 17 uczestników z 6 szkół podstawowych z terenu Gminy Opatów. Po części pisemnej odbyło się krótkie przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Królewna Śmieszka
i ekoludki”, po czym uczestnicy otrzymali nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy.
I miejsce: Dominik Dłubała - SP Waleńczów,
II miejsce: Maja Morawska -SP Waleńczów,
III miejsce: Oliwia Trepka - SP Wilkowiecko ,
wyróżnienie: Karolina Kulej - SP Wilkowiecko.
Gratulujemy zwycięzcom!
Gminny Konkurs Zasad Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
pod hasłem „Uczeń- ratownik mały ciałem, ale wielki duchem”


Szkoła Podstawowa w Waleńczowie zorganizowała i przeprowadziła 22 maja 2013 r.
Gminny Konkurs Zasad Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem
„Uczeń- ratownik mały ciałem, ale wielki duchem”. Wzięły w nim udział po dwie drużyny ze szkół:
w Iwanowicach Dużych, Opatowie, Wilkowiecku, Waleńczowie i Złochowicach. Małych ratowników oceniała komisja, w skład której weszli: Kierownik Ośrodka Zdrowia w Opatowie dr Danuta Strugińska, pielęgniarka Jolanta Jelonek oraz przedstawiciel Powiatowej Straży Pożarnej aspirant Radosław Gawęda – ratownik
medyczny. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy wykazali się umiejętnościami
praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, min. wezwanie pomocy, ułożenia w pozycji bezpiecznej oraz resuscytacji na fantomach.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Czołowe miejsca zajęły:

Kategoria wiekowa klas I-III:
I miejsce – SP w Waleńczowie
II miejsce- SP w Złochowicach
III miejsce- SP w Opatowie

Kategoria wiekowa klas IV-VI:
I miejsce- SP w Waleńczowie
II miejsce –SP w Złochowicach
III miejsce - SP w Iwanowicach Dużych

Komisja podkreśliła wysoki poziom umiejętności drużyn biorących udział w konkursie oraz jego nietypowy charakter, mający na celu promowanie zasad udzielania pomocy przedmedycznej, w wielu przypadkach ratującej życie ludzkie.


Święto Konstytucji 3 maja

Uroczysta akademia z okazji obchodów tego święta odbyła się 07.05.2013r. Kl. IV przedstawiła program artystyczny, który miał na celu przypomnieć wszystkim uczniom o doniosłej roli uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, czyli Konstytucji 3 maja. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej
z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Wprowadziła szereg reform politycznych w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu Rzeczypospolitej i jej złotej wolności. 


Dzień Matki„Nigdy nie jestem sama,
zawsze jest przy mnie mama.
Kocham ją bardzo i szczerze,
że ona mnie kocha – mocno w to wierzę.”

W dniu 25.05.2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole to wspaniałe święto. Uczniowie najmłodszych klas - wraz z wychowawcami – przygotowali przedstawienie na cześć swoich Mam. Każda - oprócz uśmiechu, wiersza, piosenki i życzeń - otrzymała wspaniałą laurkę z podobizną swojej pociechy.

Życzymy wszystkim mamom takich miłych gestów nie tylko od święta!


Wycieczka kl.VI

        Jak co roku kl. VI na zakończenie edukacji w szkole podstawowej (z nielicznymi kolegami z klas młodszych) pojechała na dwudniową (28 - 29 maja) wycieczkę.
W programie I dnia znalazły się przede wszystkim Góry Świętokrzyskie: Park Etnograficzny
w Tokarni, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz klasztor na Św. Krzyżu, u którego podnóży, w uroczym pensjonacie, spędziliśmy nocleg.
W II dzień zwiedzaliśmy Sandomierz: Stare Miasto, podziemną trasę turystyczną – lochy sandomierskie oraz Katedrę. Pomimo deszczowej aury w pierwszym dniu, wszystkim dopisywały humory, z zaciekawieniem zwiedzaliśmy i poznawaliśmy nowe dla nas obiekty. Szkoda, że to ostatnia nasza wspólna wycieczka…
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

16 czerwca 2013 r. na boisku szkolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP w Waleńczowie, składająca się z naszych absolwentów
(Jan Napora, Patryk Napora, Jakub Gruca, Kacper Janik, Michał Goł, Damian Brzęczek) i uczniów
(Maciej Pietrzak, Wiktor Browarski, Mateusz Olszewski), zajęła w nich I miejsce.
Gratulujemy!

Dyrektor i Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują
za okazaną pomoc wszystkim osobom i instytucjom
wspierającym działalność szkoły
w roku szkolnym 2012/2013,
a w szczególności:


 • Urzędowi Gminy  w Opatowie,
 • Sołtysowi i Radzie Sołeckiej,
 • Ochotniczej Straży Pożarnej,
 • P. Zdzisławowi Maklesowi,
 • P. Jarosławowi Banasiowi,
 • P. Janowi Troninie,
 • P. Arkadiuszowi Grabkowi,
 • P. Renacie Konieczko,
 • P. Dariuszowi Zającowi,
 • P. Dariuszowi Sroce,
 • P. Marcinowi Morawskiemu,
 • P. Tomaszowi Krok.


Zakończenie roku szkolnego

„Najpiękniejsze są dni, których nie znamy.
Najpiękniejsze są dni, które przed nami ”

      W dniu 28 czerwca odbyło się Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013, na które
licznie przybyli również rodzice. Wszyscy uczniowie odebrali świadectwa,wyróżnieni – nagrody, natomiast rodzice uczniów otrzymujących świadectwa z wyróżnieniem – z rąk pani dyrektor - listy gratulacyjne. Uczniowie klas: „O”, V oraz VI, w programie artystycznym przygotowanym wraz z wychowawcami, pożegnali mijający rok szkolny, złożyli serdeczne życzenia wychowawcom , nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Natomiast kl. VI z nieukrywanym żalem pożegnała się już ze szkołą podstawową. Naszym drogim absolwentom życzymy powodzenia na kolejne lata nauki, a wszystkich już czas zaprosić
na zasłużony odpoczynek w lasach, w górach, nad jeziorami, na wędrówki z plecakami.