SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE


Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie 
roku szkolnego 2017/2018

  8.00 - Msza Święta
  9.00 - rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły

Dyrektor i Rada Pedagogiczna
składają serdeczne podziękowania
uczniom, rodzicom, sponsorom
i wszystkim przyjaciołom szkoły
za pomoc i współpracę
w roku szkolnym 2016/2017.

Życzymy udanego wypoczynku.

Rezerwat Parkowe

     21 czerwca uczniowie  klas III-VI uczestniczyli w warsztatach realizowanych na terenia rezerwatu Parkowe koło Złotego Potoku. Trasa rozpoczęła się w kamieniołomie. W trakcie wycieczki uczniowie mogli obserwować buczynę sudecką oraz malownicze skałki wapienne: Skała z Krzyżem, Diabelskie Mosty, położone na kilku wzgórzach ponad doliną rzeki Wiercicy ze stawami rybnymi. Na trasie znajdowała się także Jaskinia Niedźwiedzia oraz pozostałości grodziska z VIII i IX wieku. Nasza wędrówka zakończyła się przy Źródłach Zygmunta. W czasie warsztatów poruszane były tematy ochrony przyrodyoraz konkretne przykłady działań mające na celu ochronę tego terenu.

Bezpieczne wakacje
    20 czerwca zawitali do nas przedstawiciele Komendy Powiatowej w Kłobucku. Wizyta policjantów  rozpoczęła się od pogadanki  o ważnych zasadach bezpieczeństwa w szkole, domu i w ruchu drogowym podczas wakacji. Dzieci chętnie włączały się do dyskusji i odpowiadały na pytania, co trzeba robić i jak się zachowywać, żeby być bezpiecznym. Szczególną uwagę poświęcono zasadom  letniego wypoczynku .

KRASIEJÓW

MUZYCZNY ŚWIAT

WYCIECZKA DO KRAKOWA

   W dniu 31 maja uczniowie klas III - VI wzięli udział w wyjeździe do Krakowa. Okazało się, że większość
z nas nie była jeszcze w dawnej stolicy Polski. Najpierw udaliśmy się na Wawel - Zamek Królewski, który zrobił na nas ogromne wrażenie, przede wszystkim urządzone z przepychem komnaty, ale też niesamowity Dzwon Zygmunt, znajdujący się na szczycie trudnej do „zdobycia” Wieży Zygmuntowskiej. Kolejnym etapem naszego zwiedzania był Kościół Mariacki, pod którym wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Na dziedzińcu Collegium Novum – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczyliśmy grający, ruchomy zegar.
W orszaku postaci historycznych poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej, m.in.: królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj. Kolejnym punktem był Stary Rynek i Sukiennice, w których zwiedzaliśmy Galerię Sztuki Polskiej XIX w. Oglądaliśmy też pięknie wykonane ozdoby oraz zakupiliśmy pamiątki dla bliskich. Po całodniowej wędrówce historyczne miasto odkryło przed nami wiele tajemnic. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że wzgórze wawelskie było zamieszkane już w epoce kamienia łupanego. Przypuszczalnie z VII w. pochodzą kopce Krakusa i Wandy − legendarnych władców osady zamieszkałej przez słowiańskie plemiona Wiślan. Była to dla nas niesamowita lekcja historii. Droga powrotnej do szkoły upłynęła pod znakiem wesołych śpiewów oraz dzielenia się wrażeniami i przeżyciami. 



Projekt czytelniczy „Historia książki”

    W dniu 22 maja klasy IV-VI wzięły udział w projekcie czytelniczym, którego realizacja przebiegała
w trzech etapach. Najpierw uczniowie obejrzeli krótką prezentację multimedialną związaną z historią książki, dzięki której dowiedzieli się czym były m.in.: pismo klinowe, hieroglify, papirus, pergamin, książka rękopiśmienna. Następnie zostali podzieleni na grupy, w których rozwiązywali zadania, krzyżówki dotyczące treści prezentacji. Ostatnim etapem było redagowanie przez uczniów fragmentów książki:
baśni, książki przygodowej oraz detektywistycznej. To zadanie okazało się najciekawsze dla uczestników projektu, ponieważ mogli rozwinąć swoją wyobraźnią oraz wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Realizacja tego projektu jest związana z udziałem naszej szkoły w NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA, który ma przede wszystkim na celu promowanie czytelnictwa wśród
uczniów. Mamy nadzieję, że nasze działania chociaż trochę zachęciły uczniów do sięgania po książkę!

             


W ramach programu Owoce w szkole uczniowie klas 0-3 przystąpili do konkursu pod nazwą
                     „Owocki.com.pl”

  Celem konkursu było:
-propagowanie zdrowego odżywiania,
-trwała zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci klas 0- III szkół podstawowych,
-rozwój umiejętności plastycznych,
- poszerzenie wiedzy o owocach i warzywach wśród dzieci.
  Co tydzień uczniowie wykonywali zadanie konkursowe, które wymagały od nich dużego zaangażowania iwłasnej kreatywności. Uczniowie rozwijali swoje zdolności plastyczne i poszerzali wiedzę na temat prawidłowego oddzwaniania. Poprzez wykonywanie zadań dzieci były zachęcane do spożywania mniej znanych owoców i warzyw.
W naszej szkole zostali wyróżnieni oraz otrzymali nagrody rzeczowe:
Kinga Żurek – klasa III
Jakub Kaczmarek – oddział przedszkolny

      Dzień Polskiej Niezapominajki
        15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. Od 15 maja 2002 r. Polsce obchodzone jest święto
przyrody i ekologii znane pod nazwą Dzień Polskiej Niezapominajki.
Dzień ten ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska.
To święto niesie też przesłanie "nie zapomnij o mnie" – czyli nie zapominaj o przyrodzie, szanuj ją i dbaj
o nią.W naszej szkole był to również „Dzień niebieski”. Dzieci w tym dniu ubrane były na niebiesko. Nauczyciele przybliżyli znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody na podstawie wierszy „Niezapominajka – przypominajka”, oraz  „Dzień niezapominajki”, a dzieci kolorowały, rysowały, lub wycinały kwiaty niezapominajki.

Podsumowanie projektu  "Ja i multimedia" 
  W marcu i kwietniu uczniowie klas III-VI realizowali projekt edukacyjny "Ja i multimedia". 
Jego głównym celem było:
  • wykorzystanie multimediów;
  • wyszukiwanie informacji w zasobach sieci Internet i zapisywania ich we własnym komputerze; 
  • kształcenie umiejętności wykorzystywania programów komputerowych do opracowania informacji
    w różnych formach graficznych,
  • rozwijanie poczucia dumy i sukcesu z własnych pozytywnych osiągnięć.
11 maj na podsumowaniu projektu uczniowie pokazywali  efekty swojej pracy - prezentacje multimedialne przed swoimi koleżankami i kolegami na wspólnym spotkaniu. 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     Przedstawieniem słowno - muzycznym pt. „Wielki Trzeci Maju” w dniu 28 kwietnia młodzież z naszej szkoły uczciła 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (właściwie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku). Aby przybliżyć realia epoki i okoliczności uchwalenia tego doniosłego dokumentu, uczniowie klasy piątej zaprosili zebranych do XVIII - wiecznego dworku szlacheckiego. Krótka inscenizacja historyczna oraz wiersze i pieśni patriotyczne, które nawiązywały do tamtych czasów, pokazały, że uczniowie potrafią
z szacunkiem i zaangażowaniem uczcić ważne święto narodowe.

              Gminny Konkurs Piosenki 
„Wesoła Nutka”
Szkoła Podstawowa im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie już po raz 12 była organizatorem Gminnego Konkursu Piosenki „Wesoła Nutka”, który odbył się 26 kwietnia 2017 r. 15 młodych wykonawców z oddziałów przedszkolnych oraz szkół z gminy Opatów prezentowało swoje wokalne umiejętności. Wszystkich powitała pani dyrektor szkoły Dorota Pawelak życząc uczestnikom powodzenia. Gościem specjalnym był wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak. Komisja w składzie: Izabela Górniak, Bożena Tomzińska oraz Marzena Kasprzak oceniała dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny wyraz artystyczny. Wśród reprezentantów naszej szkoły II miejsce w kategorii klas I-III zajął Filip Bielecki, w kategorii klas IV- VI II miejsce zajęła Alicja Gruca , a wyróżnienie otrzymała Kinga Kozak z naszego oddziału przedszkolnego. Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe oraz słodycze. Podczas trwania konkursu panowała miła atmosfera.

Z okazji zbliżających się 
Świąt Wielkanocnych składamy Wszystkim najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, odpoczynku przy rodzinnym stole, mnóstwa wiosennego optymizmu oraz wszelkiej pomyślności. Wesołego Alleluja!

Dyrektor szkoły,nauczyciele i uczniowie

WIOSNA, WIOSNA , WIOSNA ACH TO TY !!!

      Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności. Jak co roku uczniowie pokazali, że to szczególne święto można uczcić w sposób wyjątkowy.
    Samorząd Uczniowski wraz z klasą VI przejął obowiązki, które na co dzień są udziałem nauczycieli
i wychowawców. Podczas porannego apelu pani dyrektor przekazała symbolicznie władzę Michałowi Kaczmarkowi, który na ten czas pełnił jej funkcję. Zajęcia lekcyjne przebiegały tego dnia wzorowo
a uczniowie i "nauczyciele" dobrze się bawili w czasie ich trwania co widać na poniższych zdjęciach. 

Dzień matematyki
        Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.
       Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata.
      My również przyłączyliśmy się do obchodów tego święta, które w naszej szkole odbyło się 9 marca. Program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy VI oraz piosenka specjalnie napisana na ten dzień przez Olę i Oliwię rozpoczęły obchody tego dnia, który w naszej szkole został  podzielony na cztery bloki tematyczne:
1. multimedialne zadania „Pieniądze to nie wszystko”;
2. kodowanie;
3. zabawy matematyczne: klocki geo, sudoku, szachy i warcaby, zagadki matematyczne;
4. warsztat origami. 
      Nasi uczniowie z zaciekawieniem brali udział w zajęciach. Byli bardzo aktywni. Szczególnie spodobała im się sztuka szyfrowania i deszyfrowania.

WIWAT KOBIETY !!!

    W dniu 08.03.2017r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy IV, V i VI zaprezentowali krótki program artystyczny z okazji przypadającego Święta Kobiet. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, przygotowali scenki humorystyczne i anegdoty o kobietach. Nie zabrakło takich przebojów jak: „Baby, ach te baby”, czy „Być kobietą”. Na zakończenie apelu chłopcy złożyli wszystkim Paniom - małym i dużym - serdeczne życzenia. 




            6 marca uczniowie klas III-VI mieli przyjemność obejrzenia filmu "Był sobie pies".  

"Był sobie pies" to przede wszystkim mądra lekcja skierowana głównie do małych widzów, którzy marzą o posiadaniu psa. Film Hallströma pokazuje najróżniejsze strony takiej odpowiedzialności – pozytywne i negatywne, radosne i bolesne. Jednocześnie przypomina, że to od człowieka, a nie psa, zależy, jak będzie wyglądała łącząca ich relacja. Pies okazuje przecież tyle serca, ile okaże się jemu. To dobre przygotowanie przed adopcją zwierzaka. 
"Był sobie pies" to jednak nie tylko instrukcja obsługi czworonoga. To także uniwersalna afirmacja prostego życia – drobnych przyjemności, zabawy, 
                                              miłości, oddania i wspólnie spędzonych chwil. 

Pasowanie na czytelnika

„Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, 
kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela”

      W dniu 27 lutego 2017r. uczniowie kl. I stali się prawowitymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Ponieważ tematem Narodowego Czytania jest aktualnie twórczość Henryka Sienkiewicza, tym razem w świat książek zostali w prowadzeni przez bohaterów lektury „W pustyni i w puszczy”. Krótka inscenizacja powieści miała zachęcić pierwszaków do poznania dalszych losów bohaterów oraz do sięgania po inne książki, korzystania
z biblioteki szkolnej oraz nieustannego rozwijania swoich umiejętności. Zanim pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, mogli pochwalić się, czego nauczyli się od początku roku szkolnego – pięknie wyrecytowali wierszyki o książce, zaśpiewali też o niej piosenkę. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz na zachętę, aby często odwiedzali bibliotekę szkolną, nasi najmłodsi czytelnicy otrzymali książki. Oby na zawsze stały się ich najlepszymi przyjaciółmi…

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale” - i w naszej Szkole odbył się bal karnawałowy.
We wtorek 21 lutego sala balowa wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi szarfami, serpentynami i balonami.
Przepięknie przebrane przedszkolaki i uczniowie klas I-III z dumą prezentowały wymyślne stroje.
Przebierańcy świetnie bawili się , uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, które prowadziła księżniczka Andżelika.
Skoczna i rytmiczna muzyka przygotowana przez Dj. Maćka zachęcała do tańca.
W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.

   
Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
  W poniedziałek 20 lutego br. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów
i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ekologii i ratownictwa. Służy również propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Turniej został zorganizowany przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kłobucku, Urzędu Gminy
w Opatowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatowie. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła przedstawicielka KP PSP kpt. mgr inż. Kamila Pudło, wyłoniło następujących laureatów tegorocznego turnieju:

I grupa wiekowa - szkoła podstawowa – Miłosz Pośpiech (SP Opatów)
II grupa wiekowa - gimnazjum – Paweł Cendal (Gimnazjum w Opatowie)
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci będą reprezentować Gminę Opatów na turnieju powiatowym. Życzymy im powodzenia.

Zachęcamy wszystkich przyjaciół naszej Szkoły
do przekazania 1% podatku, 
który przeznaczymy na doposażenie placówki. 
Zakupione pomoce i sprzęt przyczynią się do uatrakcyjnienia zajęć i rozwoju zainteresowań naszych uczniów. 

KRS: 0000270261 Cel szczegółowy: SP WALEŃCZÓW 5237

        DBI 2017
    7 lutego uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Bezpiecznego Internetu, którego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Uczniom klas młodszych został wyświetlony materiał edukacyjny „Owce w sieci”. Dzieciaki analizowały ryzyko korzystania z internetu. Podawali również i jego zalety. Uczniowie klas starszych wzięli udział w pikniku edukacyjnym „Internet bez hejtu”. Omawiali znaczenie słowa hejt, wykonywali misje, układali rozsypanki antyhejtowe. Bardzo podobał im się teledysk przygotowany na tę uroczystość „Przytul hejta” , który był inspiracją do stworzenia plakatów. Podsumowaniem naszej wspólnej pracy jest gazetka „Internet bez hejtu”.

Jem drugie śniadanie
            W dniu 2 lutego uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w dwugodzinnej lekcji realizowanej w ramach specjalnego programu edukacyjnego kampanii pt. Jem Drugie Śniadanie promującej postawy prozdrowotne wśród dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczniowie poznali główne zasady zdrowego odżywiania się, dowiedzieli się jak ważne jest regularne przyrządzanie posiłków – 5 dziennie, a szczególnie jedzenie codziennie zdrowego drugiego śniadania. Obejrzeli film, na którym gwiazdy muzyki i kina - ambasadorowie akcji, przekonywali ich do noszenia pudełek z drugim śniadaniem, a nawet prezentowali zawartość swoich śniadaniówek. Na koniec zajęć uczniowie w grupach wykonali pięć plakatów nawiązujących do pięciu głównych zasad zdrowego odżywiania się. 

Na tę choinkę wszyscy czekają. 

    Choinka noworoczna wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole. Jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. W tym roku zabawa choinkowa odbyła się 14 stycznia o 15. 00. Uroczystość rozpoczęła witając wszystkich gości Pani Dyrektor Dorota Pawelak. Uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny pt. ,,Magia świąt’’. Zaprezentowali się jako tańczące śnieżynki i Mikołaje. Były fruwające aniołki oraz pląsające bombki. Diabełki też zaprezentowały swoje taneczne umiejętności. Nie zbrakło scenek jasełkowych i kolęd śpiewanych przez chór oraz solo przy dźwiękach gitary. Wszystkich wzruszył taniec marionetek. Następnie przy dźwiękach skocznej muzyki dzieci bawiły się ze szkolnymi kolegami, a także rodzicami i nauczycielami.


Jasełek nadszedł czas…


    Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 21 grudnia 2016r. o godzinie 11.00 zebrali się Pani Dyrektor Dorota Pawelak, zaproszeni goście: Jerzy Szyja z Urzędu Gminy w Opatowie, przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Poliszewska, proboszcz ks. Jerzy Majchrzak oraz nauczyciele, uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodzice. W świąteczny nastrój wprowadziły zgromadzonych słowa pieśni„ Przekażmy sobie znak pokoju.” Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki „Gwiazdkowa noc.” Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal,
w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne. 



Z wizytą w filharmonii i muzeum…

   
  W dniu 15 grudnia uczniowie kl. IV – VI udali się na wycieczkę m.in. do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, gdzie w ramach audycji muzycznych dla dzieci,  wzięli udział w koncercie pt. „Tańce polskie”. Podczas występu zapoznali się z 5 polskimi tańcami narodowymi: zobaczyli je w wykonaniu
uczennic z częstochowskiej szkoły baletowej, posłuchali opowieści o nich oraz wysłuchali utworów granych na instrumentach smyczkowych. Uczniów zachwyciły nie tylko skoczne rytmy naszych tańców, ale także piękne stroje tancerek. Po koncercie udaliśmy się do Muzeum w Ratuszu na lekcję muzealną pt. „Bóg
się rodzi, Gwiazda wschodzi…”. Najpierw oglądaliśmy szopki bożonarodzeniowe - wystawę etnograficzną autorstwa artystów częstochowskich. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się też dużo na temat tradycji
i zwyczajów bożonarodzeniowych na naszym terenie. Następnie odbyły się warsztaty, podczas
których wykonywaliśmy ozdoby choinkowe z papieru. Zadanie wydawało się proste, a jednak wymagało sporo zaangażowania i chęci. Do domu wróciliśmy bogatsi o wiele kulturalnych wrażeń oraz pełni zapału do przedświątecznych przygotowań.



Kolędowali anieli

      Radosną Nowinę Bożego Narodzenia w trakcie Anielskiego Kolędowania ogłosiły dzieci
z oddziału przedszkolnego i klas I-III w dniu 15 grudnia. To był wspaniały dzień. Ciepła świąteczna atmosfera udzielała się już od rana. Dzieci zaprezentowały przebrania aniołków oraz diabełków, a pastorałki oraz kolędy sprawiły, że wszyscy odczuli wielką radość w oczekiwaniu na zbliżające się święta, bo Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który raduje serca, przysparza miłości, niesie nadzieję. Jest to czas dzielenia się radością i wspólnym kolędowaniem. Dzieci zrobiły wspaniałe aniołki z materiałów papierniczych. Będą jeszcze Wigilie klasowe i Wigilia szkolna połączona z jasełkami. W szkole już od wielu lat kultywuje się tradycje bożonarodzeniowe. 

Z wizytą w filharmonii...

      13 grudnia 2016 roku przedszkolaki oraz uczniowie klas I , II i III wraz ze swoimi wychowawcami byli na koncercie w Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie. Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i umożliwienie jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to
pierwsze spotkanie z muzyką poważną. Młodzi melomani uczestniczyli w audycji umuzykalniającej pt.:
„Tańce polskie”. Po zakończeniu widowiska publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Pasowanie przedszkolaków

      6 grudnia był szczególnym dniem zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola pierwszy rok. Tego właśnie dnia odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Następnie złożyły ślubowanie i obiecały zgodnie bawić się
w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Następnie pani dyrektor Dorota Pawelak dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał Dyplom Pasowania. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć: Mamo, tato! Jestem przedszkolakiem!

     Tego samego dnia wszystkie dzieci w szkole czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Już od samego rana dzieci pytały, kiedy będzie Mikołaj. Na jego cześć każde dziecko w szkole włożyło na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę, by było bardzo Mikołajkowo. Dzieci nauczyły się wcześniej wierszy
i piosenek o Mikołaju, który jak co roku przybył na czas. Spotkanie z Mikołajem upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
                            „Zapobiegajmy Pożarom”


    W naszej szkole odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy
pożarom”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” ma na celu zainteresowanie młodzieży i twórców
nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmuje udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz działalność prewencyjną.
Na konkurs wpłynęło 46 prac z 5 Szkół Podstawowych z Gminy Opatów i 3 z Gimnazjum w Opatowie.
Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 15 prac ze szkół podstawowych i trzy prace z grupy IV - gimnazjum. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 2 grudnia 2016r. z udziałem Wójta Gminy Opatów, a zarazem Prezesa Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opatowie - Pana Bogdana Sośniaka, Członka Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
w Kłobucku - Pana Józefa Chyry, Wiceprezesa Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży
Pożarnych - Pana Romana Ceglarza oraz Komendanta Gminnego Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Pana Adama Pawelaka.
Wyróżnionym życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.  

          Informuję, że na stronie internetowej MEN: reformaedukacji.men.gov.pl znajdują się informacje dotyczące przygotowanej reformy edukacji. Do pobrania są m.in.
  • projekty ustaw
 http://reformaedukacji.men.gov.pl/aktualnosci/projekty-ustaw.html
  • broszura informacyjna "Dobra szkoła"
http://www.kuratorium.katowice.pl/userfiles/broszura-dobra-szkola-reforma%20edukacji.pdf

Dyrektor szkoły

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III w naszej szkole. W piątek każde dziecko z uśmiechem na twarzy przekraczało próg szkoły dzierżąc w rączce ulubionego pluszaka. Każdy z dumą opowiadał o swoim misiu, jak on ma na imię oraz jak długo już miś mu towarzyszy. Ten dzień był bardzo radosny i „misiowy” – zabawyz misiami odbywały się w rytm piosenek o misiach, rysowano i kolorowano postacie misiów. 

ANDRZEJKI

  W dniu 24 listopada odbyły się szkolne andrzejki. Najpierw bawili się uczniowie młodszych klas, a później młodzież klas IV – VI. W trakcie imprezy społeczność szkolna uczestniczyła w wielu konkursach i zabawach. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne, andrzejkowe wróżby, m.in.: ustawianie butów, serduszko, losowanie imion czy odczytywania wróżb na przyszłość. Przez cały czas wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce. 

Z wizytą w Bibliotece Publicznej...

                      17 listopada uczniowie klasy IV odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Waleńczowie. Podczas wizyty  słuchali, jak i sami czytali fragmenty: "Bracia lwie serce", "Mikołajek", "Dożarte żarty". Odszukiwali w kartotekach pozycje książkowe wskazane przez nauczyciela bibliotekarza. Mieli też okazję obłożyć książki. Z zaciekawieniem słuchali na czym polega praca bibliotekarza, w jaki sposób kataloguje się książki. Uczniowie otrzymali także zaproszenie na "Bajkę z ciasteczkiem" - wspólne czytanie, które odbywa się w każdy wtorek o godzinie 17.00.
Bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie Makles za ciekawe spotkanie!
uczniowie klasy IV

Dzień czarnego kota

Na podwórku, tuż za bramą,
czarnej sieni czarny wlot.
W sieni dzień i noc tak samo
rezyduje Czarny Kot.


      17 listopada przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły zamienili się w koty uroczyście obchodząc „Dzień czarnego kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Nie myślcie, że zawsze czarny kot przynosi pecha. Tym razem przyniósł wiele radości zwłaszcza tym najmłodszym.

Opowiedz nam historio... NIEPODLEGŁOŚĆ

"W losie Ojczyzny swej
wziąć udział..."

           
            10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłą uroczystość - 98 lat temu Polska odzyskała niepodległość! W montażu słowno-muzycznym uczniowie klasy IV wcielając się w rolę drzew, recytatorów, żołnierzy, krakowianek przypomnieli nam historię odzyskania przez nasz kraj NIEPODLEGŁOŚCI. Przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.
Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego co najważniejsze - pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. 



W objęciach Melpomeny

  We wtorek 8 listopada uczniowie klas IV – VI udali się do częstochowskiego teatru, aby obcować
z prawdziwą sztuką. Celem wyjazdu było przede wszystkim obejrzenie spektaklu pt. „Tajemniczy ogród”, ale także poznanie elementów tworzywa teatralnego poprzez bezpośredni kontakt z nim, rozwijanie dziecięcej wyobraźni, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w teatrze. Starsi uczniowie, którzy znają treść książki, na podstawie której powstała sztuka, porównywali treść lektury z jej adaptacją sceniczną. Młodsi podziwiali scenografię, kostiumy
i wspaniałą grę aktorów.

Dzień bajki


        Wszystkie dzieci uwielbiają bajki! Dzień 4 listopada w naszej szkole poświęcony był właśnie
utworom literackim dla najmłodszych. Uczniowie, poprzez przebranie, wcielili się w rolę bajkowych
postaci. Starsi koledzy (z kl. V i VI) czytali przedszkolakom fragmenty najpopularniejszych utworów, pomagali też w wykonaniu ilustracji, zachęcając w ten sposób do sięgania po książki. Cały dzień był kolorowy i upłynął w czarodziejskiej atmosferze!



„Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”

    W dniu 2 listopada 2016r. klasy 0- III były na przedstawieniu teatralnym pt: „Szalone Bajeczki
z Dziadunia Teczki”. Spektakl na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima: „Kłamczucha”; „Sroka”; „Żaba”; „Sum”; „Rzepka”; Skarżypyta”; W aeroplanie”; „Katar”; „Okulary”. Aktorzy zachęcali uczniów do wspólnej zabawy, co wywołało duże zaciekawienie z ich strony. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w spektaklu przez co bardzo miło i ciekawie spędzili czas.

PASOWANIE NA UCZNIA

    26 października 2016 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach Szkoły Podstawowej w Waleńczowie odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Punktualnie o godzinie 11.00 dyrektor szkoły Dorota Pawelak powitała przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny. Wspierani przez wychowawczynię, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, i tym samym
udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na poczet flagowy szkoły. Pasowanie na ucznia „wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej.



Wyczarowane z jabłek…

    Po raz kolejny bezpłatnie pozyskaliśmy z Agencji Rynku Rolnego jabłka, które zostały wykorzystane, aby promować wśród uczniów zdrowe odżywianie. Było smacznie, zdrowo i jak zawsze aktywnie. W czasie tygodnia z jabłkiem zorganizowano dni kulinarne, w ramach których uczniowie przygotowali sałatki owocowe, surówki, ucierali i zapiekali jabłka, a nawet piekli rożki z ciasta francuskiego i tradycyjną szarlotkę.
Do picia podawano oczywiście kompot lub sok jabłkowy własnoręcznie wyciśnięty przez dzieci. Tak jak
w ubiegłym roku młodzież szkolna uczestniczyła w różnych konkursach, np. na najdłuższą skórkę z jabłka, mini turnieju jabłkowym z biegiem sztafetowym jako główną atrakcją tych zawodów. Odbyły się też konkursy plastyczne, w trakcie których oceniano prace przedstawiające martwą naturę złożoną z różnych owoców i rzeźbę z jabłka.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
    W dniu 14 października 2016 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na której wystąpili uczniowie z klasy szóstej, a także piątej, trzeciej i drugiej. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie w humorystycznych scenkach sytuacyjnych ze szkolnej codzienności, przepięknie zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wierszyki i złożyły życzenia przybyłym na uroczystość nauczycielom.

„Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,
Niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
Lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
Aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
Który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
Jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.”

Licznie zgromadzona społeczność szkolna, a wśród niej emerytowani pracownicy szkoły,
nagrodzili występy uczniów gromkimi brawami. Tradycyjnie już tego dnia pani Dyrektor Dorota Pawelak podziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie i trud wkładane każdego dnia w wychowanie i edukację młodego pokolenia oraz nagrodziła nauczycieli, którzy szczególnie się wyróżnili.


Dzień Tabliczki Mnożenia


30 września w naszej szkole odbyło się podsumowanie tygodniowej powtóki z tabliczki mnożenia. Uczniowie klas III-VI uczestniczyli
w turnieju na Mistarza Tabliczki Mnożenia.
W klasie III został nim Krzysztof Matyśkiewicz, w klasie IV Wiktoria Kowacz, w klasie V Jakub Banaś, a w klasie VI Bartosz Korbela. Zwycięzcy otrzymali pamiątokwe dyplomy oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy!



„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”

Zgodnie ze słowami motta krzewienie kultury czytelniczej oraz zainteresowań związanych
z książką konieczne jest od najmłodszych lat każdego dziecka. Dlatego kl. VI odwiedziła
w dniu 29 września Bibliotekę Publiczną
w Waleńczowie. Tym razem spotkanie, poświęcone głośnemu czytaniu fragmentów „Ani z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery, odbyło się
w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która trwa nieprzerwanie od 2005 roku. Kampania ta ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego. 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją
w jego przyszłość. Podczas wizyty uczniowie w miłej atmosferze mieli okazję posłuchać humorystycznych fragmentów powieści o rudowłosej marzycielce, które na pewno zachęciły ich i przekonały do treści
lektury!



EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

    Dnia 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. W tym dniu podkreślamy jak wiele
korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych. Ich znajomość pozwala nam zrozumieć innych ludzi,
przekroczyć granice kulturowe , poszerzać horyzonty. Na obszarze Europy istnieje ponad 40 uznanych języków regionalnych i mniejszościowych. Posługuje się nimi ponad 40 milionów użytkowników.
  Dla urozmaicenia obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkoleprzygotowaliśmy krótką część artystyczną w formie montażu słowno-muzycznego w języku angielskim .Wierszyki zaprezentowali uczniowie klas 1-3, natomiast piosenki śpiewali uczniowie klas 4-6.

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

    22 września nasza szkoła była gospodarzem Gminnych Sztafetowych Biegów Przełajowych. Na trasach biegowych rywalizowały wspólnie sześcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców z terenu naszej gminy. Najszybsze sztafety dziewcząt i chłopców będą reprezentowały naszą gminę na zawodach powiatowych 29 września w Kłobucku. Klasyfikacja po przeprowadzonych zawodach przedstawia  się następująco: DZIEWCZĘTA
I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych
II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie
IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym

CHŁOPCY
I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych
III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym
IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie 

Ewakuacja próbna
        W piątek 23 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych
ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 10 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi drogami ewakuacyjnymi udali się do punktu zbiórki na boisku szkolnym. Należy podkreślić fakt, że uczniowie
bez paniki z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Nauczyciele złożyli meldunek dyrektorowi szkoły, okazało się, że w budynku pozostały dwie osoby. Na szczęście były to pozorowane działania ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP z Gminy Opatów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów: OSP z Waleńczowa i OSP ze Zwierzyńca Pierwszego nastąpiło rozwinięcie linii gaśniczej
z równoczesnym rozpoczęciem przeszukiwania obiektu przez ratowników w aparatach ODO.
Po zlokalizowaniu osób przystąpiono do ich ewakuacji. Następnie poszkodowani zostali umieszczeni na noszach i poddani tlenoterapii. Po całkowitym opanowaniu pożaru budynek został oddymiony, sprawdzony
i przekazany dyrektorowi szkoły.
Ćwiczeniom przyglądał się obserwator z Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Kłobucka, która została wcześniej powiadomiona o planowanej ewakuacji.
Bezpieczeństwo jest priorytetem szkoły, dlatego podejmujemy wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom. Zatem takie działanie prewencyjne, jak przeprowadzenie w dniu dzisiejszym próbnej ewakuacji, jest uzasadnione. Oby dziś zdobytego doświadczenia, nie trzeba było w przyszłości nigdy wykorzystywać – podsumowała ewakuację dyrektor szkoły.

Sprzątanie Świata
    Tegoroczna 23. już polska edycja akcji „Sprzątanie świata” przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". W dniu 16 września nasza szkoła również włączyła się w tę akcję, której głównym przesłaniem było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
      Nasi uczniowie porządkowali boisko szkolne, teren wokół szkoły oraz przyległe ulice.
Pamiętajmy, że wiele przedmiotów można powtórnie wykorzystać, przetworzyć, nie wyrzucać pochopnie do kosza, zrobić wszystko, by odpady za szybko nie trafiły na wysypisko. Czyli jednym słowem – dać im drugie życie!

            Turniej Piłki Nożnej im. red. Jana Ciszewskiego

              W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, który trwał od 10-17 września w naszej szkole został zorganizowany Turniej Piłki Nożnej im. red. Jana Ciszewskiego. Do zawodów przystąpiły drużyny chłopców
z pięciu szkół z terenu gminy Opatów. Po zaciętej rywalizacji, której przyświecały zasady "fair play" oraz słoneczna pogoda klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:

I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach
III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym
IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie
V miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku

Spotkanie ze Sznupkiem
        W dniu 7 września naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. Byli to przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku w towarzystwie ogromnego psa Sznupka (maskotki śląskiej Policji). Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogadanki nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa: właściwego zachowania na drodze i podczas spotkania z agresywnym psem, ograniczenia zaufania do obcych ludzi, unikania zagrożeń wynikających z zabawy w niewłaściwych miejscach oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Nie obyło się bez zwiedzania radiowozu policyjnego, który stanowił niemałą atrakcję dla naszych podopiecznych, możliwość wejścia do środka auta była niezwykle emocjonująca. Pan policjant zademonstrował różne sygnały ostrzegawcze oraz podstawowe wyposażenie samochodu.
Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali symboliczne upominki, które jeszcze długo będą im przypominały o wizycie stróżów prawa.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

7 września odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie klas IV-VI głosowali na kandydata do
Samorządu spośród uczniów. Tego samego dnia odbyły się wybory na opiekuna.
Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwała komisja w składzie Martyna i Marta.
Najwięcej głosów zdobyła Natalia Kałuża, Oliwia Ułamek oraz Jakub Banaś.
Opiekunem została zaś Pani Aneta Morawska.
Zwycięzcą gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17. Pani Dyrektor jak zwykle serdecznie powitała uczniów, rodziców oraz przybyłych gości, przedstawiono krótki program artystyczny. Po przerwie wakacyjnej uczniowie powrócili do swoich klas. Życzymy Wszystkim owocnej pracy w tym roku!