SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. RED. JANA CISZEWSKIEGO
W WALEŃCZOWIE

Turniej Piłki Nożnej im. red. Jana Ciszewskiego

    Po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany Turniej Piłki Nożnej im. red. Jana Ciszewskiego. Miało to miejsce 14 czerwca 2018 roku. Do zawodów przystąpiły drużyny chłopców z terenu Gminy Opatów. Po zaciętej rywalizacji, według zasad „fair play” klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:
I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie,
II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych,
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie.
Gratulujemy!

Kolorowa chemia w przedszkolu

  W dniu 13.06.2018 uczniowie klasy VII odwiedzili przedszkolaków. Uczniowie i uczennice przedstawili doświadczenia chemiczne, które to samodzielnie wykonywali pod opieką nauczyciela chemii. Przedszkolaczki bacznie obserwowali przemiany chemiczne. Było kolorowo i wybuchowo.

Mama, tata i ja

        Mama, tata i ja pod takim hasłem w naszej szkole w dniu 13 czerwca odbyło się Święto Rodziny. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalno –taneczne. Każdy z osobna i wszyscy razem wyrazili gorące uczucia jakimi darzą swoich rodziców. Na zakończenie dzieci podarowały upominki. Po występach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, a dla najmłodszych dużą atrakcją były mydlane bańki i tańce. 

Spotkanie z Dzielnicowym

Po 10 miesiącach wytężonej nauki nadchodzi
najprzyjemniejszy dla wszystkich uczniów czas wypoczynku, zabaw na powietrzu, kąpieli w morzu
i basenie, górskich wycieczek ... jednym słowem
- wakacje. W tym szczególnym okresie beztroski młodzi ludzie nie mogą zapominać o rozwadze
i zasadach bezpieczeństwa. O przypomnienie dzieciom elementarnych reguł, które mogą uchronić przed groźnymi w skutkach
zdarzeniami, zadbał nasz Pan Dzielnicowy. 12 czerwca funkcjonariusz przeprowadził ciekawą pogadankę z uczniami. Mówił o wyborze bezpiecznych miejsc do zabaw, strzeżonych kąpielisk, a także zachowaniu ostrożności podczas uczestnictwa
w pracach polowych. Dodatkowo ostrzegał przed kontaktami z nieznajomymi.

Wycieczka Bielsko-Biała


    W dniu 11 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III
do Bielska Białej. W trakcie wycieczki dzieci obejrzały przedstawienie w teatrze „ Banialuka’ pt. „Tymoteusz wśród ptaków”. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu teatru oraz w warsztatach teatralnych, podczas których oglądali pracownie tworzenia lalek, szycia kostiumów . W czasie zajęć mieli możliwość poznania zawodu aktora od strony praktycznej. Kolejną atrakcją była rzeźba Bolka i Lolka w centrum
miasta.

Więcej informacji pod adresem: https://www.mpips.gov.pl/DobryStart

Muzeum 303 w Napoleonie

          Muzeum 303 jest ważnym pomnikiem pamięci o polskich dywizjonach walczących w bitwie powietrznej o Anglię w czasie II wojny światowej.
Celem  naszego wyjazdu w dniu 7 czerwca było przybliżenie uczniom  historii polskich bohaterów. Podziwiali oni tam ekspozycję podzieloną na część – plenerową, którą stanowią zabytkowe samoloty oraz ekspozycję stałą, gdzie zgromadzono liczne pamiątki: mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentację bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Planetarium
     W dniu 8 czerwca naszą szkołę odwiedziło Planetarium. Dzieci miały możliwość zobaczenia Wszechświata, zapoznali się ze specyfiką planet naszego Układu Słonecznego. Mieli również okazje poznać warunki życia
w Kosmosie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń.

FESTYN SZKOLNY


    Jak co roku odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny, w tym roku pod hasłem „Rodzina, ach rodzina… „ Wydarzenie to miało miejsce 2 i 3 czerwca 2018 roku. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali się na scenie w bogatym programie artystycznym, za pomocą słowa mówionego, śpiewanego oraz tańców ukazali swoje talenty. Przedszkolaki w składance piosenek i tańców „Disco Kids”. Dziewczynki z klas młodszych zatańczyły do piosenki „Wymarzona”, a chłopcy do utworu „Dziewczyna z gór”. Uczniowie z klasy IV zatańczyli do piosenki „Holidays”. Klasa VII wystąpiła w skeczu pt. „Czerwony Kapturek z przymrużeniem oka”. Występowali również nasi wychowankowie uczestniczący w zajęciach tanecznych prowadzonych przez Szkołę Tańca MK Dance. Występy szkolnej młodzieży spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony
publiczności. Co roku letnia szkolna impreza w Waleńczowie to nie tylko występy dzieci, ale i zaproszony gość specjalny, czyli gwiazda imprezy. Tym razem w roli tej wystąpił zespół „Hello”, który został bardzo ciepło przyjęty. Podczas porywającego występu odbył się również konkurs tańca shuffle dance, taniec polegający na pozornym „ślizganiu” się po podłożu. Wyróżnikiem pikników w naszej szkole jest nie tylko gwiazda imprezy, ale również co roku pokaźnych rozmiarów, jak na szkolny festyn, wesołe miasteczko. A tu nie tylko dmuchane zamki, kule na wodzie ale i skoki na trampolinie, przejazd kolejką po torach. Poza tym szereg innych typowych festynowych atrakcji - tych dla dzieci, jak choćby malowanie twarzy, balony. Dwa dni pikniku upłynęły pod znakiem rodzinnej zabawy.

Dzień Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
Janusz Korczak


    Pierwszy czerwca to szczególny dzień dla wszystkich dzieci, wtedy przypada ich święto. Również w naszej szkole na uczniów czekało wiele atrakcji, największą z nich był wspólny taniec zumby przedszkolaków
i wszystkich uczniów pod kierunkiem Pani Karoliny - instruktorki tańca ze szkoły MK Dance. Nie obyło się też bez niespodzianki, którą dla swoich dzieciaków przygotowała Rada Rodziców. 

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe 

              29 maja nasza szkoła była gospodarzem Gminnych Sztafetowych Biegów Przełajowych. Na trasach biegowych rywalizowały sześcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców z terenu naszej gminy, z pięciu szkół. Klasyfikacja po przeprowadzonych zawodach przedstawia się następująco:
DZIEWCZĘTA 
 I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych. 
 II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie. 
 III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach.
 IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym. 
 CHŁOPCY 
 I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach. 
 II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych. 
 III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym. 
 IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowi

"Wesoła nutka"
     Kolejny Gminny Konkurs Piosenki „Wesoła nutka” odbył się w naszej szkole 17 maja 2018 r. Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych z terenu Gminy Opatów. Gościem konkursu był Sekretarz Gminy w Opatowie pan Jerzy Szyja. Urząd Gminy w Opatowie był sponsorem nagród 
i upominków dla uczestników konkursu. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły Dorota Pawelak, 
a uczestnikom życzyła powodzenia. Zaprezentowane umiejętności wokalne oceniała komisja, w skład której weszły: Izabela Górniak, Bożena Tomzińska, Marzena Kasprzak. Pani Marzena Kasprzak ufundowała słodki poczęstunek dla dzieci. Członkowie komisji konkursowej podkreślili coraz wyższy poziom wokalnych prezentacji uczestników, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Nie bez sukcesów naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Matyskiewicz - I miejsce w kategorii dla najmłodszych, Filip Bielecki – II miejsce oraz Alicja Gruca - III miejsce. Konkurs przyczynił się do rozwoju zainteresowań i pasji dzieci.

Spotkanie ze strażakami
      4 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie naszej szkoły poznali tajniki pracy Ochotniczych Straży Pożarnej. Strażacy OSP w Waleńczowie we współpracy z przedstawicielem OSP Twardowice zaznajamiali dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dla dzieci była to super zabawa. Dziękujemy druhom OSP za poświęcony czas. 


Interaktywne warsztaty językowe

        14 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie wzięli udział w interaktywnych warsztatach językowych, realizowanych w ramach projektu International Education.
Jest to projekt wspierający Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 4 – „Jakościowa Edukacja”, kierowany do przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów. Celem tego projektu jest podnoszenie jakości edukacji. Niecodzienne zajęcia przyczyniają się do rozwijania zainteresowań w zakresie nauki języków obcych, jak również odgrywają istotną rolę w budowaniu postaw otwartości i tolerancji wobec odmiennych kultur. Udział w zajęciach z wolontariuszami sprawiają, że uczniowie bardziej świadomie angażują się w naukę i rozwój osobisty. Gospodarzem warsztatów była Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie.

Narodowe Święto Trzeciego Maja

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem” 
            Uroczysta akademia pod tym hasłem odbyła się 8.05.2018r. Uczniowie kl. VII w montażu słowno – muzycznym, który miał formę trzech scenek z tamtej epoki, przypomnieli wszystkim zebranym o doniosłej roli uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Była pierwszą tak postępowa, jak na ówczesne czasy, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła szereg reform politycznych w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu Rzeczypospolitej i jej złotej wolności. 
W tym roku już 227. raz rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. 


W Warszawie...
     
       W dniach 26-27 kwietnia 2018r. uczniowie klas IV-VII przebywali na wycieczce w Warszawie. Bogaty program wycieczki oraz wspaniała pogoda pozwoliły na przeżycie niezapomnianych chwil w stolicy naszego kraju. Dzięki spacerom ulicami miasta mogliśmy podziwiać Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i okolice, Łazienki Królewskie (warszawiacy uważają je za najszczęśliwsze miejsce w mieście), Aleje Ujazdowskie, ambasady, Sejm i Senat, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe, ale również nowocześniejszą część Warszawy z najwyższymi wieżowcami w Polsce. Podczas naszych spacerów widzielismy liczne pomniki, m.in.: Fryderyka Chopina, Syrenki, Małego Powstańca, Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej, Grób Nieznanego Żołnierza (obserwowaliśmy zmianę warty), Kolumnę Zygmunta III Wazy. 
Mieliśmy również okazję przejechać się metrem warszawskim, wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury 
i Nauki skąd podziwialiśmy panoramę miasta oraz odwiedziliśmy Międzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Dla miłośników sportu i nie tylko, obowiązkowym punktem programu jest Stadion Narodowy - imponujący, nowoczesny obiekt, na którym odbywają się nie tylko rozgrywki sportowe ale również wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych.
Fascynujące lekcje historii w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym uświadomiły nam jak ważna jest tożsamość i dziedzictwo narodowe.

„Tydzień z Niepodległą”
      W roku 2018 przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a obecny rok szkolny został ogłoszony przez MEN Rokiem dla Niepodległej, w celu uczczenia wielkiego zwycięstwa naszego narodu, który po 123 latach zaborów odzyskał nie tylko niepodległość, ale powrócił na mapę Europy jako niezależne, suwerenne państwo. Inauguracją obchodów tej rocznicy w naszej szkole była realizacja w dniach od 16 do 20 kwietnia projektu edukacyjnego pt. „Tydzień z Niepodległą”. W trakcie jego realizacji uczniowie byli uczestnikami zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela historii nt. okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, oglądali film edukacyjny i prezentację multimedialną na ten temat. Następnie wykonywali różne zadania w grupach dot. tego zagadnienia, były krzyżówki , quizy, rozpoznawanie postaci historycznych, rozkodowywanie haseł. Następnie w grupach wykonywali plakaty pt. „Za co kocham Polskę?”, w kolejnym dniu każda klasa przygotowała znaczek patriotyczny, potem w salach lekcyjnych ze zgromadzonych materiałów uczniowie wspólnie z wychowawcami zrobili gazetki patriotyczne. Podsumowanie wszystkich działań odbyło się na uroczystej akademii, w czasie której odbył się koncert wierszy i pieśni patriotycznych przygotowanych przez uczniów klas 0-VII i ich wychowawców. Efekty działań uczniów 
z ubiegłego tygodnia można podziwiać w postaci plakatów i wizytówek patriotycznych umieszczonych na dekoracjach górnego korytarza.

           Badanie profilaktyczne

     Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w badaniu pt.: „ Przeprowadzenie komleksowych badań epidemiologicznych dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywiania dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wraz z identyfikacją czynników ryzyka zaburzeń odżywiania, oceną poziomu aktywności fizycznej, poziomu wiedzy żywieniowej oraz występowania nierówności w zdrowiu”, które jest finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Celem badania było zobrazowanie aktualnej sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży w Polsce w wieku 6-18 lat w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Za zgodą pisemną Rodziców uczniów dnia 28 marca 2018 r. przeprowadzono wśród uczniów naszej szkoły pomiary antropometryczne. Każdy uczestnik badania otrzymał, w ramach podziękowania, strój sportowy składający się z szortów i koszulki z logo Narodowego Programu Zdrowia wraz z hasłem promującym aktywność fizyczną.


Giełda zawodów
   W dniu 21 marca w naszej szkole p rzez kilka godzin lekcyjnych trwała „Giełda zawodów” czyli prezentacja wielu profesji na przeróżne, ciekawe sposoby. Działania te związane były z realizacją Wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego zgodnie z nowymi kierunkami polityki oświatowej. 
   Współczesny uczeń, dobrze przygotowany do podjęcia decyzji o wyborze kolejnej szkoły czy zawodu, jest
świadomy swoich zainteresowań i predyspozycji, potrafi dokonać samooceny, zna swoją wartość oraz ma sprecyzowane plany na przyszłość. Na kształtowaniu tych właśnie postaw bazowały podjęte przez uczniów, pod kierunkiem wychowawców, działania. 
Najmłodsi – klasa „O” oraz przedszkolaki zachęcali do nauki w zawodzie kucharza. Uczniowie z kl. I przygotowali gabinet kosmetyczny oraz pracownię krawiecką. Chłopcy z kl. II wcielili się w rolę malarzy, pięknie dekorujących klasę, natomiast dziewczynki, jako policjantki, zapoznawały wszystkich z zasadami właściwego postępowania, nie tylko w ruchu drogowym. W kl. III spotkaliśmy sprawnie działających przy pomocy swoich narzędzi mechaników samochodowych oraz wspaniale przygotowane panie nauczycielki. 
Z piękną fryzurą oraz listem w ręku można było wyjść z kl. IV. Na czym polega praca: rajdowca, ratownika medycznego, adwokata, sędziego sportowego oraz piłkarza dowiedzieliśmysię od uczniów kl. V. Najstarsze klasy przygotowały zagadnienia związane z filmem i teatrem. Kl. VI zapoznała nas z profesją reżysera filmowego oraz bardzo popularną dziś - projektanta stron internetowych. Siódmoklasiści zaprezentowali się w humorystycznej wersji „Szkolnych Dziadów”, ukazując w ten sposób pracę aktora oraz ludzi teatru od strony praktycznej. Prawdziwa „Giełda zawodów”!

   Wszyscy uczniowie biorący udział w tym przedsięwzięciu wykazali się m.in. kreatywnością, pomysłowością
oraz dobrą organizacją i przygotowaniem do swoich ról, czyli wszystkimi cechami, którymi powinien wyróżniać się przyszły pracownik. 


Zajęcia laboratoryjne
   
        W dniu 16.03.2018 uczniowie klasy VII odwiedzili Zespół Szkół nr 3 im. Kazimierza Kosińskiego
w Kłobucku, gdzie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z chemii i i biologii. W pracowni chemicznej wykonywali samodzielnie doświadczenia oraz obserwowali pokaz w wykonaniu uczniów klasy biologiczno-chemicznej. W pracowni biologicznej zapoznali się z ciekawymi eksponatami flory i fauny, odbyli lekcję
z anatomii człowieka dzięki modelowi szkieletu człowieka i jego narządów oraz modelowi ucha. Pracowali również z mikroskopem, gdzie dokonywali ciekawych obserwacji. 

Spektakl kukiełkowy dla najmłodszych widzów
   
   16 marca 2018 roku do naszej szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy z Nowego Sącza z bajką pt. „ Krowa Kłamczucha”. Ciekawa treść i ładne kukiełki przyciągały uwagę najmłodszych widzów. Przedstawienie podobało się dzieciom. Podziękowały brawami artystom za udany występ. 



„Matematyka od kuchni”

    12 marca w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki.  Dołączyliśmy do tysięcy uczestników i bawiliśmy się matematyką. Matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda oraz mnóstwo zabawy. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej – wystarczy otwarty umysł
i chęć do zabawy matematyką. Przedszkolaki przeliczały owoce, warzywa, rozwiązywały rebusy oraz tworzyły układanki matematyczne. Uczniowie klas I-III rozwiązywali zadania korzystając z Internetu i tablicy interaktywnej. Następnie ćwiczyli dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie używając min. orzechów, słodyczy i jabłek. Używając wagi ważyli sypkie produkty spożywcze stosując jednostki masy. Odmierzali płyny przy pomocy pojemników litrowych, półlitrowych i ćwierćlitrowych. Zrobili ciasto z masy solnej mieszając we właściwych proporcjach składniki. Te działania praktyczne sprawiły dzieciom dużo radości,
a jednocześnie utrwaliły i pogłębiły ich wiedzę matematyczną.Uczniowie klas IV-VII na zajęciach warsztatowych pracowali w grupach układając jadłospisy, przeliczali kalorie, jednostki masy. Rozmawiali
o zdrowym odżywianiu. Poznali historię czekolady, pracowali z mapą. Z opakowań odczytywali skład rożnych czekolad oraz brali udział w teście organoleptycznym porównując: zapach, smak, twardość, barwę. Do zajęć zostały wykorzystane też smartfony, dzięki którym uczniowie sprawdzali swoje umiejętności matematyczne. Rozwiązywali też zadania tekstowe zaszyfrowane w kodach QR. 

O kobietach dla kobiet !!!

    W dniu 08.03.2018r. uczniowie klasy V  zaprezentowali program artystyczny z okazji przypadającego Święta Kobiet. Prezenterzy śpiewali piosenki wcielając sie w role znanych muzyków, przygotowali scenki humorystyczne i znaczenia kobiecych imion. Nie zabrakło tańca i muzyki. Na zakończenie apelu chłopcy oraz nasi Panowie  złożyli wszystkim Paniom - małym i dużym - serdeczne życzenia. 


OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

    W poniedziałek 26 lutego br. w naszej Szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów
i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ekologii i ratownictwa. Służy również propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na
wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii
i tradycji ruchu strażackiego.

  Konkurs został zorganizowany przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kłobucku, Urzędu Gminy
w Opatowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatowie. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła przedstawicielka KP PSP kpt. mgr inż. Kamila Pudło, wyłoniło następujących zwycięzców
tegorocznego turnieju:
I grupa wiekowa: klasy IV-VI szkoły podstawowej:
Oliwia Balcerzak - SP w Iwanowicach Dużych
II grupa wiekowa: klasy VII szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne:
Paweł Cendal - SP w Opatowie
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci będą reprezentować Gminę Opatów na turnieju powiatowym. Życzymy im powodzenia.



„Bieg po zdrowie”
program antytytoniowej edukacji zdrowotnej – II edycja

  „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa, do której skierowany jest
program, to dzieci IV klasy szkoły podstawowej – grupa wiekowa 9-10 lat. I edycja programu miała miejsce
w roku szkolnym 2016/2017 i obejmowała 20% szkół podstawowych w Polsce. Nasza szkoła przystąpiła również do II edycji programu, którą objęto 15 szkół podstawowych powiatu kłobuckiego.
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży;
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego;
-zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane będą za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które autorzy programu dostosowali do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności
i aktywności uczniów. 

       DBI 2018
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Obchody DBI 2018 w naszej szkole odbyły się w dniach od 12 lutego do 20 lutego. Uczniowie klas I-III na zajęciach warsztatowych przenieśli się wraz ze swoimi przewodnikami - owieczkami do sieci. Zapoznali się
z niebezpieczeństwami jakie czyhają na nich w Internecie. Za aktywny udział w zajęciach otrzymali naklejki DBI oraz kolorowanki „Owce w sieci”. Klasy IV-VII odbyły kursy e-learingowe zamieszczone na stronie edu.ffds.pl. Szóstoklasiści uczestniczyli w zajęciach „ Jak korzystać z zasobów Internetu aby sobie nie zaszkodzić”. Samorząd uczniowski przygotował gazetkę ścienną na korytarzu „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Odbyły się także quizy związane z bezpieczeństwem w sieci.

Bal karnawałowy

Kochajmy Babcie i Dziadków
Choinka 2018
       Choinka noworoczna to impreza oczekiwana przez całą społeczność lokalną. W tym roku miała szczególny charakter, ponieważ była dedykowana Babciom i Dziadkom, którzy licznie zasiedli na widowni, by podziwiać występy swoich wnuków.
       Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Dorota Pawelak, która złożyła najlepsze życzenia seniorom. Następnie uczniowie naszej szkoły – począwszy od przedszkolaków, którzy zabrali nas do „Krainy lodu”, a skończywszy na młodzieży z klasy siódmej, zaprezentowali piękny program artystyczny dedykowany Babciom i Dziadkom i nagrodzony gromkimi brawami. Występy zakończył koncert kolęd, a potem wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki dyskotekowej.

      Zdrowe nietrudne 

   19.01.2018r – uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach warsztatowych promujących zdrowy tryb życia. Zajęcia te były realizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Zdrowe nietrudne". Najmłodsi mogli dowiedzieć się, jakich błędów nie popełniać w odżywianiu i jak je naprawiać oraz jak w prosty sposób wprowadzić zdrowe produkty do codziennego menu. Wspólnie staramy się inspirować do odkrywania nowych smaków.

Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!
           15 stycznia uczniowie klas I-VII uczestniczyli w zajęciach poświęconych sytuacji dzieci w Syrii. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji w szkole projektu pomocowego „Spraw, aby dzieci
z Syrii przetrwały zimę!”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym jak wygląda obecna sytuacja ich rówieśników. Skonfrontowali marzenia swoje i dzieci z Syrii. Na filmach mogli zobaczyć jak wyglądają warunki mieszkaniowe oraz szkoły tych dzieci, z jakimi kłopotami się borykają. Takie zajęcia pozwoliły nam wszystkim jeszcze raz mocno docenić to co mamy i jednocześnie dzielić się tym
z innymi.
 Życzymy wszystkim, a zwłaszcza dzieciom, aby na całym świecie panował pokój!

JASEŁKA

    Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Ich początku można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.
W naszej szkole 21.12 odbyły się coroczne jasełka, na których gościli: pan Jerzy Szyja z Urzędu Gminy
w Opatowie, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Urszula Rechenek-Poliszewska oraz emerytowani pracownicy szkoły. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz na tle scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili sceny z narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze oraz chór, który przepięknie śpiewał kolędy i pastorałki. Aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem odtworzyli swoje role. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.
W tym dniu odbyły się również wigilie klasowe, wszyscy złożyliśmy sobie serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne. 

NARODOWE CZYTANIE

     W dniu 19. 12 w naszej szkole miało miejsce Wielkie czytanie z udziałem pani Anety Napory - pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłobucku, związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W spotkaniu brali udział uczniowie kl. IV – VII.  W świąteczny nastrój wprowadziło zebranych obejrzenie kilku scen z ostatniej ekranizacji „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa, a następnie zostały odczytane przez naszego gościa i uczennice kl. VII najciekawsze fragmenty tej książki. Dzisiejsze wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem działań upowszechniających czytelnictwo, realizowanych
w ramach w/w projektu. 

Warsztaty świąteczne
     
    Dnia 13 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty świąteczne dla klas I-III. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystać przedmioty, które wszyscy mamy w domu lub w ogrodzie do wykonania niepowtarzalnych ozdób choinkowych i dekoracji bożonarodzeniowych. Dzieci wykonywały zwierzątka
z czyścika do naczyń, papierowe aniołki i choinki, figurki z szyszek oraz bałwana z woreczków śniadaniowych wypełnionych chusteczkami higienicznymi. Finałowym zadaniem grupowym było namalowanie farbami krajobrazu zimowego lub obrazu o tematyce świątecznej. Magiczna atmosfera przedświątecznego czasu udzieliła się zarówno dzieciom jak i nauczycielom. Warsztaty były ciekawym pomysłem na spędzenie czasu ze swoją klasą i zaprezentowanie własnych umiejętności i pomysłowości.

Mikołajkowy wyjazd do Łodzi
       Łódź to miasto w centralnej Polsce. Jest często odwiedzanym miejscem w kraju - stanowi styk kultur: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. W przeszłości było centrum przemysłu dziewiarskiego
z którym wiąże się większa część łódzkich zabytków. Polskie miasta skrywają wiele tajemnic i ciekawych atrakcji związanych z kulturą i historią naszego kraju. Stąd też uczniowie klas IV-VII postanowili pojechać do Łodzi. Muzeum Kinematografii, ul. Piotrkowska (zabytkowe kamienice, Promenada Gwiazd, Ławeczka Tuwima i inne), Pałac Poznańskiego, spacer po Manufakturze przybliżyły nam historię miasta i jego znaczenie w Polsce ale i w świecie. Z kolei projekcja filmu „Mikołaj w każdym z nas” i piękna choinka na placu Manufaktury wprowadziły nas w świąteczną atmosferę. 

    Godzina Kodowania

      5 grudnia klasy I-II uczestniczyły w warsztatach organizowanych przy współpracy RODN WOM
w Częstochowie. Dzieci miały okazję w praktyczny sposób wykorzystać umiejętności z zakresu kodowania. Ponadto rozwijały umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz pracy
w zespole.
    Uczniowie klasy III pisali proste kody komputerowe, które umożliwiły im pozyskanie kompetencji do rozwoju i osiągnięcia sukcesu. Celem zajęć było zwiększenie zaangażowania uczniów w informatykę i ich uaktywnienie. Podczas zajęć zostały wykorzystane materiały dostępne na stronie code.org. Uczniowie
z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Zajęcia były dla uczniów interesujące, a zarazem zachęcające i wciągające do programowania i kodowania. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat. 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
„Zapobiegajmy Pożarom”
2018

    W naszej szkole odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” ma na celu zainteresowanie młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmuje udział jednostek straży pożarnej
w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz działalność prewencyjną.
Na konkurs wpłynęło 51 prac z 5 Szkół Podstawowych z Gminy Opatów. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 20 prac z czterech grup wiekowych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 4 grudnia 2017r. z udziałem Sekretarza Gminy Opatów Pana Jerzego Szyi, Wiceprezesa Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - Pana Romana Ceglarza oraz Komendanta Gminnego Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Pana Adama Pawelaka.
Wyróżnionym życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.



Pasowanie na czytelnika

,, My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście obiecujemy być przyjaciółmi książek.
Dbać o nie i je szanować oraz czytać jak najwięcej”.

    Po tych słowach przyrzeczenia w dniu 30 listopada uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Wcześniej obejrzeli, przygotowany specjalnie dla nich przez kolegów
i koleżanki z klasy szóstej, spektakl pt. „Nasi baśniowi przyjaciele”. Nie obyło się bez literackich zagadek,
z którymi pierwszoklasiści poradzili sobie wzorowo odgadując bohaterów dziecięcych baśni. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy i wykonane własnoręcznie przez starszych kolegów zakładki do książek. Przyjęci w poczet czytelników uczniowie są dużym wyzwaniem dla nauczyciela bibliotekarza, ponieważ już na pierwszej wizycie zapowiedzieli, że znają litery, więc „dziecinnych książek czytać nie będą”. Na szczęście nasz szkolny księgozbiór, dzięki udziałowi w kolejnych projektach czytelniczych, systematycznie wzbogaca się o nowe pozycje i każdy uczeń znajdzie w nim coś dla siebie, a wizyty w szkolnej bibliotece będą wielką przyjemnością. 

Andrzejki w szkole
      Andrzejki to wieczór wróżb, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.          W czasie wieczoru wróżb andrzejkowych mamy okazję sprawdzić, jaka czeka nas przyszłość. Dlatego bardzo popularne są różnego rodzaju zabawy i wróżby. W naszej szkole zabawa andrzejkowa jest tradycyjnie przygotowywana przez klasę IV. Wróżki przepowiadały przyszłość bliższą i dalszą, np. imię przyszłego wybranka lub wybranki czy znaczenie cyfry urodzinowej a zabawie towarzyszyła wspaniała muzyka. 

Wszyscy kochamy pluszowe misie- Dzień Pluszowego Misia

Dzień Czarnego Kota

Gdy ci kot przebiegnie drogę 
Nie mów ,że to pech.
Kot Ci szczęście przynieść może,
Jeśli tylko tego chcesz.
                    Szczęście przyniósł dzieciom z przedszkola i kas I-III w Dniu Czarnego Kota, który odbył się 17 listopada 2017 r. w naszej szkole. Mamy nadzieję, że innym też czarny kot przyniesie dużo szczęścia, czego wszystkim życzymy.

Dzień Marchewki 

     16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Marchewki”. W tym dniu wszystkie dzieci przebrane były w ubrania koloru pomarańczowego. Dzieci przyniosły po dwie marchewki i jabłuszka z których przygotowały surówkę. Zapoznały się też z wartościami zdrowotnymi warzyw i owoców. Święto marchewki dostarczyło wszystkim uczestnikom wiele porcji witamin, a także satysfakcji z wyjątkowego charakteru dnia.

Dzień kanapki
          W dniu 8 listopada 2017 dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Wspólnie przygotowany
i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania. W przygotowanie zdrowego śniadania wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, pomysłowość, ale również szansę na integrację grupy. Uczniowie zwiększyli swoją świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. 

Narodowe Święto Niepodległości

    W dniu 10 listopada w naszej szkole uroczyście obchodzono kolejną - 99. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wiemy w 1918, po 123 latach od rozbiorów oraz nieobecności na mapie Europy, Polska odzyskała niepodległość i stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Uczniowie kl. VII w swoim montażu słowno – muzycznym przypomnieli nam o tak ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. Akademia przygotowana z tej okazji była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Pasowanie na ucznia

      19 października 2017r.w „Cudowny świat nauki” uroczyście wkroczyli uczniowie klasy I
1. Dzianok Julia
2. Kluba Maja
3. Korbela Filip
4. Kozak Kinga
5. Pawelec Kinga
6. Zając Kacper
     Było to dla nich duże przeżycie, jednak cała szóstka wspaniale wykazała się swoimi wiadomościami
i umiejętnościami oraz złożyli uroczyste ślubowanie:
Ślubuję być dobrym Polakiem,
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać ojczyznę,
Jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom!

Życzymy im samych sukcesów i wspaniałych ocen.

Dzień Edukacji Narodowej

      13 października obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto wszystkich pracowników oświaty. Uczniowie mieli okazję podziękować swoim wychowawcom i nauczycielom oraz pracownikom obsługi za trud wkładany w ich nauczanie i wychowanie, za zapewnienie im odpowiednich warunków do nauki, uśmiech, życzliwość i wyrozumiałość.
     Akademię przygotowali uczniowie klasy IV oraz uczennice klasy VII, które zaśpiewały piękne piosenki dedykowane nauczycielom. Życzenia wszystkim pracownikom Szkoły złożyła Pani Dyrektor. 

                          Spotkanie z Funkcjonariuszami Policji

         W dniu 6 października odbyło się kolejne, coroczne spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej
w Waleńczowie z policjantami z Komendy Powiatowej w Kłobucku. Uczniowie przypomnieli sobie zasady właściwego zachowania w ruchu drogowym, omówili zagrożenia związane z poruszniem się po drogach i jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Policjanci informowali również o konieczności noszenia znaków odblaskowych.

Dzień Tabliczki Mnożenia

  29 września w naszej szkole odbyło się podsumowanie tygodniowej powtóki z tabliczki mnożenia. Uczniowie klas III-VII uczestniczyli w turnieju Mistarza Tabliczki Mnożenia. Tegorocznymi Mistrzami w poszczególnych klasach zostali:
  • klasa III - Szymon Nicpoń,
  • klasa IV -  Krzysztof Matyśkiewicz,
  • klasa V - Damian Szczypiór,
  • klasa VI - Jakub Banaś,
  • klasa VII - Aleksandra Kotowicz.
    Serdecznie gratulujemy!

Dzień Chłopaka

    Ten dzień był wyjątkowy. Już od rana zaczęło sporo się dziać…W porannej audycji „Mleko czy kakao” trenerka Ala zaprosiła naszych Panów, i tych dużych i tych małych, do wspólnych ćwiczeń aby jak najdłużej utrzymali swoją ”męską muskulaturę”. I w dziedzinie mody Ola zachęcała chłopców do dbałości o siebie prezentując strój randkowy, nocny oraz dzienny. Dziewczęta przygotowały również wierszyki i życzenia dla chłopaków. Na przerwach gościła muzyka, przy której wszyscy super się bawili. Nie zabrakło także słodkich upominków oraz prezentów dla naszych Panów i chłopców.

Europejski Dzień Języków

    Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie: ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości oraz wiele innych, których używają osoby z różnych części świata.
    Europejski Dzień Języków jest okazją do popularyzowania wiedzy na ich temat , promowania różnorodności językowej i kulturowej i zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ ich znajomość pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

    Uroczystość w naszej szkole uświetniły występy uczniów kl.VII, którzy zaprezentowali przedstawienie
o Czerwonym Kapturku w języku angielskim oraz zaśpiewali piosenkę w języku niemieckim, którego zaczęli się uczyć w tym roku szkolnym. Uczniowie kl.IV zatańczyli do muzyki irlandzkiej a kl. III umilała nam czas anglojęzycznym repertuarem wokalnym. Na koniec odważni ochotnicy zmierzyli się z arcytrudnymi łamańcami
językowymi. Poradzili sobie jednak znakomicie i na szczęście nie połamali języków. 

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

                     W dniu 4 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18. Pani Dyrektor jak zwykle serdecznie powitała uczniów, rodziców oraz przybyłych gości, przedstawiono krótki program artystyczny. Po przerwie wakacyjnej uczniowie powrócili do swoich klas. 
Życzymy wszystkim uczniom owocnej pracy! 

Serdecznie zapraszamy 4 września  na rozpoczęcie 
roku szkolnego 2017/2018

   8.00 - Msza Święta
   9.00 - rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły